Dünya Erdoğan'ın sözleri sonrası Atina'da panik! Art arda küstah açıklamalar...

Erdoğan'ın sözleri sonrası Atina'da panik! Art arda küstah açıklamalar...

10.06.2022 - 08:57 | Son Güncellenme:

İzmir Seferihisar'da gerçekleştirilen Efes-2022 Tatbikatı'nın ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan'a yönelik sarf ettiği "Adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye davet ediyorum, şaka yapmıyorum" sözleri ülkede büyük yankı uyandırdı. Atina'yı panik sararken Yunan Başbakan Miçotakis'ten küstah açıklama gecikmedi.

Erdoğanın sözleri sonrası Atinada panik Art arda küstah açıklamalar...

Türkiye-Yunanistan ilişkileri, Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis'in Mayıs ayında yaptığı ABD ziyaretiyle bir kez daha allak bullak oldu. Tansiyon bir kez daha yükselirken Türkiye, Ege Denizi'ndeki adaları silahlandıran Yunanistan'ı, uluslararası anlaşmaları ihlal ederek adaların statüsünü tartışmaya açmakla suçladı.

Haberin Devamı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı dün Twitter hesabından Türkiye’nin Ege’deki iddialarına dair 16 harita yayınladı. Türkiye’nin politikasını “revizyonist” olarak adlandıran bakanlık, Ankara’nın bölgesel barış ve güvenliğe tehdit oluşturduğunu öne sürdü.

"ŞAKA YAPMIYORUM, SONU FELAKET OLUR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Ege'de düzenlenen Efes-2022 Tatbikatı sonrasında yaptığı açıklamalar büyük yankı uyandırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Yunanistan'a yönelik sarf ettiği "Adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye davet ediyorum, şaka yapmıyorum, ciddi konuşuyorum. Onları aklını başına alması konusunda tekrar ikaz ediyoruz. Sonu felaket olur" sözleri sonrasında Miçotakis'ten de açıklama gecikmedi. Atina Ticaret ve Sanayi Odası Ödül Töreni'nde konuşma yapan Yunan Başbakan, "Avrupa kıtasında bir savaş var, bir yıl önce düşünülemez bir şey. Eşi görülmemiş bir enerji çalkantısı, dünya ticaretinde bir çalkantı var, gıda riskimiz var, Avrupa genelinde hane gelirlerini yiyen bir enflasyonumuz var" dedi. Miçotakis, küstah açıklamasını şöyle sürdürdü: "İzole olduğu kadar öfkeli bir komşumuz var."

Erdoğanın sözleri sonrası Atinada panik Art arda küstah açıklamalar...

Haberin Devamı

TÜRKİYE VE YUNANİSTAN'DAN KARŞILIKLI TWITTER MESAJLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra Twitter hesabından Yunanca, İngilizce ve Türkçe olarak üç dilde paylaşımda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla Yunanistan'a sert tepki gösterdi.

Erdoğan “Türkiye kimsenin hakkını, hukukunu çiğnemez ama kendi hakkını, hukukunu da kimseye çiğnetmez” ifadelerini kullandı. Erdoğan'ın mesajı şöyle devam etti:

“Doğu Akdeniz’de ülkemiz ana karasına 2 kilometreden daha az, Yunanistan’a ise 600 kilometreden daha fazla mesafedeki Meis Adası için 40 bin kilometrelik deniz yetki alanı talep etmenin anlamını uluslararası camianın takdirine bırakıyoruz. Gayrı askerî statüdeki adaların çeşitli tatbikatlara dâhil edilerek NATO ve üçüncü taraf ülkelerin de bu hukuksuzluğa alet edilmeye çalışılması, sonu felaketle bitecek bir çabanın ötesinde anlama sahip değildir.”

Erdoğan, üç dilde paylaştığı sekiz maddelik mesajında ayrıca, “Yunanistan aynı zamanda Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen birliğin değerlerini, evrensel insan haklarını, uluslararası anlaşmaları hiçe sayarak Batı Trakya, Rodos ve İstanköy’de yaşayan Türk azınlığa baskı uygulamayı sürdürüyor. NATO içinde her bakımdan en yüksek bedeli ödeyen müttefik olarak son iki yıldır askerî heyet toplantı davetlerimize cevap dahi vermeyen Yunanistan’ın kışkırtmalarını soğukkanlılıkla karşıladık. Ancak bu sabrımızın ve soğukkanlılığımızın muhatabımız tarafından yanlış anlaşıldığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

YUNANİSTAN'DAN 'PANİK' AÇIKLAMALARI

Erdoğan’ın Yunanca mesajının ardından Yunanistan Anamuhalefet Lideri Aleksis Çipras da Türkçe bir paylaşım yaptı. SYRIZA Başkanı ve Eski Başbakan Çipras “Hepimizin karşı karşıya olduğu ekonomik krize cevap aşırı milliyetçilik değildir” dedi.

Erdoğanın sözleri sonrası Atinada panik Art arda küstah açıklamalar...

Hükümet Sözcüsü Giannis Oikonomou ise, Ankara'nın yeni açıklamalarının "uluslararası hukuka ve uluslararası anlaşmalara ne meydan okuyabilen ne de bunların yerini alabilecek iddialar ve temelsiz efsaneler" olduğunu iddia etti.

ERDOĞAN MANŞETLERDE

Yunan basını da halkı kışkışrtmaya yönelik yapmaktan geri durmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tweet'lerini yayınlayan Kathimerini gazetesi, "Erdoğan'ın doğrudan tehditleri, Atina'nın tepkisi ve 16 harita" başlıklı haberinde, Ankara'yı provokasyon yapmakla suçladı.

Erdoğanın sözleri sonrası Atinada panik Art arda küstah açıklamalar...

Kathimerini ayrıca, "Çipras'tan Erdoğan'a Türkçe tweet'le yanıt" başlıklı bir haber daha yayınlayarak, "Yunanistan egemenliğini her türlü tehdide karşı koruyacaktır" mesajını verdi.

Haberin Devamı

Ta Nea gazetesi, CUmhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini manşetten verdi. Haberde, "Erdoğan Yunanistan'ı bir asır önce olduğu gibi temkinli olması konusunda uyardı" ifadeleri kullanıldı.

Erdoğanın sözleri sonrası Atinada panik Art arda küstah açıklamalar...

Efes-2022 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü faaliyetlerini izleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan'a yönelik sert sözleri, Atina'da panik yarattı. Erdoğan konuşmasında, "Yunanistan'ı gayri askeri statüdeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye, uluslararası anlaşmalara uygun davranmaya davet ediyoruz" demiş ve eklemişti: "Sayın Miçotakis herhalde adalara turistik çıkarma yapıyor. Bununla bir yere varmak mümkün değil...Türkiye kimsenin hakkını, hukukunu çiğnemez ama kendi hakkını hukukunu da kimseye çiğnetmez."

"Yunanistan'ın Suriye olmadığına" dikkat çeken Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos ise ülkesinin egemenlik haklarını sonuna kadar koruyacağını söyledi. Panagiotopoulos, "Buna yeltenecek olanlar pişman olacak" diye konuştu. Hükümet sözcüsü Yannis Ekonomou ise "Tehdit söylemlerini serinkanlılık ve kararlılık ile yanıtlıyoruz" ifadesini kullandı.

Haberin Devamı

ATİNA'DA HEYECAN, ENDİŞE VE KORKU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarını Yunan medyası nasıl değerlendirdi? Atina'da durum nasıl? CNN Türk Atina Temsilcisi Yorgo Kirbaki de Yunanistan'daki son durumu değerlendirdi. Kirbaki şunları söyledi;

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Efes Tatbikatı'ndan sonra Yunanistan'a uyarıları Yunan hükümeti soğuk kanlı görünmeye çalışsa da Atina'da hayli yoğun bir endişe ve hatta korku bile yarattı. Başbakan Miçotakis, Erdoğan'ın açıklamalarından saatler sonra dün akşam Atina Sanayi ve Ticaret Odası'ndaki konuşmasında Türkiye için 'Ne yapacağı önceden kestirilemeyen komşu' derken 'Zaman milli birlik olma için zamanıdır' ifadelerini kullandı. Hükümet Sözcüsü İkonomu ise 'Egemenliğimize ve egemenlik haklarımıza hiçbir şey hiçbir şekilde zarar veremez' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uyarıları ve Efes Tatbikatı'nın görüntüleri dün ve bugün Yunan televizyonlarında birinci haber. Türkiye'nin bir sonraki adımının ne olabileceği hakkında Yunan medyasında senaryo bolluğu yaşanıyor. Tüm senaryolarda önümüzdeki dönemde Ege'de sıcak bir olayın yaşanması ihtimali üzerine kurulu. Yunan medyasında 2020 yılında Doğu Akdeniz'de yaşanan Oruç Reis krizinden daha da büyük bir krizin yaşanabileceği senaryoları da yer alıyor.

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan'a uyarılarına sosyal medya hesabından Yunanca da yer vermesi Atina'da bazı tepkilere yol açtı. Ana muhalefetteki radikal sol koalisyonun lideri eski Başbakan Aleksis Çipras kendi sosyal medyasında bu defa Türkçe, 'Yunanistan egemenliğini her türlü tehdide karşı koruyacaktır.' ifadesine yer verdi.

Atina'da genelde bir heyecan bir endişe bir korku gözleniyor.