Geri Dön
DünyaMadrid'de Erdoğan-Biden görüşmesi! Beyaz Saray'dan açıklama: Biden mutabakattan memnun

Madrid'de Erdoğan-Biden görüşmesi! Beyaz Saray'dan açıklama: Biden mutabakattan memnun

Dünyanın gözü kulağı NATO Zirvesi'nin yapıldığı Madrid'de. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden kritik bir görüşme gerçekleştirdi. Zirveye dair Beyaz Saray'dan açıklama yapıldı. Açıklamada, Biden'ın Türkiye-İsveç ve Finlandiya arasındaki mutabakattan duyduğu memnuniyetini dile getirdiği aktarıldı. Açıklamada "Ege ve Suriye'de istikrarın sağlanması konusuna vurgu yapıldı." ifadeleri yer aldı. Beyaz Saray kaynakları, Biden'ın Erdoğan'a, F-16 satışının Kongre'den geçmesi için çalışacağını söylediğini aktardı.

Madrid'de Erdoğan-Biden görüşmesi! Beyaz Saray'dan açıklama: Biden mutabakattan memnun

NATO İspanya'nın başkenti Madrid'deki tarihi zirvede Stratejik Konsept Belgesi'ni yeniliyor. Türkiye, Madrid'deki anlaşmayla İsveç ve Finlandiya'nın ittifak üyeliği önündeki vetosunu kaldırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada çok sayıda kritik görüşme gerçekleştirdi. Zirvede merakla beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan-Biden görüşmesi gerçekleşti. Görüşme 1 saat 10 dakika sürdü.

BEYAZ SARAY'DAN İLK AÇIKLAMA

Beyaz Saray'dan yapılan açıklama, ABD Başkanı Biden, Türkiye-İsveç ve Finlandiya arasındaki mutabakattan duyduğu memnuniyetini dile getirdi. İki lider Ukrayna tahılının önündeki engellerin kaldırılmasının önemine vurgu yaptı. Ege ve Suriye'de istikrarın sağlanması konusuna vurgu yapıldı. “İki lider Ege ve Suriye’de istikrarın önemini ele aldı” denilen açıklamada, “Biden, ikili ilişkilerin sürdürülmesi konusundaki isteğini yineledi ve liderler hükümetler arasındaki yakın istişarelerin önemi noktasında mutabık kaldı” denildi.

Madridde Erdoğan-Biden görüşmesi Beyaz Saraydan açıklama: Biden mutabakattan memnun

BIDEN'DAN ZİRVEDE F-16 MESAJI

Öte yandan Beyaz Saray kaynakları, görüşmeye ilişkin Biden'ın Erdoğan'a F-16 satışının Kongre'den geçmesi için çalışacağını söylediğini aktardı.

GÖRÜŞME ÖNCESİ BIDEN'DAN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme öncesi yaptığı açıklamada, temasların yarın da devam edeceğini belirtti. Erdoğan 'Rusya- Ukrayna savaşında denge politikasıyla süreci çözme gayretindeyiz. Temennimiz odur ki bu denge politikasıyla netice alalım' vurgusunda bulundu. Erdoğan, "NATO’nun güçlenmesine yönelik atılacak adımlar, özellikle Rusya-Ukrayna sürecine ayrı bir katkı verecektir." dedi.

ABD Başkanı Biden ise Finlandiya-İsveç mütabakatı ve Ukrayna tahılı konusundaki çabaları için Türkiye'ye teşekkür etti.

Madridde Erdoğan-Biden görüşmesi Beyaz Saraydan açıklama: Biden mutabakattan memnun

AİLE FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

Madridde Erdoğan-Biden görüşmesi Beyaz Saraydan açıklama: Biden mutabakattan memnun

NATO üyesi 30 ülkenin katıldığı aile fotoğrafı çekildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk sırada ABD Başkanı Joe Biden ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın yanında poz verdi. Erdoğan, fotoğraf çekimi sonrasında ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Johnson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile sohbet etti.

Madridde Erdoğan-Biden görüşmesi Beyaz Saraydan açıklama: Biden mutabakattan memnun

Associated Press (AP) ve Agence France-Presse (AFP) haber ajansı, söz konusu sohbetten onlarca fotoğrafı dünyaya geçti.

Madridde Erdoğan-Biden görüşmesi Beyaz Saraydan açıklama: Biden mutabakattan memnun

 “TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda varılan anlaşmaya da değinen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye’ye teşekkür etti. Stoltenberg, sözlerine şöyle sürdürdü:

“Bugün, NATO liderleri Finlandiya ve İsveç'i NATO üyesi olmaya davet etmek için tarihi bir karar aldı. Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in dün gece imzaladıkları anlaşma bu kararın önünü açtı. Türkiye, Finlandiya ve İsveç'e, ileriye dönük ortak bir yol bulmak için müzakerelere katılma davetimi kabul ettikleri için teşekkür ederiz. Bu, birçok farklı düzeyde birden fazla kişiyle haftalarca süren zorlu bir çalışma oldu. Üst düzey yetkililer, benim himayemde Brüksel'de iki tur görüşme yaptı. Dün gece Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Niinistö ve Başbakan Andersson ile görüştük ve nihai anlaşmaya varabildik. Bu Türkiye için iyi bir anlaşma. Finlandiya ve İsveç için iyi bir anlaşma. Bu NATO için iyi bir anlaşma.”