Geri Dön

Son Dakika... Bakanlar uçaktan inerken havalimanı patladı! Dünya şokta...

İç savaş ülkesi Yemen'de yeni hükümetin kabine üyelerinin ülkeye ulaştığı sırada, Aden Havalimanı'nın terminalinde peş peşe patlamalar meydana geldi. Uluslararası haber ajansları, 10'u aşkın ölü ve onlarca yaralının olduğunu bildiriyor.

Yıllardır çalkantının dinmediği Arap Yarımadası'nın en fakir ülkesi Yemen'de, bugün dünyayı şoka uğratan bir patlama gerçekleşti.

Yeni hükümet üyelerini taşıyan uçak, öğle saatlerinde başkentteki Aden Havalimanı'na iniş yaptı. Bakanlar uçağın merdiveninde göründüğü sırada ise, havalimanında peş peşe patlamalar oldu.

Televizyonların canlı yayınına yansıyan patlamanın havan saldırısı sonucu gerçekleştiği yönünde bilgiler var ancak henüz doğrulanmış değil.

Son Dakika... Bakanlar uçaktan inerken havalimanı patladı Dünya şokta...Patlama sonrası yayınlanan ilk fotoğraflarda çok sayıda can kaybının olduğu göze çarptı. Resmi yetkililer, en az 13 kişinin öldüğünü ve onlarca yaralı olduğunu açıkladı.

Reuters haber ajansı, aralarında Başbakan Muin Abdulmelik'in de bulunduğu kabine üyelerinin inişi sırasında silah seslerinin de duyulduğunu aktardı. Reuters'a göre, ayrıca kafilede Suudi Arabistan'ın Aden Büyükelçisi Muhammed Said el Cabir de vardı. 

Son Dakika... Bakanlar uçaktan inerken havalimanı patladı Dünya şokta...

Suudi Arabistan medyasına konuşan görgü tanıkları ise, kabine üyelerinin güvenli bir yere götürüldüğünü söylüyor.

Patlamanın ardından gözlerin çevrildiği İran destekli Husiler ise, ilk açıklamasını yaptı. Husilerin sözcüsü "Saldırıyla hiçbir ilgimiz yok" dedi.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Husilerin geçen yıl Aden'de askeri havalimanına füze ateşlediğini hatırlatıyor. Birleşik Arap Emirlikleri tarafından organize edilen bir askeri töreni hedef alan füze, onlarca kişinin ölümüne yol açmıştı.

Son Dakika... Bakanlar uçaktan inerken havalimanı patladı Dünya şokta...


YILLARDIR BİTMEYEN SAVAŞ

Arap Yarımadası'nın en fakir ülkesi Yemen'de, İran destekli Husiler ile Suudi Arabistan ve müttefiklerinin desteklediği merkezi güçler yıllardır savaşıyor.

Yeni hükümet Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 18 Aralık'ta Birleşik Arap Emirlikleri'nin de onayıyla kurulmuştu. Hafta sonu Riyad'da Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin önünde yemin eden kabine üyeleri, bugün başkent Aden'e dönüyordu.

SANA BÜYÜKELÇİSİ PROF. DR. BOZGÖZ: PATLAMANIN TARİHİ KÖKENLERİ 1986'YA UZANIR

Türkiye'nin Sana Büyükelçisi Prof. Dr. Faruk Bozgöz, TRT Haber canlı yayınına katılarak. "Aden'deki patlamanın tarihi kökenleri 1986'da yerel kabilelerin etkin olduğu çatışmalara kadar uzanır" dedi.

Prof. Dr. Faruk Bozgöz, ayrıca "Bugünkü patlamadan sonra kurulan hükümet tehlikeye düşmüş durumda. Hükümet Aden'e taşınmış olsaydı, 301 milletvekilli Yemen meclisinin Aden'e ulaşması düşünülüyordu. Ancak bundan sonra güvenlik nedeniyle bunun olacağını düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

Milliyet'te Gündem (2 Mart 2021)İşte Türkiye'de ve dünyada gündemin öne çıkan haber başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet