Geri Dön
Dünyaİdlib’de bir ilk: Kadın kafe açıldı

İdlib’de bir ilk: Kadın kafe açıldı

Suriye rejiminin saldırısı altında bulunan İdlib’de kadınların bir araya gelip zaman geçirebilecekleri bir mekan kurmak için harekete geçen bir grup kadın, kentin çarşısında sadece kadınların girebileceği çok amaçlı kafe açtı.

İdlib’de bir ilk: Kadın kafe açıldı

 

NAMIK DURUKAN Ankara - Yönetimi ve çalışanları tamamen kadınlardan oluşan kafenin faaliyete geçmesi sosyal medyada yankı yarattı. Muhafazakâr gruplar, tepkilerini, “İslami değerlere aykırı” şeklinde dile getirirken bazı gruplar, “Teksas’ta mı yoksa Hollywood’da mıyız?” diyerek eleştirinin dozunu yükseltti.

Kadınlar memnun

Kadın Kafe açılışını Suriye TV’ye değerlendiren birçok kadın ise, özel alan yaratmanın kadınların hakkı olduğunu belirtti. 24 yaşındaki Ayşe Mahmut adlı kadın, kafe projesini, “çok başarılı” olarak nitelendirerek, “Birçok kadın mahremiyet eksikliği nedeniyle halka açık yerlerde oturamıyor” dedi. İdlib’deki birçok restoranın, kadınlara mahremiyet sağlamak için ailelere özel bölüm, perde ve kabinler yaptığına dikkat çeken Mahmut ancak bunun yeterli olmadığını ve kadınları utandırarak aşağıladığını söyledi. 

Siyaset bilimi mezunu Hasna Tamro adlı kadın ise görüşünü, “Kafenin İdlib çarşısındaki konumu nedenile alışveriş sonrası dinlenmeye ihtiyaç duyan kadınlar için psikolojik rahatlık sağlıyor. Kafenin bir tanışma, kültür alışverişi ve yeni sosyal ilişkilerin oluşumu için bir form haline gelmesini umuyorum” sözleri ile ifade etti. Kafe işletmecisi Fatina Safiye, “fikrin nasıl ve nerede ortaya çıktığı” sorusunu, “Kişisel acılarım beni kafeyi açmaya yöneltti” sözleri ile yanıtladı.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 25 Temmuz 2021 )Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 223 bin 837 Kovid-19 testi yapıldı, 14 bin 230 kişinin testi pozitif çıktı, 55 kişi hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet