Geri Dön
EğitimEhliyet Değiştirmek İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Ehliyet Değiştirmek İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Ehliyetini yenilemek isteyen sürücü adayları hazırlaması gereken belgeler ile ilgili olarak bilgi edinmek isteyebilir. Ehliyet yenilemek isteyen kişilerin hazırlaması gereken belgelerden birisi de sağlık raporu olarak bilinmektedir. Ehliyet değiştirmek için sağlık raporu nereden alınır? Ehliyetinizi değiştirmek isterseniz öncesinde sağlık raporunu nereden alacağınıza dair detayları derledik.

Ehliyet Değiştirmek İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Ehliyetini değiştirmek isteyen kişilerin başvuru yapmadan önce bir sağlık raporu alması gerekmektedir. Sağlık raporu alabileceğiniz kurum ve kuruluşlar aslında oldukça çeşitlidir. Siz de kendiniz için en uygun kurumdan sağlık raporu alabilirsiniz.

Ehliyet Değiştirmek İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Ehliyetini yenilemek isteyen sürücü adaylarının, sağlık raporu alması zorunlu bir hale gelmiştir. Ehliyeti değiştirmek isteyen kişiler; aile sağlığı merkezlerinden, üniversitelere ve bakanlıklara bağlı sağlık tesislerinden, özel hastanelerden, özel polikliniklerden, tıp merkezlerinden ve özel muayenehanelerden sağlık raporu alabilirler.

Sağlık raporunu devlet kurumundan veya özel kurumundan almayı tercih edebilirsiniz. Ehliyet değiştirmek için gerekli olan sağlık raporunun nerden alınacağı ise kişinin kendi tercihine bırakılmıştır. Ehliyet almak isteyen kişilerin de sağlık raporu alması zorunlu bir hale gelmiştir. Ehliyetini değiştirmek isteyen kişilerin 31.12.2022 tarihine kadar belgeleri hazırladıktan sonra ehliyet yenileme işlemi için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ehliyet Değiştirmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ehliyetini değiştirmek isteyen kişilerin öncelikli olarak bazı belgeleri temin etmesi gerekmektedir. Sürücü belgesini değiştirmek isteyen kişilerin yanında; eski sürücü belgesini, sağlık raporunu, nüfus cüzdanını, kan grubu belgesini, iki adet biyometrik fotoğrafı, parmak izini ve bankaya yapılan ödemenin makbuzunu bulundurması gerekmektedir.

Ehliyet değişikliği için ödenmesi gereken ücret 15 TL olarak belirlenmiştir. Ehliyetini kaybeden ve yenisini çıkarmak isteyen veya ehliyetini yenilemek isteyen kişilerin gerekli belgeleri hazırladıktan sonra ehliyetini değiştirmek için başvuru yapması gerekmektedir. Ehliyetini yenilemek isteyen kişilerin son güne bırakmadan değiştirmeleri gerekmektedir.

Tuzlaspor'dan Galatasaray'a tarihi fark: 6-2
Fatma Girik'in vasiyeti yerine getirildi!
Kar sonrası 'siyah' tehlike! Hafta sonu plan yapanlar dikkat
Şebnem hemşirenin babası bu sözlerle anlattı: Kızımı tutup attı
Ehliyetsiz 72 yıl araç kullandıktan sonra yakalandı
Rumların hamlesi sonrası flaş açıklama: Operasyonla yok etme...
Oktay Kaynarca'nın yakasındaki altınlar dikkat çekti! 'Bu işler kısmet'
Mesai 4 güne düştü, maaş ise... 'Türkiye'de tamamen değişir!'
Sedef Kabaş’ı kurtaran jeans biri! Ne olduysa bundan sonra oluyor
Alisson'dan Valencia'ya sert hareket! Kartlar havada uçuştu
Tarifsiz acı! Ece Erken'den ilk paylaşım
Skandal tanıtım sonrası yeni kararı ortaya çıktı
İsyan ettiren olay! Eşi yüzünden bacağı kesildi
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta