Geri Dön
DünyaRusya'dan Erdoğan'ın arabuluculuk teklifine yeşil ışık

Rusya'dan Erdoğan'ın arabuluculuk teklifine yeşil ışık

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, cuma günü telefon görüşmesi yapacağı açıklanan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Türkiye'nin Donbass'ta arabulucu olma önerisini konuşabileceğini söyledi.

Rusya'dan Erdoğan'ın arabuluculuk teklifine yeşil ışık

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, cuma günü telefon görüşmesi yapacağı açıklanan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in Türkiye'nin Donbass'ta arabulucu olma önerisini konuşabileceğini söyledi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'un Erdoğan'ın sözlerine yanıt verdiğini belirten Lavrov, Rusya lideri Putin ile Erdoğan arasında planlanan telefon görüşmesinde bu konunun istişare edileceğini düşündüğünü ifade etti.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Burada bizim tavrımız belli. Biz özellikle başta Kırım Türkleri ile alakalı yaklaşım olmak kaydıyla, bölgede bir barışın egemen olmasından yanayız. Dost Rusya’yla ve özellikle Sayın Putin’le bu tür konuları bu şekilde müteaddit defalar görüştük, görüşüyoruz. Temennimiz odur ki bu bölge savaşın egemen olduğu bir bölge olmasın. Bu bölge barışın hakim olduğu bir bölge olarak geleceğe yürüsün. Bu konudaki tavrın olumlu istikamette gelişmesi arzumuzdur. Bununla ilgili arabuluculuk olur, kendileriyle bu konuyu görüşmek olur, gerek Ukrayna’yla gerek Sayın Putin’le bu görüşmeleri geliştirerek inşallah bunun çözümünde bizim de bir payımızın olmasını isteriz." demişti. 

RUSYA'DAN ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ PERSONELİNE 'ÜLKEYİ TERK EDİN' ÇAĞRISI

Öte yandan, Moskova daha önce Washington'un önümüzdeki haftalarda 27 Rus diplomat ve ailelerini sınır dışı etme planlarına yanıt verme sözü vermişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada, üç yıldan fazla bir süredir Moskova'da bulunan ABD Büyükelçiliği personelinin 31 Ocak 2022'ye kadar Rusya'yı terk etmesi gerektiğini söyledi. Bakanlık ayrıca ABD'nin Rus diplomatlar konusunda uzlaşmaya varmaması halinde başka bir ABD diplomat grubunun 1 Temmuz'a kadar Rusya'yı terk etmesi gerekeceği konusunda uyardı.

TEM'de 12 araç birbirine girdi! İstanbul yönü ulaşıma kapandı
Van'da korkutan deprem! Kandilli Rasathanesi açıklama yaptı
Acun Ilıcalı’nın kızlarının bulunduğu lüks cip kaza yaptı
TSUNAMİ! Patlama 800 km'den duyuldu
Bakan Nebati'den kur korumalı mevduat hesabı açıklaması
Nefesler tutuldu, 31 Aralık gecesi yaşanacak! Bir kolye gibi...
Milli takım seçmeleri öncesi acı olay! Eren'in ayağı kesildi
Ayrılığın perde arkası! 'Araya giren üçüncü kişiler oldu'
Bir video yetti! Hesap kapatıldı
Önder Öztarhan, Aslı Enver aşkını itiraf etti! 'Her şey ilk görüşte oldu'
Kahreden olay! İmzayı attı, eşinin ölüm haberini aldı
Masterchef şampiyonu belli oldu! İşte büyük ödül
Borcu olanlar dikkat! Bankada paranız varsa...
Sabri Sarıoğlu bombası! Fatih Terim sonrası geri dönüyor
Elle kazıp ortaya çıkardılar! Kafatası yok

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler