Geri Dön
DünyaSon dakika: Biden 715 milyar dolar bütçe talep etti! Savaş sinyali mi?

Son dakika: Biden 715 milyar dolar bütçe talep etti! Savaş sinyali mi?

Gelen son dakika haberine göre; ABD Başkanı Joe Biden, 2022 mali yılı için Kongreye sunduğu bütçe talebinde Savunma Bakanlığına (Pentagon) 715 milyar dolar bütçe istedi. Öte yandan Biden, Kongreye sunduğu 2022 mali yılı federal bütçe talebinde Dışişleri Bakanlığı ve uluslararası programlar için 63,8 milyar dolar bütçe istedi.

Son dakika: Biden 715 milyar dolar bütçe talep etti! Savaş sinyali mi?

Biden, 20 Ocak'ta göreve geldikten sonra ilk isteğe bağlı federal bütçesini Kongreye sundu.

Toplam 1,52 trilyon dolar bütçe talebinde Pentagon için 715 milyar dolar istendi.

Biden yönetimi tarafından federal bütçeye ilişkin yayımlanan 58 sayfalık özet belgesinde, uzun zamandır ABD savunma bütçesinde temel bütçeye dahil edilmeden ayrı fon olarak talep edilen ve savaş fonu olarak bilinen Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar fonunun da temel bütçeye dahil edildiği ifade edildi.

Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar Fonu, Eski Başkan Barack Obama döneminde kurulmuştu.

Obama yönetimi, 2009'da "Teröre Karşı Küresel Savaş" stratejisini değiştirip bunun yerine Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar kavramını ortaya atmıştı.

2008 ekonomik krizinden sonra da Pentagon'un temel bütçesinden kesinti yapılmaması amacıyla bu operasyonlar için temel bütçenin dışında bir fon oluşturulmuştu.

BİDEN'IN PENTAGON BÜTÇESİNDE NELER VAR?

Beyaz Saray tarafından yayımlanan belgede, bütçedeki öncelik listesinin başında Çin ile rekabet maddesi dikkati çekti.

Belgede, "İsteğe bağlı bütçe talebi, bakanlığın en büyük sınaması olan Çin tehdidine karşı koymanın gerekliliğine öncelik veriyor." ifadesi kullanıldı.

ABD'nin Rusya'yı da caydırmak istediğine işaret edilen belgede, Pentagon'un küresel güç rekabeti konusunda konsept, kabiliyet ve kuvvet konumlandırma stratejileri kuracağı ifade edildi.

Ar-Ge ve gemi inşa konularının da Pentagon bütçesine öncelik verilen konular olduğuna değinilen belgede, nükleer caydırıcılık kapasitesinin modernize edilmesi ve uzun menzilli füzelerin alınması için yatırım yapılacağına dikkati çekildi.

Belgede, iklim ve enerji bakımından etkinlik sağlayacak yatırımların yanı sıra biyolojik tehditler konusunun da bütçede öncelik verilen konular arasında bulunduğu kaydedildi.

BİDEN, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA 2022 İÇİN 63,5 MİLYAR DOLAR FON TALEBİNDE BULUNDU

ABD Başkanı Joe Biden, Kongreye sunduğu 2022 mali yılı federal bütçe talebinde Dışişleri Bakanlığı ve uluslararası programlar için 63,8 milyar dolar bütçe istedi.

Biden, 20 Ocak'ta göreve geldikten sonra ilk isteğe bağlı federal bütçesini Kongreye sundu.

1,52 trilyon dolarlık bütçe talebinde Dışişleri Bakanlığının bütçesinin bir önceki yıla göre yüzde 12 oranında artırıldığına dikkat çekildi.

Beyaz Saray tarafından yayımlanan bütçe talebine ilişkin 58 sayfalık özet belgede, Dışişleri Bakanlığı ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) için 58,4 milyon dolar ayrıldığı ifade edildi.

Belgede, kalan miktarın ise başta Hazine Bakanlığı olmak üzere diğer kurumların bünyesindeki uluslararası programlara ayrıldığı kaydedildi.

Küresel iklim değişikliği, salgın hastalıklar, insan hakları konularının yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası kuruluşlarda ABD liderliğinin tesisinin bu bütçede öncelikli başlıklar olduğu belirtilen belgede, ABD'nin Orta Amerika'daki iş birlikleri, BM barış gücü programları, Orta Doğu ve İsrail-Filistin barışı, mülteci ve insani yardımlara da öncelik verileceğine işaret edildi.

Minibüsü 'maskesiz-mesafesiz' diskoya çevirdilerSultangazi'de 'tam kapanma' kurallarını ihlal eden bir grup gencin yolcu minibüsündeki eğlencesi cep telefonu kamerasına yansıdı. Başka bir görüntüde ise kuralları ihlal ederek parkta doğum günü kutlaması yapıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet