Geri Dön
DünyaSon dakika... Gizemli füzelerin görüntüleri yayınlandı! Kuzey Kore yine şoke etti

Son dakika... Gizemli füzelerin görüntüleri yayınlandı! Kuzey Kore yine şoke etti

Son dakika haberlere göre, Kuzey Kore'nin dün fırlattığı 'tanımlanamayan' füzelere ilişkin görüntüler yayınlandı. ABD ile nükleer anlaşma konusunda çıkmaza giren görüşmelerin akabinde, trenden fırlatılan füzeler hayrete düşürdü.

Son dakika... Gizemli füzelerin görüntüleri yayınlandı! Kuzey Kore yine şoke etti

Kuzey Kore, dün 15 Eylül'de test ettiği iki ölümcül balistik füzenin fırlatılışından resmi görüntüler yayınladı.

Sabahın erken saatlerinde, ülkenin doğu kıyısından Japonya yönüne doğru füzelerim fırlatıldığı haberi geldi. Japonya Sahil Güvenliği, iki cismin Münhasır Ekonomik Bölgelerinin (EEZ) dışına düştüğünü doğruladı.

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, testi 'BM kararlarının çirkin bir ihlali' olarak nitelendirdi.

Hiçbir gemi veya uçak hasar görmedi ancak Japonya, Güney Kore ve ABD'den istihbarat teşkilatları derhal soruşturma başlattı.

Bugün ise, Kuzey Kore'nin iktidar partisinin resmi gazetesi ve propaganda sözcüsü Rodong Sinmun tarafından fırlatma görüntüleri yayınlandı.

TESTLERE ÜST DÜZEY KATILIM

Son dakika... Gizemli füzelerin görüntüleri yayınlandı Kuzey Kore yine şoke etti

Bir trenin arkasından ateş ve duman bulutu içinde havalanan ölümcül füzeleri gösteren ürkütücü görüntülerin ardından açıklama geldi.

Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Sekreteri Park Jeong-cheon'un, 'demiryolu füze alayı' testini denetlediği ortaya çıktı.

Askeri yetkililer ve önde gelen "savunma bilimi" araştırmacıları da denemede hazır bulundu.

Açıklamada şöyle denildi: "Parti'nin 8. Kongresi, bize tehdit oluşturan güçlere darbe vurma kabiliyetini artırmak için demiryolu kaynaklı bir füze denemesi düzenlendi.

'TEHDİTLERE KARŞI EŞ ZAMANLI SALDIRI ARACI'

Son dakika... Gizemli füzelerin görüntüleri yayınlandı Kuzey Kore yine şoke etti

"Demiryolu kaynaklı füze sisteminin operasyon ve eylem prosedürlerinin normlarına göre, hızlı hareket ve konuşlandırma tamamlandı ve Kuzey Kore'nin Doğu Denizi'ndeki hedefi isabetli bir şekilde vurdu.

"Demiryolu kaynaklı füze sistemi, ülkeye tehdit oluşturan güçlere karşı birden fazla eş zamanlı sert darbe indirebilen etkili bir karşı saldırı aracı olarak hizmet ediyor."

AMAÇ: CAYDIRICILIK

Açıklama, testlerin başarılı olduğunu doğruladı, hatta bu sonuçların arkasından 'demiryolu kaynaklı füze alayının' genişletilebileceği vurgulandı.

Balistik füze testinin 'ülkenin savaş caydırıcılığını artırmada çok büyük önem taşıdığı' sonucuna varıldı.

Bu haber, 2019'dan bu yana askıya alınan nükleer silahlardan arındırma müzakereleri ile Kuzey Kore ve ABD arasındaki görüşmelerde bir çıkmaza girildiği sırada geldi.

Ülkenin lideri Kim Jong-un, silah programını daraltması karşılığında ABD yaptırımlarından muaf tutulmak istiyordu.

Bu son fırlatmaların, hafta sonu daha az ölümcül seyir füzelerinin test edilmesiyle birlikte, Joe Biden'ı taviz vermeye zorlama girişimi olabileceği düşünülüyor.

Yolda bulduğu 500 bin lirayı hiç düşünmeden sahibine teslim ettiGüngören Belediyesi'nde temizlik işçisi olan Adem Cevahir, dün çalıştığı sırada Güngören’de yol ortasında içinde 500 bin lira olan bir cüzdan buldu. Bulduktan sonra neye uğradığını şaşırdığını ifade eden Cevahir, hemen polisi aradığını ardından cüzdan sahibine ulaşarak parayı kuruşu kuruşuna teslim ettiklerini söyledi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler