Geri Dön
DünyaLibya uçağı, Mısır'ın kısıtlamayı kaldırmasının ardından ilk inişini yaptı

Libya uçağı, Mısır'ın kısıtlamayı kaldırmasının ardından ilk inişini yaptı

Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyale'nin de aralarında bulunduğu 217 yolcuyu taşıyan Libya Havayolları'na ait uçağın, iki yılın ardından ilk kez Kahire Uluslararası Havalimanı'na iniş yaptığı bildirildi.

Libya uçağı, Mısır'ın kısıtlamayı kaldırmasının ardından ilk inişini yaptı

 

Libya'nın Kahire'deki Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Mitiga Uluslararası Havalimanı'ndan kalkan uçağın, Kahire ile Trablus arasında 2019'dan bu yana gerçekleştirilen ilk uçuş olduğu aktarıldı. 

Mısırlı yetkililerin Libya Dışişleri Bakanı Siyale'nin de aralarında bulunduğu 217 yolcuyu taşıyan uçağın, Kahire Uluslararası Havalimanı'na iniş yapmasına izin verdiği ifade edilen açıklamada, bunun iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek amacıyla Libya ile Mısır hükümetleri arasında yapılan anlaşmalar çerçevesinde gerçekleştirildiği vurgulandı. 

Kahire Uluslararası Havalimanı yetkilileri henüz konuya ilişkin açıklama yapmadı. 

Libya basınında Dışişleri Bakanı Siyale'nin Filistin meselesi dahil bölgesel konuları görüşmek için Arap Birliği'nin bakanlar düzeyindeki toplantısına katılacağı haberlerine yer verilmişti. 

Libya Havayolları Şirketi Sözcüsü Muhammed Kaniva, 15 Şubat'ta AA muhabirine yaptığı açıklamada, Libya Havayolları şirketinin 18 Şubat'ta Trablus'tan İskenderiye'deki Burc el-Arab Havalimanına ilk seferini düzenleyeceğini ifade etmişti. 

Libya Havayolları, Misrata'dan kalkan uçağın, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin Bingazi'de Uluslararası Benina Havalimanı'na zorunlu inişe zorlamasının ardından Kasım 2019'da Mısır'a uçuşlarını askıya almıştı.

Muğla'da nesli tükenmekte olan Karakulak araç çarpması sonucu öldüMuğla'nın Seydikemer ilçesinde, Türkiye'de sayısı çok az olan ve nesli tükenme tehlikesinde olan 'Karakulak' (Caracal caracal) adıyla bilinen yabani kedi türü, çiftçi Yusuf Siper (30) tarafından ölü bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet