Geri Dön
DünyaSon dakika... ABD Türkiye'yi de saydı! Rumlara soğuk duş

Son dakika... ABD Türkiye'yi de saydı! Rumlara soğuk duş

Anastasiades'le görüşen ABD Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Victoria Nuland, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın planladığı EastMed boru hattı için zaman ve para olmadığını söyledi. ABD'li diplomat, yeni dönemde doğalgazın pazara ulaştırılması için alternatif yollar aranacak müttefikleri de saydı: Türkiye, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs.

Son dakika... ABD Türkiye'yi de saydı! Rumlara soğuk duş

Güney Kıbrıs'ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Victoria Nuland, Rumlar ve Yunanistan'ın çok istediği boru hattı projesine adada kırmızı ışık yaktı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle başlayan yaptırım dalgasında dünya enerji piyasası allak bullak oldu, özellikle petrol fiyatları son yılların en üst seviyesine çıktı. Avrupa ülkelerindeki enerji fiyatları ani şekilde artarken, ABD ve AB ülkeleri Rus petrol ve gazından tamamen kurtulmak için alternatifler üzerinde çalışıyor.

Güney Kıbrıs lideri Nicos Anastasiades'le bir araya gelen ABD Dışişlerinin Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, Akdeniz'in altından geçecek bir boru hattının çok pahalı olacağını söyledi.

İsrail'in de desteklediği EastMed hattının ekonomik olarak uygulanabilir olmadığının altını çizen Nuland, söz konusu hattın ayrıca Avrupa'nın acil ihtiyaç duyduğu sevkiyatı da sağlayamayacağını vurguladı.

Son dakika... ABD Türkiyeyi de saydı Rumlara soğuk duş

"Açıkçası, 10 yılımız yok" diyen ABD'li diplomat, Akdeniz'in derin sularına döşenecek boru hattının inşaatının 10 yıldan fazla süreceğini de ekledi. Nuland ayrıca, Washington'ın artık yenilenebilir ve yeşil enerjiye yöneleceğini de belirtti.

İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ın gündeme getirdiği EastMed boru hattı 1900 kilometre olarak planlandı ve 6 milyar dolara mal olması bekleniyordu.

Victoria Nuland, bunun yerine gelinen noktada ABD'nin bölgesel müttefikleri Türkiye, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'la doğalgazın pazara ulaştırılması için alternatif yollar aradığını kaydetti.

Yunan Kathimerini gazetesi, Nuland'ın açıklamasını 'Boru hattı için zaman ve para yok' başlığıyla haberleştirdi.

2022'DE İKLİM DEĞİŞTİ

Son dakika... ABD Türkiyeyi de saydı Rumlara soğuk duş

Ankara'nın açık şekilde karşı çıktığı EastMed boru hattı anlaşması, 2020 yılının ilk günlerinde İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan enerji bakanları tarafından imzalandı. Doğu Akdeniz'den çıkarılacak gazı Avrupa'ya taşıması planlanan hattı için düzenlenen imza törenine, dönemin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ve Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiades de katılmıştı.

Projeyle, İsrail ve Kıbrıs açıklarından çıkarılacak doğalgazın Akdeniz altından Mora Yarımadası'na taşınması ve Avrupa'nın gaz ihtiyacının yüzde 10'unun karşılaması planlanıyordu.

Anlaşmanın imzalandığı dönemde, Avrupa Birliği'nin yanı sıra ABD de EastMed'e destek veriyordu. Ancak 2022'ye girildiğinde Washington'ın projeye bakışı değişti ve ABD bir anda yılda 12 milyar metre küp gaz taşıması hesaplanan East Med'den desteğini çekti.

Yunan medyası, ABD'nin tavrını 'Jeopolitik fiyasko' ve 'Washington sabote ediyor' gibi başlıklarla sayfalarına taşırken, Washington'ın Türkiye'nin hassasiyetlerini dikkate aldığı belirtildi.

Harita üstünde kalan projenin 2025 yılında hayata geçirilmesi planlanıyordu.