Geri Dön
EğitimAğnam Vergisi Nedir? Ağnam Resmi Vergisi Neden Alınır?

Ağnam Vergisi Nedir? Ağnam Resmi Vergisi Neden Alınır?

Devletin en önemli gelir kaynağı olan vergilerin türü ve adı zamana göre değişiklik gösterir. Osmanlı Devleti döneminde alınan ağnam vergisi Cumhuriyetin ilk yıllarında da alınmış ve bir süre sonra tamamen kaldırılmıştır. Ağnam vergisi ya da resmi ağnam vergisi olarak bilinen vergilerin niteliği hakkındaki bilgileri derledik.

Ağnam Vergisi Nedir? Ağnam Resmi Vergisi Neden Alınır?

Ağnam vergisi günümüzde uygulaması olmayan bir vergi türüdür. Şehirleşmenin ve sanayileşmenin artışıyla bu verginin devlet bütçesine etkisi azalmış ve 1962 Yılında tamamen kaldırılmıştır.

Ağnam Vergisi Nedir?

Ağnam vergisi, Osmanlı Devleti döneminde koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvanlar üzerinden alınan bir vergi türüdür. Cumhuriyetin ilk yıllarında "hayvan sayım vergisi" adıyla alınmaya devam edilen bu vergi türü 1962 Yılında kalkmıştır.

Ağnam Resmi Vergisi Neden Alınır?

Osmanlı Döneminde özellikle küçükbaş hayvancılıkla uğraşan Konar Göçer Yörükleri etkileyen bu vergi her bahar döneminde alınmıştır. Yeni dünyaya gelen kuzu ve oğlakların sayısına göre alınan ağnam vergisinin hesabında yeni yavrulayan hayvanlar yavrularıyla birlikte tek olarak sayılırdı. Önceleri üç hayvan için bir akçe olarak alınan vergi Osmanlı Devletinin son dönemlerinde iki hayvan için bir akçe olarak alınmıştır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler