Geri Dön
DünyaSon dakika... Johnson köşeye sıkıştı, ülke sallanıyor! 'Parti bitti Başbakan'

Son dakika... Johnson köşeye sıkıştı, ülke sallanıyor! 'Parti bitti Başbakan'

Wall Street Journal'ın haberine göre, İngiltere, Başbakan Boris Johnson'ın Kovid-19 karantinaları sırasında Downing Caddesi'nde bir partiye katıldığı iddiaları ile çalkalanıyor. Muhalefet, Başbakan'ın bir an evvel istifa etmesini istedi, Johnson'dan açıklama geldi.

Son dakika... Johnson köşeye sıkıştı, ülke sallanıyor! 'Parti bitti Başbakan'

Bu hafta üst düzey bir danışmandan Johnson'a, Mayıs 2020'de Başbakan'ın Downing Caddesi'ndeki konutunun dışındaki bahçede yapılacak ve 'kendi içkinizi getirin' notu düşülen 100 kişilik bir etkinliğe davet eden bir e-posta geldi. O sırada, İngiliz salgın kurallarına göre açık havada toplu görüşmeler yasaktı.

Metropolitan Polisi konuyla ilgili olarak hükümetle temas halinde olduğunu belirtti ancak Kovid-19 kurallarının ihlal edildiğine ilişkin bir soruşturma açlııp açılmadığı hakkında bilgi vermedi.

Mayıs 2020 ile Aralık 2021 arasında çeşitli sokağa çıkma yasakları sırasında Downing Caddesi'nde başka beş sosyal görüşmenin daha gerçekleştiğinin bildirilmesinin ardından, kıdemli bir memur tarafından yürütülen bir iç soruşturma halihazırda devam ediyor.

KENDİ PARTİSİ ARKASINDA

Johnson'ın başında olduğu Muhafazakar Parti'den Bakan Michael Ellis Salı günü Avam Kamarası'na verdiği demeçte, "Başbakan hiçbir yere gitmiyor" dedi.

Muhafazakar Parti'nin kıdemli bir üyesi, Johnson'ın görevden alınma olasılığını düşük gördüğünü belirtti.

JOHNSON ÖZÜR DİLEDİ: ÇOK PİŞMANIM

Boris Johnson bugün nihayet sokağa çıkma yasağının zirvesinde Downing Caddesi bahçesinde bir 'partiye' gittiğini itiraf etti ancak bunun 'teknik olarak' kurallara uygun olduğunu savundu.

Son dakika... Johnson köşeye sıkıştı, ülke sallanıyor Parti bitti Başbakan

Johnson, Mayıs 2020'deki etkinlikteki personele 'teşekkür etmek' istediğini ancak 'bunun olmaması gerektiğini kabul ettiğini söyledi.

Halkın 'öfkesini' anladığı ve 'sorumluluk aldığını' vurgulayarak özür diledi ancak bunun bir iş toplantısı olduğuna inandığını söyledi ve şunları ekledi: "Çok pişmanım. Keşke her şeyi daha farklı yapabilseydik.”

MUHALEFETİN ÖFKESİ DİNMİYOR: PARTİ BİTTİ BAŞBAKAN

Ancak İşçi Partisi ve muhalefet lideri Keir Starmer, halkın onun yalan söylediğini düşündüğünü söyleyerek, Johnson'ın 'uygun olanı yapması ve istifa etmesi' gerektiğini söyledi.

Johnson'ın eylemi için 'yoldan çıkmış bir insanın zavallı hareketi' diyen Starmer, son olarak şunu söyledi: "Parti bitti Başbakan."

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler