Geri Dön
DünyaOlimpiyatlarla ilgili 5 bin hediyelik eşya biriktirdi

Olimpiyatlarla ilgili 5 bin hediyelik eşya biriktirdi

Zhang Wenquan'ın evi, olimpiyat organizasyonları için üretilen maskot, meşale ve oyuncaklarla dolu. Wenquan yeni eşya bulmak için her gün internette geziniyor.

Olimpiyatlarla ilgili 5 bin hediyelik eşya biriktirdi

Yaz ve Kış olimpiyatlarını düzenleyen ilk kent olmaya hazırlanan Çin'in başkenti Pekin, bir inşaat işçisinin rüyasını gerçeğe dönüştürüyor.

Olimpiyatlara hayran olan Zhang Wenquan, 4-20 Şubat'ta düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyatları'nı merakla bekliyor.

Fransız haber ajansı AFP'nin görüştüğü Wenquan'ın evinde olimpiyatlarla ilgili çok sayıda hediyelik eşya var. Wenquan, bütün yuvasını kaplayan 5 bin parçaya şimdiye kadar en az 400 bin yuan (yaklaşık 850 bin TL) harcadığını tahmin ediyor.

Ev o kadar dolu ki olimpiyat meraklısı adam başka bir yerde uyumak zorunda kalıyor.

Wenquan yeni parçalar için e-ticaret platformu eBay'i hey gün araştırdığını söyledi. Şimdiye kadar aldığı en pahalı nesneyse, ABD'nin Salt Lake City kentinde düzenlenen 2002 Kış Olimpiyatları'na ait yaklaşık 12 bin yuan (yaklaşık 25 bin TL) değerindeki bir meşale.

35 yaşındaki Wenquan, tutkusunun Avustralya'nın Sidney kentinde gerçekleştirilen 2000 Yaz Olimpiyatları'yla başladığını söyledi. O dönem lise öğrencisi olan Wenquan, Çin'in çok sayıda altın madalya kazandığını görünce heyecanlandığını belirtti.

Olimpiyatlarla ilgili 5 bin hediyelik eşya biriktirdi

Wenquan, Pekin'de düzenlenen 2008 Yaz Olimpiyatları'ndaysa gönüllü olarak çalıştı. AFP, bunu "Wenquan'ın hediyelik eşya toplama tutkusunu ateşleyen ve hayatını değiştiren bir deneyim" diye yazdı.

Wenquan etkinliklerde görev yapan gönüllerin de zaman zaman kendisine eşya gönderdiğini açıkladı:

Bu kişilerden bazılarıyla hiç tanışmadım bile. Ama bana hâlâ bir şeyler gönderiyorlar. Bu yüzden çok duygulanıyorum.

Wenquan, gelecek ayki etkinlikte gönüllü olmak için düzenlenen seçmelerde başarılı olamadı. Ancak hem etkinliğin açılış ve kapanış törenleri hem de en sevdiği spor dalı artistik buz pateni için bilet almayı düşünüyor.

Wenquan ayrıca şimdiden 2024'te Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenecek olimpiyatlara katılma planı yapıyor.

Kaynak: Independent Türkçe