Geri Dön
Eğitimİstiklal Marşının Nefes Ve Uzatma Yerleri Nerelerdir?

İstiklal Marşının Nefes Ve Uzatma Yerleri Nerelerdir?

İstiklal Marşı okunurken belli noktalarda uzatma yapılır. Bu uzatma müziği ile beraber senkronize şekilde şiirin okunmasına imkan verir. Peki İstiklal Marşının nefes ve uzatma yerleri nerelerdir? İşte bu konuda merak edilenler.

İstiklal Marşının Nefes Ve Uzatma Yerleri Nerelerdir?

Milli marş olarak öne çıkan İstiklal Marşı, pek çok yerde her daim okunur. Özellikle söz ve müziği ile beraber okunurken, belli noktalarda nefes ile uzatma yerleri gerçekleşir. Bu yerler genel olarak ortalama 3 saniye şeklinde ifade edilir.

 İstiklal Marşının Nefes ve Uzatma Yerleri Nerelerdir?

 En çok merak edilen konulardan biri İstiklal Marşı'nın nefes ve uzatma yerleridir. İstiklal Marşı'nı daha düzgün ve etkin şekilde okuyabilmek için, belli kelimelerde uzatma gerçekleşir.

 Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak, sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak, o benim milletimin yıldızıdır parlayacak, o benimdir o benim milletimindir ancak.

 Çatma kurban olayım çehreni ey nazlı hilal, kahraman ırkıma bir gül ne bu şiddet bu celal, sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal, Hakkıdır Hakk'a tapan milletimin istiklal.

 Yukarıda İstiklal Marşı üzerinden şimdi tek tek uzatma yapılması gereken kelimeler yazılabilir.

 - Şafaklarda

 - Yurdumun

 - Milletimin

 - Milletimindir

 - Olayım

 - Hilal

 - Irkıma

 - Sonra

 - Hakka

 Bu şekilde İstiklal Marşı içerisindeki cümlelerde yazılan kelimeler üzerinden ortalama 3 saniye kadar uzatma gerçekleşir. Bu uzatma ile beraber İstiklal Marşı müziği üzerinden senkronize hale gelir. Böylece toplu şekilde İstiklal Marşı söylenirken, herhangi bir hata olmadan daha etkin ve düzgün biçimde okuma olanağı elde edilir.

 Aynı zamanda hazır ol’da durmak, okunan sözleri uymak, uzatmayı gerekli miktarda yapmak çok önemlidir. Ayrıca sesin gür olması ve vurguları dikkat edilmesi İstiklal Marşı söylenirken büyük bir öneme sahiptir. Böylece daha görkemli ve güçlü şekilde İstiklal Marşı okunabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler