Geri Dön
DünyaSon dakika... Nehirde ikinci felaket! 1000'i aşkın Rus askeri öldü

Son dakika... Nehirde ikinci felaket! 1000'i aşkın Rus askeri öldü

Biolhorivka köyünden geçen Donets Nehri'ni ikinci kez geçmeyi deneyen Rus birlikleri, bir kez daha hezimet yaşadı. uydu görüntüleri, Rus ordusuna ait suya batmış yeni yüzer köprüleri ortaya çıkardı. İki teşebbüste toplam 70'ten fazla tank ve zırhlı aracın yok edildiği bildiriliyor.

Son dakika... Nehirde ikinci felaket! 1000'i aşkın Rus askeri öldü

Roket saldırılarıyla hasar görmüş bir anaokulunun karanlık bodrum katındaki küçük radyo, uğultulu bir şekilde Rusya'nın Ukrayna'da kazandığı zaferleri anlatan haberleri yayınlıyor. Radyonun başında altı kadın ve bir erkek var.

Ukrayna'nın doğusundaki cephe hattına korku yayan radyodaki tek düze sesin kaynağı hakkında bir fikirleri yok. Bodrum kata sığınan sivillerin tek bildikleri ise, birkaç gün önce yaşadıkları binanın bir Grad füzesiyle vurulmuş olması. Öyle ki, füzenin patlamamış kuyruğunun saplandığı kaldırım evlerinin arka kapısına birkaç adım uzaklıktaydı.

Radyodaki Rusça haberleri dinleyen Natalia Georgiyevna, "Ruslar Bakhmut'u ele geçirdiklerini söylüyor. Bu doğru mu?" diye soruyor. Bakhmut, Ukraynalıların tamamen kontrol ettiği bölgenin yaklaşık 50 kilometre güneybatısında.

Komşusu Viktoria Viktorovna ise, "Gerçekten hiçbir şey bilmiyoruz" diye söze giriyor: "Umuyorum, hala burada Ukraynalıyızdır, değil mi?"

Nüfusunun neredeyse yüzde 100'ü Rusça konuşan Ukrayna'nun doğusundaki Lysychansk şehrinde, yaklaşık üç aydır gizemli radyo yayınları duyuluyor. Madenci şehrinde elektrik ve sular kesik, cep telefonları çekmiyor.

Son dakika... Nehirde ikinci felaket 1000i aşkın Rus askeri öldü

Şehrin kıyısındaki nehirden doldurulan şişelerdeki sular, kaynatılıp içiliyor.

Sığınaktaki bazı kadınlar, yalnızca ilk isimlerini söylüyor. Soyadlarını paylaşmaktan çekinmelerinin nedeni, muhtemel bir Rus işgalinde işkence görmekten korkmaları.

Son dakika... Nehirde ikinci felaket 1000i aşkın Rus askeri öldü

Natalia Georgiyevna, "Ruslar kazandıklarını söylüyor ve Ukraynalılar da. İnternetin kesik olmadığı zamanlarda, haberleri izleyebiliyorduk. Ancak şimdi... Bu seslerle ilgili hiçbir fikrim yok ve nereden geldiğini de bilmiyorum" diyor.

UYDU FOTOĞRAFLARI KANITLADI

24 Şubat'ta Ukrayna'ya saldıran Rus ordusu, savaşın birinci ayında Kiev çevresinden geri püskürtüldü. Ukrayna'nın doğusundaki Donbas ile güney şehirlerine odaklanacağını duyuran işgalci Ruslar, şimdi karşı saldırılarla yüzleşiyor.

Ukrayna'nın ikinci büyük şehri Harkov'dan da püskürtülen Rus işgalciler, hemen yakındaki İzyum'da da saldırı altında. Ukraynalılar, Rus birliklerinin İzyum'daki bazı mevzilerden geri çekilmek zorunda kaldığını söylüyor.

İzyum'un ortasından geçen Siversky Donets Nehri ise, Rus ordusu için bir felakete dönüştü. Lugansk bölgesindeki Rus birliklerinin hedefi, Donets Nehri'ni geçip Bilohorivka köyü çevresinde kurdukları köprüyle geçip Lysychansk şehrinin etrafını sarmaktı.

Son dakika... Nehirde ikinci felaket 1000i aşkın Rus askeri öldü

Hafta başında Biolhorivka köyünden Donets Nehri'ni geçmeyi deneyen ve yüzlerce kayıp veren Rus ordusu, geride kalanları kurtarmak için yeni bir operasyona girişti.

Nehir çevresinde bir kez daha pusuyla karşılaşan Rus birliklerinin ikinci operasyonu, ilkiyle aynı kaderi paylaştı. Biolhorivka çevresinden alınan yeni uydu görüntüleri, Rus ordusuna ait suya batmış yeni yüzer köprüleri ortaya çıkardı.

Son dakika... Nehirde ikinci felaket 1000i aşkın Rus askeri öldü

Uydu fotoğraflarında Donets Nehri'ne gömülmüş köprülerin yanı sıra çok sayıda yok edilmiş veya terk edilmiş askeri araç da göze çarpıyor.

Son dakika... Nehirde ikinci felaket 1000i aşkın Rus askeri öldü

Rus ordusunun, Donets Nehri'ni geçmeyi denediği iki teşebbüste toplam 70'ten fazla tank ve zırhlı aracını kaybettiği bildiriliyor. Ukrayna medyası, dört gün arayla gerçekleşen denemelerde 1000'i aşkın Rus askerinin de öldürüldüğünü aktarıyor.

Son dakika... Nehirde ikinci felaket 1000i aşkın Rus askeri öldü

Kurtarma operasyonuna katılan bazı askerlerin yeni köprülerin de havaya uçmasıyla yüzerek Ukrayna saldırısından kurtulmaya çalıştıkları yine yerel medyaya yansıyan haberler arasında.

KÖPRÜDEKİ PUSUNUN DETAYLARI

8 Mayıs tarihindeki ilk denemde, yüzer köprü Donets Nehri'nin üstüne kuruldu, çevredeki tarlalarda yangın çıkarıldı ve Rus birlikleri duman altında Donets'e doğru yaklaşmaya başladı. Ukrayna ordusundaki mühendisler ise, çoktan nehir üstünde pusuyu kurmuştu.

Son dakika... Nehirde ikinci felaket 1000i aşkın Rus askeri öldü

Rus komutanlar motor seslerini farkettiklerinde her şey için çok geçti, top ateşi emri verdiler. Çatışma başladığında Rus birlikleri gafil avlandı, patlama ve silah sesleri saatlerce susmadı.

Ukraynalılar köprüyü patlattı. Köprüyü geçip Ukraynalıların bulunduğu tarafta mahsur kalan 50 araç için geri dönüş yolu kapanmıştı. Hasar gören köprüden kaçmayı denediler, ardından yeni bir köprü kurmaya teşebbüs ettiler.

Son dakika... Nehirde ikinci felaket 1000i aşkın Rus askeri öldü

9 Mayıs sabahında gün ağardığında Rusların yüzer köprülerinin battığı, onlarca tank ve zırhlı aracın enkaza dönüştüğü görüldü. Ukrayna ordusundaki mühendis Maxim, Twitter hesabından paylaştığı mesajda hayatında daha ağır bir muharebe görmediğini yazmıştı.

RUSLAR KARA BİRLİKLERİNİN ÜÇTE BİRİNİ KAYBETTİ Mİ?

İngiliz istihbaratı, bu sabah yayınladığı bilgi notunda Rus ordusunun Donbas'taki saldırı hızını kaybettiğini duyurdu. İngilizlere göre, Ruslar Ukrayna işgalinde karada savaşan askerlerinin üçte birini kaybetmiş olabilir.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı'nın her gün paylaştığı bilgilendirmeye göre ise, öldürülen Rus askeri sayısı 30 bine yaklaştı. Batılı ülkeler, Rusların asker kaybının en az 15 bin olduğunu belirtiyor.

Rus ordusu, Ukrayna işgalinde bugüne kadar en az 10 generalini ve 40 albayını da yitirdi. Moskova, Donbas ve Ukrayna'nın güneyinde savaşmak üzere acemi askerleri cepheye sürüyor.

PUTİN'İN BİTMEYEN AŞKI: DONBAS

Rusya lideri Putin Donbas'tan bahsettiğinde, Ukrayna'nın eskiden beri kömür ve çelik üreten bölgesine atıfta bulunuyor. Aslında gerçekten demek istediği, güneyde Mariupol'ün dışından kuzey sınırına kadar uzanan doğudaki iki büyük bölge Luhansk ve Donetsk.

Rus destekli güçler Rusya'nın Kırım'ı 2014'te ilhak etmesinden sonra bölgenin üçte birinden fazlasını ele geçirdi. Donbas'taki nüfus ağırlıklı olarak Rusça konuşuyor ve Rusya sık sık bölgenin geri kalanını da 'kurtarmaktan' bahsetti.

Bu bölgelerde ağırlıklı olarak Rusça konuşuluyor olabilir ama ne kadar Rus yanlısı oldukları tartışma konusu. Rochan Danışmanlık'tan savunma uzmanı Konrad Muzyka "Mariupol Ukrayna'daki en Rus yanlısı şehirlerden biriydi ve bu kentin yerle bir edilmesini anlayamıyorum" diyor.

Savaşın başlamasından bir ay sonra, Rusya Luhansk'ın yüzde 93'ünü, Donetsk'in de yüzde 54'ünü ele geçirdiğini iddia ediyor. Ancak, kolayca tahmin edilebileceği gibi bu yalnızca bir propaganda. Rusya tüm bölgeyi ele geçirmekten çok uzakta ve zafer ilan edebilseler bile, bölge kontrol sağlamak için çok büyük.