Geri Dön

Hong Kong’da Ulusal Güvenlik Yasası’nı ihlal eden ilk kişi gözaltına alındı

Çin Ulusal Meclisi, Hong Kong özerk bölgesinde protestoların başlamasına neden olan Ulusal Güvenlik Yasası’nı geçen günlerde kabul etti. Yasa kapsamında bulunan bayrağa saygısızlık suçlamasıyla ilk kişi gözaltına alındı. Bu kişi, ‘Hong Kong Bağımsızlık' yazan bayrağı yere sermişti.

Hong Kong’da Ulusal Güvenlik Yasası’nı ihlal eden ilk kişi gözaltına alındı

Çin'in başkenti Pekin’de yaklaşık 5 bin meclis üyesinin katılımıyla gerçekleşen oturumda yasa, 2 bin 878 oyla kabul edildi. Ulusal Güvenlik Yasası’yla Çin bayrağına saygısızlık, isyan ve vatana ihanet sayılacak. Yasa, Hong Kong yerel meclisinin onayı olmadan yürürlüğe girebilecek. Hong Kong polisi tarafından bugün Ulusal Güvenlik Yasası kapsamında, ‘bayrağa saygısızlık’ suçuyla ilk kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Bakan Kurum'dan Aylin Cesur'un skandal sözlerine cevapÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur'un Salda Gölü hakkındaki ifadelerine ilişkin, "Biz Salda'mızı da Türkiye'deki tüm doğal alanlarımızı da edebimizle koruyacağız. Vekilimize de tavsiyemiz edebini korumasıdır ve çocuklarımıza örnek bir davranış sergilemesidir" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber