Geri Dön
DünyaSon dakika: BM'den dünyaya Gazze mesajı! Yüzlerine bakıp açık açık söyledi

Son dakika: BM'den dünyaya Gazze mesajı! Yüzlerine bakıp açık açık söyledi

BM İnsan Hakları Konseyi, işgal altında tutulan Filistin topraklarındaki "ciddi insan hakları durumunu" görüşüyor. BM Genel Sekreteri, "Yeryüzünde bir cehennem varsa o da Gazze'deki çocukların hayatlarıdır." dedi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise, "İsrail suçlardan sorumlu tutulmalı" ifadelerini kullandı. Suudi Arabistan, İsrail'i uluslararası hukuku çiğnemekle suçladı. Gelen son dakika haberine göre, Gazze'de ateşkes onaylandı.

Son dakika: BM'den dünyaya Gazze mesajı! Yüzlerine bakıp açık açık söyledi

BM İnsan Hakları Konseyi, işgal altında tutulan Filistin topraklarındaki "ciddi insan hakları durumunu" görüşüyor. Gelişmeleri anbean aktarıyoruz.

22:20 İsrail Güvenlik Kabinesinin abluka altındaki Gazze Şeridi'nde ateşkese gidilmesini onayladığı ve ateşkesin bu gece saat 02.00'de başlayacağı bildirildi.

20:30 Çin'in BM Daimi Temsilcisi Zhang: "Çin, uluslararası toplumu, (Filistin'deki) krizi sonlandırmaya ve durumun kontrolden çıkmasını önlemek için acil önlem almaya çağırıyor. İsrail'i, işgal altındaki Filistin topraklarındaki yerleşimleri, ailelerin tahliyesini, evlerinin yıkılmasını ve şiddeti durdurmaya çağırıyoruz."

19:30 Tunus Dışişleri Bakanı Osman el-Cerendi, İsrail'in saldırıları sonucu birkaç sayılı gün içerisinde 65 çocuğun hayatını kaybettiğini belirterek, "Masum çocukların öldürülmesinden daha feci bir suç var mıdır? Bu çocuklar kuşatılıyor, evlerinden ediliyor." dedi. 

İsrail ve Filistin arasında yaşanan krizi görüşmek üzere toplanan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'ndaki "Filistin Özel Oturumu"nda konuşan Cerendi, İsrail'in Filistin'deki saldırıları sonucunda 241 şehit düştüğünü, 65 çocuk, 40 kadının hayatını kaybettiğini ve 8 binden fazla yaralı olduğunu söyledi.

19:25 Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: "Filistin halkının başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırları içinde kendi devletini kurma hakkını destekliyoruz. Birleşmiş Milletler ve Dördüncü Cenevre Sözleşmesi ile uluslararası insan hakları hukuku ve Birleşmiş Milletler kararları kapsamındaki yükümlülükleriyle çelişen işgalin tüm bu yasa dışı politika ve uygulamalarının derhal durdurulması çağrısında bulunuyoruz. Filistin halkına yönelik saldırılar uluslararası sözleşmelerin çiğnenmesidir."

19:20 Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, "Filistinlileri bağımsızlıklarını elde etmeleri için desteklemeye devam etmek zorundayız." dedi.

Marsudi, İsrail ve Filistin arasında yaşanan krizi görüşmek üzere toplanan BM Genel Kurulu'na hitap etti. Filistin halkı için insanlık ve adalet mücadelesi vermek için Genel Kurul'a geldiğini vurgulayan Marsudi, Filistin halkının bağımsızlığını kazanmaları için desteklemeye devam edilmesi gerektiğini söyledi.

19:00 Kuveyt Dışişleri Bakanı: "BM Güvenlik Konseyi sessiz kaldıkça işgal yönetimi cinayetlerine son vermeyecektir."

18:50  Cezayir Dışişleri Bakanı Sabri Bukadum, işgal altındaki kutsal mekanların İsrail'in saldırısına uğradığına tanık olduklarını belirterek, "Kuşatma altındaki Gazze'de vahşi ölümlere tanık olduk." dedi. 

İsrail ve Filistin arasında yaşanan krizi görüşmek üzere toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki (BMGK) "Filistin Özel Oturumu"nda konuşan Bukadum, söz konusu oturumun Filistinlilerin trajik bir durumdan geçtiği sırada gerçekleştiğine işaret ederek, Filistinlilerin tek suçunun İsrail'in oldubittilerine karşı çıkmak olduğunu söyledi.

18:40 Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında Yahudileştirme ve yasa dışı yerleştirme faaliyetlerinin etnik temizlik noktasına vardığı uyarısında bulunarak, ivedi bir şekilde İsrail'in saldırılarının durdurulması gerektiğini söyledi. 

Al Sani, İsrail ve Filistin arasında yaşanan krizi görüşmek üzere toplanan BM Genel Kurulunda bir konuşma yaptı. 

İsrail'in 7 Mayıs'tan bu yana Filistin'in işgal altındaki bölgelerine yönelik saldırılarına değinen Al Sani, "İşgal altındaki bölgelerde yaşanan tehlikeli durum için acilen İsrail'in saldırılarının durdurulması gerekiyor." dedi.

18:35 Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi: "Yeter demenin zamanı geldi. Filistinliler susturulamaz. İsrail'in saldırganlığı durdurulmalı."

18:25 Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, BM Genel Kurulu Filistin Özel oturumunda konuştu: Maliki, "İsrail'in kendini savunma hakkından bahseden ülkeler hangi haktan bahsediyor. İsrail bir sömürge gücü ve tüm halkı cezalandırıyor. Netanyahu hükümeti, iki devletli çözüme inanmıyor, yasa dışı yerleşim politikasına devam ederek bu çözümü boşa çıkarıyor" dedi.

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, Maliki konuşurken salondan ayrıldı

18:20 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu,"İsrail suçlardan sorumlu tutulmalı. BM çatısı altında Filistinli kardeşlerimiz sergiliyor. Bu haritayı herkes iyi görsün. İsrail'in Filistin topraklarını nasıl çaldığı iyi bilinsin" dedi.

Son dakika: BMden dünyaya Gazze mesajı Yüzlerine bakıp açık açık söyledi

Bakan Çavuşoğlu, "Temel insan hak ve adaletin karşısında sessiz kalmak işlenen suça ortak olmaktır. Mevcut durum Filistinlilerin ibadet özgürlüğünün engellenmesi ve zorla evlerinden tahliye edilmesinden kaynaklanmıştır. Bu saldırgan eylemler bir savaş suçu teşkil etmekte. Suçun failini ortaya koymak zorundayız, bugün Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'de yaşananların tek sorumlusu İsrail'dir." diye konuştu ve şöyle devam etti:

"İsrail'in işlediği suçların hesabını vermesi, bu saldırıların tekrarlanmasının önlenmesi için hayati derecede önemlidir. Bu şiddet sarmalından çıkılması uluslararası toplumun sorumluluğundadır. Kalıcı bir çözüm gereklidir. Burada şunu da vurgulamak isterim. İsrail hükümetinin saldırganlığını eleştirenler susturulmaya çalışılıyor. Bu zulüm karşısında biz asla susmayacağız."

Çavuşoğlu son olarak, "Türkiye meşru taleplerin karşılanması için Filistin halkının yanında olmaya devam edecektir. İsrail'in Gazze'ye yönelik ablukası, bu toprakları dünyanın en büyük açık hava hapishanesine dönüştürdü."" dedi.

18:10 Ürdün Dışişleri Bakanı: "Kudüslüler uluslararası hukukla korunmuştur ve Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerini savunmak hukuku savunmaktır. İşgalin son bulması ve Filistin halkının hakları için her türlü çabayı harcamayı sürdüreceğiz"

17:25 BM Genel Sekreteri Antonio Guterres: "Yeryüzünde bir cehennem varsa o da Gazze'deki çocukların hayatlarıdır. Çatışmalar derhal durmalı."

17:20 BM 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır: "Filistinlilerin Şeyh Cerrah'da evlerinden tahliye edilmesi uluslararası hukuka göre savaş suçu teşkil edebilir."

 

Erciyes'te çığ düştü: 1 kişi hayatını kaybetti
Geri sayım başladı! Yol süre yarım saatten 5 dakikaya düşüyor
Araç alıp satacak herkesi ilgilendiriyor! Değişiklik masada
Washington Post manşetten verdi! Yok etme görüntüleri Moskova'yı alarma geçirdi
Demirören Holding'den Azerlotereya'ya yatırım
Meteoroloji tarih verdi, İstanbul dahil! Kara kış geliyor
İki doktoru rehin aldı: 'Buradan sağ salim çıkamazsınız'
En 'parlak' intikam sosyal medyayı salladı! Aldatıldığını öğrenince...
Acun Ilıcalı'nın kızı kaza geçirmişti! Zeynep Yılmaz'dan açıklama...
Çok konuşulacak sözler: Mesut Özil'e bu yapılmaz!
Tarkan’ın göz bebeği! Kesenin ağzını açtı
Survivor All Star'da sürgün adasına giden Birsen'in korku dolu anları!
Lazio'dan Vedat Muriqi için resmi açıklama! Yeni takımını duyurdular
Böyle komşu düşman başına! 258 ailenin yaşadığı lüks sitede...
Rehine krizinde şoke eden istek! Böyle kaçtılar

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler