Geri Dön
Egeİlk durak Kemalpaşa

İlk durak Kemalpaşa

8-10 yaş arasındaki çocukların geleceğine yön veren Sportif Yetenek Ölçüm Birimi, artık mobil şekilde de ilçelerde hizmete başladı. İlk olarak Kemalpaşa’yı dolaşan eğitmenler, miniklerin spora olan yeteneğini ücretsiz ölçerek onları doğru branşa yönlendiriyor

İlk durak Kemalpaşa

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i bir spor kentine dönüştürme hedefi doğrultusunda başlatılan, “Sportif Yetenek Ölçümü ve Spora Yönlendirme Programı” İzmir’in 30 ilçesindeki yeteneklere ulaşmak için yola çıktı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı içerisindeki Buz Sporları Salonu’ndaki tek merkezde hizmet veren yetenek ölçüm birimi, sporu İzmir’in her yerine yaymak ve genç yetenekleri keşfederek sporu hayatlarının bir parçası haline getirebilmek için mobil hale getirildi. İlk olarak Kemalpaşa’da başlatılan uygulamada İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin spor eğitmenleri ekipmanlarıyla birlikte Kemalpaşa’nın mahallelerini tek tek dolaşarak ücretsiz yetenek ölçümlerini tamamladı. Mahallelerdeki taramanın ardından ekipler, Kemalpaşa Belediyesi Spor Salonu’ndaki tenis kortlarında ilçe merkezindeki çocukların ölçümünü yaptı.
‘Spor kültürü artacak’
Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, “Benim için spor, sanat, eğitim ve kültür olmadığı sürece ülke olmaz, devlet olmaz, insan olmaz. Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan kurtarmak, böyle güzel şeylere yönlendirmek çok önemli. İzmir Büyükşehir Belediyesi her zaman bizim yanımızda. Büyükşehir ile etle tırnak gibiyiz. Tunç başkanımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Başkanı Hakan Orhunbilge, “Bugüne kadar yaklaşık 5 bin çocuğumuzu ölçüme aldık. Kemalpaşa’da ise bin 500 çocuğumuza ulaştık. Geri dönüşler çok iyi. Çocukları yetenekli oldukları branşa yönlendirmek ve o branşta sporu sevdirmeyi amaçlıyoruz. Böylelikle İzmir’deki spor kültürü artacaktır” dedi.