Kim Jong Un

Kim Jong Un

Kuzey Kore Ulusal Lideri Kim Jong-il'in en küçük oğludur. Kim Jong-İl'in 17 Aralık 2011 tarihinde ölmesi sonrasında Kuzey Kore Ulusal Liderliği görevine getirildi.Kuzey Kore devlet televizyonu ölen Kim Jong-İl'in yerine 20'li yaşlardaki oğlu Kim Jong-Un'un geleceğini "Büyük Halef" sözcükleriyle kamuoyuna duyurmuştur. Kuzey Kore'nin kurucusu Kim Il Sung'ın 1994 yılında ölmesinden sonra iktidara gelen Kim Jong-İl sağlık sorunları nedeniyle Eylül 2010'da en genç oğlu Kim Jong-un'u halefi olarak seçmiştir.30 Aralık 2011'de Kore İşçi Partisi Politbürosu resmen Kore Halk Ordusu Yüksek Komutanlığına Kim Cong Un'u atamıştır. 18 Temmuz 2012 tarihinde Kuzey Kore Halk Ordusunda mareşal rütbesine terfi etti. Kim Cong un, Dünyanın en genç devlet başkanıdır.İlk yılları Japon gazetelerinde yayınlanan haberlere göre, İsviçre'de, Bern yakınlarında okula gitti. İlk raporlarda 1993 yılına kadar "Chol-pak" ya da 1998 yılına kadar "Pak-kol" ismi altında Bern yakınlarında Gümligen'de en özel İngilizce "International School" a gitti. Utangaç, sınıf arkadaşları ile birlikte iyi ilişkileri olan ve bir basketbol hayranı iyi bir öğrenci olarak nitelendirildi.Nisan 2012'de, Kim Jong-un düşünülenden daha önce, 1991 ya da 1992 yılından bu yana İsviçre'de yaşamış olduğunu gösteren belgeler yayınlandı.

Kim Jong Un

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 146 kim jong un haberi bulunmuştur.
Kuzey Kore'den yine gözdağı
Kuzey Kore'den yine gözdağıKuzey Kore topçu birlikleri, savaş caydırıcılığını sağlamak ve farklı savaş senaryolarına hazırlık yapmak amacıyla atış tatbikatı düzenledi. Ülke lideri Kim Jong-un, tatbikatı kızı Kim Ju Ae ile birlikte yerinde takip etti.
10.03.2023Dünya
2023'te Kim Jong-un'dan neler bekleyebiliriz?
2023'te Kim Jong-un'dan neler bekleyebiliriz?Kuzey Kore rekorlar kırdığı bir 2022 geçirdi. Bu sene, bir yıl içinde her zamankinden daha fazla füze ateşledi. Hatta, 2022'de, şimdiye kadar fırlattığı tüm füzelerin dörtte biri kadar füzeyi gökyüzüne gönderdiği söylenebilir. Peki 2023'te Kim Jong-un'dan neler bekleyebiliriz?
4.01.2023Dünya
ABD'den Kuzey Kore'ye ön koşulsuz müzakere çağrısı
ABD'den Kuzey Kore'ye ön koşulsuz müzakere çağrısıABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un ABD ve müttefikleri için tehdit oluşturan askeri yetenekleri geliştirme çabasını sürdürdüğünü belirterek "nükleer silahsızlanma için ön koşulsuz müzakere" teklifini yineledi.
17.12.2022Dünya
Kuzey Kore'de koronavirüs ölümleri 50'ye çıktı
Kuzey Kore'de koronavirüs ölümleri 50'ye çıktıKuzey Kore'de Covid-19 salgını endişesi büyürken, şüpheli ölümlerde yaşamını yitirenlerin sayısı 50'ye ulaştı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, iktidardaki Kore İşçi Partisi'nin Politbürosunu dün acil bir toplantıya çağırarak ordunun salgınla mücadeleye destek olması talimatı verdiği kaydedildi.
16.05.2022Dünya
Kuzey Kore, hipersonik füze fırlattığını duyurdu
Kuzey Kore, hipersonik füze fırlattığını duyurduKuzey Kore, dün gerçekleştirdiği füze denemesini doğrulayarak, hipersonik füze ile bin kilometre uzaklıktaki hedefin başarıyla vurulduğunu açıkladı. Gerçekleştirilen silah denemesini lider Kim Jong-un'un bizzat izlediği belirtildi.
12.01.2022Dünya
Çok ağır küfür Kim Jong'u çıldırttı! Ev ev arıyorlar
Çok ağır küfür Kim Jong'u çıldırttı! Ev ev arıyorlarKuzey Koreli yetkililer, Kim Jong Un'a sinkaflı küfür içeren bir duvar yazısı ortaya çıktıktan sonra Pyongyang'daki binlerce sakinden el yazısı örnekleri talep ediyorlar.
5.01.2022Dünya
Sınırları kapattı! İdamlardan Trump zirvesine gelinen son nokta
Sınırları kapattı! İdamlardan Trump zirvesine gelinen son noktaİktidara geldiğinden bu yana, amcasını idam ettirmesi dahil eylemleriyle sürekli dünya gündeminde olan Kuzey Kore lideri, iktidarda 10'uncu yılını doldurdu. 'Büyük halef' olarak başlayan iktidarını kısa sürede güçü bir diktatörlüğe çeviren Kim, adım adım tüm muhaliflerini ortadan kaldırarak ülkeyi hayalindeki noktaya getirmeye çalıştı.
14.12.2021Dünya
Son dakika haberi... Eski casus tüm sırları anlattı! Suikast, uyuşturucu, idam...
Son dakika haberi... Eski casus tüm sırları anlattı! Suikast, uyuşturucu, idam...Dünyanın en dışarıya kapalı olan ülkelerinden Kuzey Kore'nin en üst düzey casuslarından birisi, kapalı kapılar ardında ülkede nelerin döndüğünü anlattı. Eski casus Kim Kuk-song'un anlattıklarında ülkenin uyuşturucu ticareti yapmasından, suikast ve saldırı planlarına kadar birçok olay ilk kez gün ışığına çıktı.
11.10.2021Dünya
Son dakika... İlk fotoğrafı KCNA yayınladı! En önemli beş silahtan biri...
Son dakika... İlk fotoğrafı KCNA yayınladı! En önemli beş silahtan biri...Son dakika haberlere göre, Kuzey Kore'nin yeni hipersonik füzesinin ilk karesi yayınlandı. Trenden ateşlenen balistik füzeden sonra yeni füzesini test eden Pyongyang, savaş hazırlıklarına tam hız devam edeceğinin sinyalini verdi.
29.09.2021Dünya
Son dakika haberi: Dünyayı şaşkına uğrattı! Kim alay etti
Son dakika haberi: Dünyayı şaşkına uğrattı! Kim alay ettiSon dakika haberlere göre, resmi medya henüz bir fotoğraf paylaşmadı, ilk başta ne olduğu tespit edilemedi. Bu kez farklı bir sürpriz hazırlayan Kuzey Kore lideri Kim, dünyayı şaşkına uğrattı. İşte son dakika gelişmeler...
28.09.2021Dünya
Füzeler ateşlendi, dünya diken üstünde! İngiliz basını Kim'in planını yazdı
Füzeler ateşlendi, dünya diken üstünde! İngiliz basını Kim'in planını yazdıBu haftanın başlarında Kuzey Kore, Japonya'nın çoğunu vurabilecek uzun menzilli bir seyir füzesini başarıyla test ettiğini duyurdu. Trenden fırlatılan ve bir anda uluslararası kamuoyunu ayağa kaldıran deneme sonrası, Kim'in aklında ne olduğunu BBC yazdı.
17.09.2021Dünya
Son dakika... Gizemli füzelerin görüntüleri yayınlandı! Kuzey Kore yine şoke etti
Son dakika... Gizemli füzelerin görüntüleri yayınlandı! Kuzey Kore yine şoke ettiSon dakika haberlere göre, Kuzey Kore'nin dün fırlattığı 'tanımlanamayan' füzelere ilişkin görüntüler yayınlandı. ABD ile nükleer anlaşma konusunda çıkmaza giren görüşmelerin akabinde, trenden fırlatılan füzeler hayrete düşürdü.
16.09.2021Dünya
Kuzey Kore lideri Kim'den 'askeri kapasite' çağrısı
Kuzey Kore lideri Kim'den 'askeri kapasite' çağrısıKuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD ile Güney Kore’nin gelecek ay birlikte yapması beklenen tatbikatlar öncesinde, askeri kapasitenin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.
30.07.2021Dünya
Son dakika haberi: Bir yıl sonra ilk kez! Binlerce kişi toplandı ve Kim...
Son dakika haberi: Bir yıl sonra ilk kez! Binlerce kişi toplandı ve Kim...Askeri törenle kutlandı, binlerce destekçi akın etti. Dünyanın en kapalı ülkesi Kuzey Kore'de, lider Kim Jong Un, havai fişek gösterileri arasında halka seslendi.
28.07.2021Dünya
Son dakika haberleri... Kim-Jong'dan gençlere tehdit! Ölümlerden ölüm beğen...
Son dakika haberleri... Kim-Jong'dan gençlere tehdit! Ölümlerden ölüm beğen...Son dakika haberlere göre, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim-Jong Un ülkesinin gençlerini tehdit etti. Batı'nın etkisinde kalmaması gerektiği konusunda uyarılan yeni nesli, aksi halde tüyler ürperten cezalar bekliyor.
19.07.2021Dünya
Kuzey Kore'den 'Çin ile ilişkiler' açıklaması
Kuzey Kore'den 'Çin ile ilişkiler' açıklamasıKuzey Kore lideri Kim Yong-un, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde ekonomik zorluklarla karşı karşıya olan ülkesinin Çin ile ilişkilerini geliştirmek için çabalayacağını belirtti.
1.07.2021Dünya
Kuzey Kore lideri Kim'in kilo kaybı endişelendirdi!
Kuzey Kore lideri Kim'in kilo kaybı endişelendirdi!Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un yaşadığı kilo kaybı nedeniyle ülke halkının liderin sağlığı hakkında endişelendiği ileri sürüldü. Bu ay başında ülkeyi yöneten Kore İşçi Partisinin bir toplantısında görüntülenen Kim’in önemli miktarda kilo kaybına uğradığı söylentileri çıkmıştı.
27.06.2021Dünya
Son dakika... Kuzey Kore liderinden flaş ABD açıklaması!
Son dakika... Kuzey Kore liderinden flaş ABD açıklaması!AFP'nin son dakika haberine göre, Kuzey Kore lideri Kim, ABD ile ' yüzleşmeye' hazırlanması gerektiğini söyledi.
17.06.2021Dünya
Kuzey Kore, Batılı saç traşı ve dar kot pantolonları yasakladı
Kuzey Kore, Batılı saç traşı ve dar kot pantolonları yasakladıKuzey Kore lideri Kim Jong-un, "kapitalist yaşam tarzını" yansıtan saç modellerini ve dar kot pantolon giyilmesini yasakladı.
27.05.2021Dünya
Kim Çin aşılarını yasakladı
Kim Çin aşılarını yasakladıKuzey Kore’de üst düzey bir yetkilinin Çin yapımı bir ilacı kullandıktan sonra hayatını kaybetmesi üzerine, ülkenin lideri Kim Jong-un başkent Pyongyang’daki hastanelerde Çin tarafından üretilen ilaçların ve yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşıların kullanımını yasakladı.
20.05.2021Dünya
Son dakika... ABD'yi tehdit etmişti! Füze rampasını hazır hale getirdi...
Son dakika... ABD'yi tehdit etmişti! Füze rampasını hazır hale getirdi...Kuzey Kore'nin üzerinde çalıştığı yeni balistik füzeyle ilgili şoke edici uydu görüntüleri ortaya çıktı. Füze rampalarının taşındığı anlaşılan görüntüler, Kuzey Kore'nin yakın zamanda bir balistik füze saldırısı düzenleyebileceğini ortaya koydu.
30.03.2021Dünya
Son dakika: Bir yıldan uzun süredir kimse görmemişti... Ortaya çıktı!
Son dakika: Bir yıldan uzun süredir kimse görmemişti... Ortaya çıktı!Kuzey Kore'de Devlet Başkanı Kim Jong-un sık sık kameralar önüne çıksa da aynı şey eşi Ri Sol-ju için geçerli değil. Fotoğraf vermeyi pek sevmeyen ve bir yıldan uzun bir süredir kimselerin görmediği 'First Lady', hükümet tarafından yayınlanan fotoğraflarda, ülkenin en büyük bayramlarından birinde konserde gülüp alkışlarken görülüyor. Son dakika haberine göre, Hakkında sağlığından endişe edildiği haberleri bile yapılan, Ri Sol-ju, eşinin yanında verdiği pozlarda gayet mutlu görünüyordu.
17.02.2021Dünya
Son dakika... Dünya ayağa kalktı! Kuzey Kore'den karanlık operasyonlar...
Son dakika... Dünya ayağa kalktı! Kuzey Kore'den karanlık operasyonlar...Kuzey Koreli bilgisayar korsanları geçtiğimiz günlerde ülkenin nükleer silah yapımına yardımcı olmak için 300 milyon dolara yakın para çalmalarıyla gündeme gelmişti. Korsanların bu sefer koronavirüs aşısıyla ilgili bilgileri çalmaya çalıştıkları söyleniyor ancak asıl korkunç iddialar bununla sınırlı değil. Ülkede yeni gizli bir birim kurulduğu ve aşıyla ilgili karanlık operasyonlar yürüttüğü açıklamaları dünyayı derinden sarsıyor...
16.02.2021Dünya
Nükleer tehdit siber saldırıyla birleşti! CNN gizli belgeye ulaştı...
Nükleer tehdit siber saldırıyla birleşti! CNN gizli belgeye ulaştı...ABD'li basın kuruluşu CNN, Birleşmiş Milletler'in Kuzey Kore'yle ilgili gizli belgelerine ulaştı. :Bilgisayar korsanlarının siber saldırılarıyla fonlanan nükleer tehditlere dikkat çeken rapora göre bir an önce önlem alınması gerekiyor. Geçmişteki çabaların yetersiz kalındığının vurgulandığı raporda ismine yer verilmeyen bir ülkenin "olasılık çok yüksek" demesi dünyayı alarma geçirdi...
10.02.2021Dünya
K.Kore'de balıkçı teknesi kaptanı ABD radyosu dinlediği için infaz edildi!
K.Kore'de balıkçı teknesi kaptanı ABD radyosu dinlediği için infaz edildi!Kuzey Kore’de balıkçı teknesinde kaptanlık yapan Choi adlı kişi, ABD hükümeti tarafından finanse edilen Radio Free Asia’yı (RFA) 15 yıldır dinlediğini söylemesinin ardından infaz edildi.
18.12.2020Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Kim Jong Un ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.