Geri Dön
DünyaHamas lideri Heniyye'den İsrail açıklaması

Hamas lideri Heniyye'den İsrail açıklaması

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Lübnan'daki hiçbir kesimin İsrail'e karşı tutumunu belirlemediklerini söyledi.

Hamas lideri Heniyye'den İsrail açıklaması

 

Heniyye beraberindeki heyetle, birçok Arap ülkesini içeren yurt dışı turu kapsamında geldiği Lübnan'da, temaslarına Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüşerek başladı. 

Görüşmenin ardından Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kısa bir basın toplantısı düzenleyen Heniyye, Lübnan için güven ve istikrar temennisinde bulundu. 

Heniyye, "Lübnan egemen bir ülke ve bağımsız karar sahibidir, Filistinli kardeşlerini de nasıl destekleyeceği kararını kendisi belirler. Dolayısıyla Lübnan'da hiçbir kesimin işgalci İsrail'e karşı tutumunu biz belirlemiyoruz." ifadelerini kullandı. 

Filistinli mültecilerin kaldığı ülkelerden kendi vatanlarına geri dönüş hakkı ve alternatif vatan arayışının reddedilmesi başta olmak üzere Filistin halkının değişmez değerlerine bağlılıklarını yinelediklerini aktaran Heniyye, Filistinli mültecilerin misafir olarak kaldıkları Lübnan'ın güven ve istikrarına katkı sunmaları gerektiğini belirtti. 

Heniyye ve beraberindeki Hamas heyeti, daha sonra Meclis Başkanı Nebih Berri ve Başbakan Hassan Diyab'ı da makamlarında ziyaret etti. 

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs'ta başlattığı saldırılar, Hamas ile varılan ateşkes doğrultusunda 21 Mayıs'ta sona ermişti. 

Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye, İsrail saldırıları sonrası çıktığı yurt dışı turu kapsamında Mısır, Fas ve Moritanya'yı ziyaret etmişti. 

Lübnan-Filistin Diyalog Komitesi tarafından, Filistin Merkez İstatistik Bürosu ve Lübnan Merkez İstatistik İdaresinin desteğiyle 2017'de hazırlanan rapora göre, Lübnan'da 12 kampta 174 bin 422 Filistinli mülteci yaşıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 12 aylık ihracatımız 17 Eylül itibarıyla rekor kırdıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi 28. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde konuşma yaptı. "Artık Türkiye dünya ihracatında yüzde 1 pay seviyesine ulaşarak kritik eşiği yakaladı." diyen Erdoğan, İhracatı Geliştirme Fonu ve İstanbul'a yeni fuar merkezinin kurulacağını müjdeledi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, '12 aylık ihracatımız ilk defa 200 milyar dolar eşiğini aşarak 17 Eylül itibarıyla 211 milyar dolarla rekor kırdı.' ifadelerine de yer verdi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner