Geri Dön
DünyaSon dakika... Biden'dan Trump hakkında zehir zemberek sözler! 'Silahlı ayaklanma'

Son dakika... Biden'dan Trump hakkında zehir zemberek sözler! 'Silahlı ayaklanma'

ABD'de 6 Ocak 2021'de dönemin başkanı Donald Trump'ın destekçileri Kongre binasını basmış, bina 1812'deki savaştan bu yana görülmemiş olaylara sahne olmuştu. Başkan Joe Biden korkunç olayın yıl dönümünde, dönemin Başkanı Donald Trump'ı çok ağır bir dille suçladı.

Biden, o gün yaşananları 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik bir silahlı ayaklanma' olarak nitelendirdi ve Trump'ı 'güç elde etmek için seçimler hakkında yalan ağları örmekle' suçladı.

ABD Başkanı Biden, Trump'ın 'iktidarın barışçıl bir şekilde el değiştirmesine' engel olmaya çalıştığını vurguladı ve 'kaybetmeyi hazmedemediğini' belirtti.

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Kongre saldırısıyla ilgili olarak şu ana kadar 725 şüpheli gözaltına alındı.

Şüphelilerin çoğu; "Kongre binasına izinsiz girmek", "düzensiz davranış", "Kongre'nin faaliyetlerini engellemekle" suçlandı.

325 şüpheli ise "memurlara saldırmak için tehlikeli silah kullanmak" gibi daha ciddi suçlarla karşı karşıya.

Saldırıyla ilgili soruşturma, Demokratlarının çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi'nin özel bir komisyonu tarafından yürütülüyor.

Saldırıya yol açan olaylara ışık tutabilecek telefon kayıtları, ziyaretçi günlükleri ve diğer Beyaz Saray belgeleri araştırılıyor.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) da saldırıyı kapsamlı şekilde soruşturuyor.

NEDEN TRUMP SUÇLANIYOR?

Saldırıdan bir süre önce Beyaz Saray dışındaki bir mitingde Donald Trump, protestoculardan Kongre'ye doğru "barışçıl" bir yürüyüş yapmalarını istemişti.

Ancak Trump aynı zamanda kaybettiği seçimlerde hile yapıldığına dair asılsız iddialarını tekrarlamış, destekçilerinden "mücadele etmelerini" talep etmişti.

Trump saldırıdan bir hafta sonra, Temsilciler Meclisi tarafından "ayaklanmayı kışkırttığı" gerekçesiyle azledilmiş ancak Cumhuriyetçiler tarafından kontrol edilen Senato'da yapılan yargılamada suçlu bulunmamıştı.

Cumhuriyetçi Parti'nin Senato'daki lideri Mitch McConnell, Trump'ın saldırıdan sorumlu olduğunu söylemişti.

Bazı Cumhuriyetçi kongre üyeleri ise eylemcilerin polisle zaman zaman çatıştığı Kongre saldırısını, "birkaç kişi tarafından bozulan barışçıl bir protesto" olarak görmüşlerdi.

Cumhuriyetçi Parti'den Senatör Ted Cruz ise dün yaptığı açıklamada yaşananlar "şiddetli bir terör saldırısı" olarak nitelendirdi.