Geri Dön
DünyaSon dakika: Kuzey Kore hidrojen bombası denedi, 6.3'lük deprem oldu!

Son dakika: Kuzey Kore hidrojen bombası denedi, 6.3'lük deprem oldu!

Yeni geliştirdiği hidrojen bombasını dünyaya gösteren Pyongyang yönetimi, ardından bombayı test edip mükemmel bir başarı yakalandığını duyurdu. ABD ve Çin, test sırasında dev bir patlamanın ardından 6.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı. İlk depremin ardından aynı noktada bu kez 4.6 büyüklüğünde yeni bir sarsıntı daha tespit edildi.Gelişmeleri dünya televizyonları yayınlarını keserek verdi, Kuzey Kore'den peş peşe son dakika haberleri geliyor. ABD lideri Trump, dakikalar önce yazdığı Twitter mesajında Kuzey Kore'yi haydut devlet olarak tanımladı ve Kim Jong-un'un tek bir şeyden anladığını vurguladı. Trump'ın sözünü ettiği şık, elbette askeri müdahale.Bağımsız sismik gözlemci NORSAR, patlamanın 120 kilotonluk bir etki yarattığını tahmin ediyor. 1 kiloton, 1000 ton TNT'nin patlamasına eş değer. Japon Meteoroloji servisi, gerçekleşen patlamanın önceki nükleer testlerden en az 10 kat daha güçlü olduğunu açıkladı.Hidrojen bombası testini Kuzey Kore'yi sert şekilde kınayan Çin, sınırda muhtemel radyasyon hareketlerini izliyor.

Son dakika: Kuzey Kore hidrojen bombası denedi, 6.3'lük deprem oldu!

Dünyanın korktuğu oldu, Kuzey Kore altıncı nükleer testine imza attı. Bu kez test edilen, dünyanın en tehlikeli silahı: Hidrojen bombası! Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), önce Kim Jong-un'un bir hidrojen bombasını incelerken fotoğraflarını servis etti. Pyongyang, fotoğraflarla birlikte ileri düzeyde bir nükleer silahı başarıyla ürettiğini dünyaya ilan etti. Hidrojen bombası, atom bombasından çok daha güçlü bir silah ve şehirleri yok edebilme kapasitesine sahip.

Bu gelişmeden saatler sonra bu kez asıl deprem gerçekleşti. Kuzey Kore'nin giriştiği yeni nükleer test nedeniyle 6.3 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Depremlerden sonra Türkiye saatiyle 09.30'da duyuru yapan Kuzey Kore, hidrojen bombası denemesini tam başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı.

Bağımsız sismik gözlemci NORSAR, patlamanın 120 kilotonluk bir etki yarattığını tahmin ediyor. 1 kiloton, 1000 ton TNT'nin patlamasına eş değer.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, nükleer denemenin yol açtığı depremin büyüklüğünü 6.3 olarak verdi.

Çin Deprem Yönetim Merkezi de, bir patlamanın ardından 6.3 büyüklüğünde deprem gerçekleştiğini resmen duyurdu. Resmi sitede yer alan açıklamaya göre, yerel saattle 11.30'da meydana gelen sarsıntının kaynağı yer üstünde sıfır metrede.

Çin, ilk depremin ardından aynı noktada 4.6 büyüklüğünde yeni bir depremin olduğunu duyurdu.

Sınırda radyasyon izleniyor

Pekin yönetimi, sınır boyunca ortaya çıkabilecek muhtemel radyasyonun gözlendiğini resmen açıkladı.

Son dakika: Kuzey Kore hidrojen bombası denedi, 6.3lük deprem oldu

10 kat daha güçlü

Japon Meteoroloji servisi ise gerçekleşen patlamanın önceki nükleer testlerden en az 10 kat daha güçlü olduğunu açıkladı.

Pyongyang'ın daha önce yaptığı nükleer testlerden sonra da depremler kaydedilmişti. Ekim 2006'da 4.3, Mayıs 2009'da 4.7, Şubat 2013 ve Ocak 2016'da 5.1 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Son olarak Eylül 2016'da Pyongyang yönetiminin yaptığı en büyük nükleer deneme 5.3'lük depreme yol açmıştı. Söz konusu test, 10 kilotonluk güce sahipti.

Son dakika: Kuzey Kore hidrojen bombası denedi, 6.3lük deprem oldu

Trump'tan ilk tepki: Tek bir şeyden anlar!

Pyongyang yönetiminin nükleer hamlesi dünyayı şoka uğrattı, diplomasi alanında hareketlilik var.

ABD lideri Donald Trump, testten sonra Twetter hesabından yazdığı mesajda, "Kuzey Kore, büyük bir nükleer deneme yaptı. Eylemleri ve söylemleri ABD'ye çok hasmane ve tehlikeli olmaya devam ediyor" dedi.

ABD Başkanı, devamında "Kuzey Kore, yardım etmeye çalışan ancak bunda başarısı az olan Çin için de büyük tehlike ve utanç kaynağı olan bir haydut devlet. Daha önce onlara da söylediğim gibi; Güney Kore, Kuzey Kore'ye yönelik yatıştırma görüşmelerinin işe yaramadığını görüyor. Onlar sadece tek bir şeyden anlar!" diye yazdı.

Trump, önceki saatlerde de Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile telefonda görüşmüştü.

Çin ise, denemeyi güçlü şekilde kınadığını belirterek Kuzey Kore'den yanlış hareketlerini durdurmasını istedi. Pekin yönetimi, Pyongyang'ın en önemli müttefiki konumunda bulunuyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, nükleer testi pervasızca olarak niteledi ancak halihazırda bir askeri müdahale ihtimalinin iyi bir fikir olmayacağını vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, nükleer test için derin bir endişe duyduğunu ilan etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore'ye hızlı bir şekilde yanıt vermesini istedi.

Fransa lideri Macron'la telefonda görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, Avrupa Birliği'ni Kuzey Kore'ye karşı harekete geçmeye çağırdı.

Son füze Japonya'nın üstünden geçti

Kuzey Kore'nin füze yapımında kilometre taşları
BBC Türkçe

Kuzey Kore'nin füze programı 1976 yılında Mısır'dan gelen ilk paket Scud füzeleri ile başladı. 1984 yılında kendi tasarımları olan Hwasong'lar yapıldı. Bin kilometre menzili olan bu füzeler konvansiyonel, kimyasal ya da biyolojik savaş başlığı taşıyordu.

Hwasong'dan 1300 kilometre menzile sahip Nodong tasarımı üretildi.

2016 yılında Stratejik Çalışmalar Uluslararası Enstitüsü'nün analizinde füzelerin 'Güney Kore'nin tümünü ve Japonya'nın büyük bir kısmını vurma' kapasitesine sahip olduğu aktarıldı.

Daha güçlü kapasiteye sahip olan Musudan füzeleri geliştirildi ve bu füzeler 2016 yılında test edildi.

Ne kadar uzağa gidebilecekleri ise kaynaklara göre değişiyor, İsrailistihbaratı 2 bin 500 kilometre derken Amerikan Füze Savunma Ajansı 3 bin 200 kilometre diyor. Başka kaynaklar ise 4 bin kilometre olabileceğini aktarıyor.

Ağustos 2016'da ise Pukguksong adında bir denizaltında bulunan 'yüzeyden yüzeye, orta menzilden uzun menzile' füzelerin test edildiği belirtildi.

4 Temmuz'da kıtalar arası füze denendiğinin açıklanması ise Pukguksong füzelerinin bir adım öteye taşınarak ABD'nin bir nükleer savaş başlığı ile tehdit edilebileceği anlamına geliyor.

Bu yıl füze denemelerini sıklaştıran Kuzey Kore, ilk kıtalararası balistik füzelerini Temmuz ayında fırlatmıştı. Ağustos ayının sonunda fırlatılan balistik füze ise, Japonya'nın üstünden geçerek denize düşmüştü. Uzmanlar, Pyongyang'ın elindeki füzelerle ABD topraklarını vurabileceğini tahmin ediyor.

Trump başarısız oldu

Başkan Donald Trump, göreve geldikten sonra birçok kez nükleer savaşın eşiğine geldiği Kuzey Kore'yi Çin üzerinden durdurmak istedi ancak halihazırdaki tabloda bu hamlesinde başarısız olduğu görülüyor. Pyongyang yönetimi, Pekin'den gelen baskılara aldırış etmeden silah geliştirmeyi sürdürüyor.

Menziller giderek artıyor

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un döneminde, babası ve dedesinin ülkeyi yönettiği yıllara nazaran füze denemeleri büyük artış göstermiş durumda. Bu yıl içinde fırlatılan füzelerin sayısı şimdiden 10'u çoktan geçti, ateşlenen yeni füzelerin menzilleri giderek artıyor.

Pyongyang yönetimi, 11 yıldır nükleer silah programı nedeniyle BM yaptırımlarıyla yüz yüze. Yaptırımlar arasına son dönemde değerli madenlerin ihracının yasaklanması da eklendi.

Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı!
TCMB ile BAE Merkez Bankası arasında anlaşma!
Gözler kritik toplantıda! İşte masadaki en kritik başlık
'Şeytan Kulubü' ortalığı karıştırdı! ABD bu okulu konuşuyor
Edirne’de inanılmaz görüntü! Yarın yasak...
Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan Tokyo'nun kahramanlarına özel resepsiyon
32 milyon TL! Kenan İmirzalıoğlu-Sinem Kobal bebek için taşındı
Beşiktaş'tan Trabzonspor'a yılın transferi! Başkan açıkladı
Herkes güldüğünü sandı! Ölüm kalım çırpınışı
Yer: İstanbul! Arkadaştan bayıltan yumruk
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
'Sürgün kampı' için sürpriz karar! Acun Ilıcalı açıkladı
4 bin 500 yıllık 'cenaze caddeleri' keşfedildi
Beşiktaşlı yıldıza şok sözler: 'İşsiz güçsüz! Sadece dolaşıyor'
Otelde dehşet! Biri yabancı uyruklu 3 erkek, dışarda tanışıp...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler