Dünya ABD'den Kızıldeniz hamlesi! USS Eisenhower, İran için mi bölgede?

ABD'den Kızıldeniz hamlesi! USS Eisenhower, İran için mi bölgede?

06.11.2023 - 12:30 | Son Güncellenme:

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederken ABD'den dikkat çeken bir hamle geldi. Doğu Akdeniz'e demirleyen uçak gemisi USS Eisenhower'ın bölgeden ayrıldığı bildirilirken yeni rotasının Kızıldeniz olduğu açıklandı. Peki ABD'nin uçak gemisini Kızıldeniz'e göndermesi ne anlama geliyor? Bu hamle bölgede neleri değiştirir? Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz milliyet.com.tr için değerlendirdi.

ABDden Kızıldeniz hamlesi USS Eisenhower, İran için mi bölgede

Hamas, 7 Ekim cumartesi sabahı İsrail'e bir saldırı düzenlemişti. İsrail ordusu bu saldırı sonrası 1973 yılından sonra resmi olarak savaş ilan ettiğini duyurdu ve Gazze'nin su, elektrik ve yakıt kaynaklarını kesti.

Haberin Devamı

Sivil, çocuk, kadın, hastane, okul demeden katliamlarını sürdüren İsrail'e ABD dahil birçok batılı ülke de desteğini açıkladı.

ABD'DEN KIZILDENİZ HAMLESİ

Washington yönetimi ekonomik yardımların dışında Doğu Akdeniz'e USS Gerald R. Ford ve USS Eisenhower isimli uçak gemilerini de gönderdi. Fakat geçtiğimiz gün ABD'den dikkat çeken Kızıldeniz hamlesi geldi.

ABDden Kızıldeniz hamlesi USS Eisenhower, İran için mi bölgede

ABD ordusuna ait USS Eisenhower uçak gemisi ve yanındaki filonun Süveyş Kanalı'ndan geçerek Kızıldeniz'de konuşlandığı bildirildi. Gerald R. Ford gemisinin ise Doğu Akdeniz’de kalmaya devam edeceği öğrenildi.

CENTCOM, SÜVEŞ KANALI'NDAN FOTOĞRAFLARI PAYLAŞTI

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM)'nun sosyal medya hesabı X'ten yapılan paylaşımda, 'Dwight D. Eisenhower Taşıyıcı Taarruz Grubu, bölgesel duruşun arttırılması kapsamında Orta Doğu'ya ve CENTCOM sorumluluk alanına geldi.' ifadeleri kullanıldı. Gemilerin Süveyş Kanalı'ndan geçtiği esnada paylaşılan fotoğraflar için 'Biz geliyoruz' mesajı olarak yorumlandı.

Haberin Devamı

USS Eisenhower uçak gemisine neler eşlik ediyor?

* Güdümlü füze kruvazörü USS Philippine Sea (CG 58)
* Güdümlü füze destroyerleri USS Mason (DDG 87)
* Squadron destroyeri
* Güdümlü füze destroyeri USS Gravely (DDG 107)
* 9 filo ile Carrier Air Wing (CVW)

ABDden Kızıldeniz hamlesi USS Eisenhower, İran için mi bölgede

CNN TÜRK Washington Temsilcisi Yunus Paksoy'un Pentagon yetkililerinden edindiği bilgiye göre ise; Husilerin elinde İsrail'e ulaşabilecek 2 bin kilometre menzilli güdümlü füzelerin olduğu tahmin ediliyor ve ABD bunu tehdit olarak görüyor.

CENTCOM'DAN BİR PAYLAŞIM DAHA

Öte yandan CENTCOM gece saatlerinde bir fotoğraf daha paylaştı. Paylaşımda, Ohio sınıfı denizaltının 5 Kasım itibarıyla sorumluluk alanında olduğu belirtildi. Öte yandan Al Jazeera denizaltının nükleer füzeler taşıdığını yazdı.

"USS EISENHOWER BASRA KÖRFEZİ'NE KADAR GİDEBİLİR"

Peki USS Eisenhower uçak gemisi'nin Kızıldeniz'e konuşlanması bölgede nasıl bir tablo ortaya çıkarır? USS Eisenhower'ın bu bölgeye gitmesi nasıl riskler ortaya çıkarır? ABD, Kızıldeniz hamlesiyle ne amaçlıyor? Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz, yaşanan son gelişmeleri milliyet.com.tr'den Sercan Dinç'e değerlendirdi.

Haberin Devamı

Basra Körfezi'ne kadar gidebilir. Amaç muhtemelen İran'a baskı kurmak olacaktır. Kızıldeniz'de yine ABD destroyerleri veya kruvazörleri olmaya devam edecektir. Zaten daha önce Kızıldeniz'den yaptığı bir atışı ABD'nin savaş gemileri engellemişti. Hem Doğu Akdeniz'de hem de Basra Körfezi'nde birer tane uçak gemisi görev gücü, onun haricinde Hint Okyanusu ve Kızıldeniz'de ABD savaş gemileri olmaya devam edecek.

"GÖREV DAĞILIMI YAPTILAR"

Muhtemelen onlar görev dağılımı yaptılar. Filistin'i karadan ve havadan saldırmak İsrail'de, Lübnan tarafından bir müdahale olursa kara ve hava İsrail'de, havadan destek ABD'de onun haricinde Yemen, İran, Irak, Suriye tarafından yapılan hava saldırılarının engellenmesi ABD güçlerinde olacak şekilde muhtemelen orada bir görev dağılımı yapıldı. ABD'de de ona göre konuşlanıyor, güçlerini dağıtıyor.

ABDden Kızıldeniz hamlesi USS Eisenhower, İran için mi bölgede

HİZBULLAH VE HUSİ TEHDİDİ

İran kaynaklı veya İran'ın vekil güçlerinden gelebilecek şekilde. İran'ın bir sürü vekil gücü var. Irak'ta olsun, Suriye'de olsun. Ama en güçlü iki tanesi Lübnan Hizbullah'ı ve Yemen'deki Husiler. Dolayısıyla en büyük füze, en uzun menzilli füzeler veya dronelar, kamikaze dronelar bu ikisinde. Şu ana kadar da en yaygın olarak onlardan yapılıyor. Diğerlerinden birer, ikişer tane atılıyor. Ama Hizbullah olsun Husiler olsun çok daha farklı, çok daha büyük envanter söz konusu.

Haberin Devamı

ABD'NİN ANA HEDEFİ İRAN!

ABD öncelikli bunları caydırmak ve onun haricinde de asıl, ana sebep İran'ı caydırmayı hedefliyor, İsrail'e bu yönde yardım edecek.