Geri Dön

Macron: Oxford-AstraZeneca aşısı 65 yaş üstü için neredeyse etkisiz

Avrupa Birliği'ndeki aşı krizine ateş püsküren Fransa lideri, Birleşik Krallık'ın dağıtım stratejisini eleştirdi. Macron'un yorumlarının Oxford aşısının etkililiğiyle ilgili AB ve Britanya arasındaki gerilimleri yeniden yükseltmesi ihtimal dahilinde.

Macron: Oxford-AstraZeneca aşısı 65 yaş üstü için neredeyse etkisiz

Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, AB'deki tüm yetişkinlerde kullanımına onay çıkmasına saatler kala Oxford-AstraZeneca aşısını 65 yaş üstü için "neredeyse etkisiz" olarak niteledi.

Fransa lideri , cuma öğleden sonra Paris'te düzenlediği bir basın toplantısında aşının "bekledikleri şekilde çalışmadığını" iddia etti.

Ayrıca Birleşik Krallık'ın (BK) Avrupa'daki diğer hiçbir ülkede olmadığı kadar çok insanın birinci dozu almasıyla sonuçlanan dağıtım stratejisini de eleştirir göründü.

Macron şunları kaydetti: "Hedef ilk dozlarda en yüksek sayıya erişmek değil... tüm tıp kurumları ve sanayiciler çalışması için en fazla 28 günlük aralıkla iki doz aşı gerektiğini söylüyor. Pfizer/BioNTech aşısında da durum bu. Diğer taraftaysa aşı stratejisi sadece bir doz aşı uygulamaktan ibaret olan ülkeler var, bu işin ciddiye alındığından pek emin değilim."

Politico'nun bildirdiği yorumlarının Oxford aşısının etkililiğiyle ilgili AB ve BK arasındaki gerilimleri yeniden yükseltmesi ihtimal dahilinde. Daha önce Almanya, aşının 65 yaş üstündekilerdeki etkililiğinin yüzde 8'e kadar düşebileceği şeklinde yanlış bir varsayımda bulunmuştu.

Almanya'nın aşı komitesi daha sonra yeterli veri olmamasının, aşının yalnızca 18-64 yaş grubuna yapılabileceği anlamına geleceği sonucuna varmıştı.

Diğer yandan Avrupa İlaç Ajansı (EMA) cuma öğleden sonra, uzmanlarının "daha ileri yaşlardaki (55 yaş üstü) katılımcılardan aşının bu yaş grubunda ne kadar işe yarayacağını gösterecek bir istatistik elde etmeye yeterli sonuç olmamasına" rağmen aşının yaşlılarda güvenle kullanılabileceğini düşündüğünü açıkladı.

EMA, "bu yaş grubunun başka aşılarla olan deneyimde bağışıklık yanıtı vermiş olduğu göz önüne alındığında koruma sağlanmasının beklendiğini" ekledi.

Bu sırada Avrupa Komisyonu, AstraZeneca'yla dağıtım konusunda yaşanan tartışmanın ardından AB'de üretilen aşılara ihracat denetimi uyguladığını doğruladı. BK merkezli ilaç firması mart sonuna kadar teslim etme sözü verdiği 80 milyon dozu 31 milyon doza indirdi.

Denetimler altında üye ülkeler kendi bölgelerinde üretilen aşıların ihracatını engelleyebilecek. Buna Belçika'da üretilen Pfizer/BioNTech aşısının stokları da dahil.

Kaynak: Independent Türkçe

Ünlü kebapçıda 7 milyonluk vurgun! Şoke eden ifadeler...Tarihi kebapçının sahipleri, çalışanlarından şikayetçi oldu. Yaklaşık 150 yıllık geçmişe sahip olan İskenderoğlu Kebap'ın sahipleri çalışan bazı personellerinin yolsuzluk yaptığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. 12 yılda 7 milyon liralık vurgun yaptığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunan Kayhan İskenderoğlu, 'İşin ustasıyken çırağı haline gelmişiz. İptal raporlarına baktığımızda, kasaya giren rakam 5 bin lira, ancak 7 bin liralık iptal gördük. Ayrıca ağabeyimle birlikte kamera kayıtlarına da baktık. ‘Ocak’ diye tabir ettiğimiz mutfaktan çıkan tabak sayısını saydık. Fark ettik ki raporda 100 tane kebap gözüküyor, ama ocaktan çıkan kebap sayısı 150' dedi. Oğuzhan İskenderoğlu ise, "Direnenler oldu. Daha sonra 2’si suçlarını itiraf etti. Kimisi ‘Biz bunu 10 yıldır yapıyoruz’ dedi. Kimisi de ‘Biz geldiğimizden beri yapılıyor’ diye ifade etti. Yıkıldık ve perişan olduk"

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet