Geri Dön
Dünyaİsrail, hapishaneden kaçan Filistinlileri yakalıyor

İsrail, hapishaneden kaçan Filistinlileri yakalıyor

İsrail, hapishaneden kaçan Filistinlileri yakalıyorİsrail'in en sıkı korunan hapishanesinden tünelle firar edenlerden ikisine daha gelen istihbaratla ulaşıldı, savaş uçakları ise gece saatlerinde Gazze'yi bombardımana tuttu.

İsrail, hapishaneden kaçan Filistinlileri yakalıyor

İsrail basını, beş gün önce ülkenin kuzeyindeki Gilboa Hapishanesinden firar eden 6 Filistinliden ikisinin daha yakalandığını duyurdu.

İsrail Haaretz gazetesinin internet sayfasından verdiği habere göre,  Fetih Hareketi'nin silahlı kanadı El-Aksa Şehitleri üyesi Zekeriya ez-Zübeydi ile  kimliği açıklanmayan bir diğer tutuklu daha İsrail güçlerince yakalandı.

Yediot Ahronot gazetesinin internet sayfasında ise Zübeydi ile  Muhammed el-Arıda'nın Tur Dağı yakınlarındaki Ummul Ganem bölgesinde bir kamyon  park alanında saklanırken yakalandıkları ifade edildi. Kanal 12 Televizyonu da polisin, iki firarinin, nerede saklandıklarına  ilişkin istihbarat bilgisi aldığına işaret edildi.

Böylelikle, firar eden 6 Filistinliden 4'ü yakalanmış oldu.

İsrail polisinden dün yapılan yazılı açıklamada, 6 firariden ikisinin  kuzeydeki Nasıra kentinin güney batısında yer alan El-Kafza Dağı (?Mount  Precipice) çevresinde yakalandığı belirtilmişti.

Filistinli 6 tutuklu 6 Eylül sabahı, İsrail'in kuzeyinde yer alan  yüksek güvenlikli Gilboa Hapishanesinden tünel kazarak kaçmıştı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), Fetih Hareketi'nin silahlı kanadı  El-Aksa Şehitleri üyesi Zekeriya ez-Zübeydi ile İslami Cihad Hareketi mensubu  Yakub Nufeyat, Muhammed Kasım el-Arıda, Yakub Mahmud Kadri, Eyhem Fuad Kemamci,  Mahmud Abdullah el-Arıda'nın cezaevinde aynı koğuşta kaldıklarını ve 10 metrelik  tünel kazdıklarını bildirmişti.

İsrail'deki yüksek güvenlikli hapishanelerden biri olan Gilboa  Hapishanesi, İrlandalı uzmanların gözetiminde inşa ettirilerek 2004'te açılmıştı.

Gazze'ye hava saldırısı

İsrail uçaklarının, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne hava  saldırısı düzenlediği bildirildi. İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, Twitter hesabından yaptığı  açıklamada, Gazze'den İsrail'e atılan roketlere karşılık savaş uçaklarının  Hamas'a ait noktaları vurduğunu kaydetti.

Adraee, hedef alınan noktalar arasında makineli tüfeklerin ateşlenmesi  için kullanılan bir yapı, bir eğitim tesisi, silah deposu ve tünel yapımında  kullanılan çimentoların olduğu askeri bir binanın yer aldığını ifade etti.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre ise İsrail savaş uçakları,  Gazze'nin kuzeyi, orta kesimdeki Deyr el-Belah kenti ve güneydeki Han Yunus olmak  üzere 3 noktaya hava saldırısı düzenledi.
Saldırıda can kaybı yaşanıp yaşanmadığına ilişkin açıklama yapılmadı.

İsrail, dün akşam, Gazze'den atılan bir roketin imha edildiğini  duyurmuştu.

Katar Gazze'yi Yeniden İmar Komitesi Başkanı Muhammed el-İmadi, 6  Eylül'de, "Gece Kargaşası" adı altında düzenlenen gösterilerin ardından Gazze  Şeridi'nde yeniden sükunetin sağlanması için anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

İsrail, mayıs ayında Gazze'ye düzenlediği saldırılarla eş zamanlı  olarak temel insani malzemelerin girişini de engellemişti. Sınır kapılarındaki bu  durum, ateşkes sağlanmasına rağmen düzelmemişti.

Kendilerine "Gece Kargaşa Birimi" adını veren Filistinli gençler de  bir haftadır, ablukayı protesto etmek ve Yahudi yerleşimleri ile İsrail  askerlerini rahatsız etmek amacıyla geç saatlerde çeşitli bölgelerdeki sınır  şeritlerinde araç lastiği yakıp ses bombası atıyordu.

Kayıp alzheimer hastası kadın, 2 gün sonra ormanda bulunduBalıkesir'in Gönen ilçesinde 2 gündür kendisinden haber alınamayan alzheimer hastası Gülten Güler (83), ilçenin 8 kilometre uzağındaki ormanda bulundu. Hastaneye götürülen Güler'in sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler