Geri Dön
Eğitim48 Sayısının Asal Çarpanları Nelerdir Ve Nasıl Bulunur?

48 Sayısının Asal Çarpanları Nelerdir Ve Nasıl Bulunur?

Matematik derslerinden olan çarpanlara ayırma konusu cebir bölümünün vazgeçilmez konuları arasında sayılmaktadır. Çarpanlara ayırma üniversiteye giriş, KPSS, ALES, DGS gibi sınavlarda kesin olarak hakkında soru sorulan konulardan bir tanesidir. Bunun için okulda ve dershanelerde öğretmenler bu konuya özel olarak zaman ayırmaktadır. Peki, çarpanlara ayırma konusunda asal çarpanlara ayırma nasıl yapılmaktadır? 48 sayısının asal çarpanları var mıdır? İşte, 48 sayısının asal çarpanlar ve nasıl bulunduğuna dair örnekler.

48 Sayısının Asal Çarpanları Nelerdir Ve Nasıl Bulunur?

Asal sayılar yalnızca 1 sayısına ve kendisine bölünebilen sayılara denmektedir. Asal sayıların en küçüğü 2 sayısıdır. Negatif sayıların asal olma durumu yoktur. Bu bilgiler ışığında asal çarpanların nasıl bulunacağı hakkında konuya değinelim.

48'in Çarpanları Nelerdir?

48 sayısının çarpanlarını bulmak için sırası ile bölme işlemi yapılmalıdır. Yani 48 sayısının tam bölenleri aynı zamanda çarpanları olarak da bilinmektedir. Bulunan bu çarpanlar arasında olan asal sayılar 48 sayısının asal çarpanlarıdır. Yani bu sayılar 2 ve 3 olmak üzere iki tanedir.

Kısaca 48 Sayısının Asal Çarpanları Nasıl Bulunur?

48 sayısının öncelikle çarpanlarını ve daha sonra bu sayılar içerisinden asal çarpanlarını bulmak mümkündür. Bu bağlamda şu işlem sırası takip edilir:

- 48/1 = 48 sayısı asal sayı değildir.
- 48/2 = 24 sayısı asal sayı değildir.
- 48/3 = 16 sayısı asal sayı değildir.
- 48/4 = 12 sayısı asal sayı değildir.
- 48/6 = 8 sayısı asal sayı değildir.
- 48/8 = 6 sayısı asal sayı değildir.
- 48/12 = 4 sayısı asal sayı değildir.
- 48/16 = 3 sayısı asal sayıdır
- 48/24 = 2 sayısı asal sayıdır.
- 48/48 = 1 sayısı asal sayı değildir.

Böylece 48 sayısının sırası ile bölme işleminin yapılarak çarpanlarına ulaşılır. Alınan cevaplara göre asal çarpanlar bulunur. Buradan 2 ve 3 cevabına ulaşılabilir.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler