Geri Dön
Dünya‘Nükleer futbol topu’ savunmasız

‘Nükleer futbol topu’ savunmasız

ABD’nin eski başkanı George H. W. Bush döneminde nükleer saldırı başlatabilecek kodlar ve cihazın bulunduğu, takma adı “nükleer futbol topu” olan evrak çantasını taşıyan John Stufflebeem, günümüzde çantanın insanların düşündüğünden daha savunmasız olduğunu öne sürdü.

‘Nükleer futbol topu’ savunmasız

Stufflebeem, 6 Kasım’daki Kongre baskını sırasında kalabalığın Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ve çantayı taşıyan askeri yardımcısının peşine düştüğünü görünce “Askeri personel başkan yardımcısından ayrılırsa, futboldan ödün verilebilir mi? Tüm nükleer cephanelik erişilebilir hale mi gelir? Bir yağmacı içindeki kodları kullanarak saldırı başlatabilir mi?” sorularını sorduğunu söyledi. Stufflebeem, Pence’in yanında nükleer futbol topunu taşıyan kişinin çok savunmasız olduğunu, silah taşıma izni olmasına rağmen silahının bulunmadığını öğrendiğinde dehşete düştüğünü belirtti.

Öte yandan, Başkan John F. Kennedy döneminden beri Amerikan futbol topuna ithafen “futbol topu” diye anılan çantada, nükleer saldırı başlatma emrini yerine getirmek için gerekli ekipman ve “bisküvi” denilen kodlar var. Başkan saldırı emri verecekse, bu kodları, kendini orduya tanıtmak için kullanıyor.

17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu paylaşıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, " Can kaybımız dünkü kadar fazla değil. Vaka sayımız, içinde olduğumuz hareketlilik dönemini aynı ciddiyetle yansıtıyor. Bu durum, yakın günlerde vefat sayılarına yansımaya devam edecek. Tam doz aşımızı olup, tedbirlere uyarak salgına karşı gerekli mücadeleyi vermeliyiz." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner