Geri Dön
EğitimMilli Kültürümüze Ait Efsaneler Nelerdir? Kısaca Bir Efsane…

Milli Kültürümüze Ait Efsaneler Nelerdir? Kısaca Bir Efsane…

Türk kültüründe, kulaktan kulağa yayılmış olan birçok efsane vardır. Bu efsanelerden bazıları zaman içerisinde unutulsa da birçoğu günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Milli kültüre ait efsanelerimiz masallar ile benzer özellikler taşır. Her birinde fantastik ve gerçeküstü ögeler önemli bir yer tutar. Milli kültürümüze ait efsaneler nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Milli Kültürümüze Ait Efsaneler Nelerdir? Kısaca Bir Efsane…

Efsanelerin masallardan en büyük farkı, her zaman bir ders verme amacı taşımamasıdır. Örneğin aşk temalı efsanelerde daha çok birbirine kavuşamayan aşıkların hikayeleri anlatılır. Bu tür efsaneler sözlü edebiyat geleneğinin bir parçası olduğu için aynı efsanenin birden fazla versiyonu olabilir. 

Milli Kültürümüze Ait Efsaneler Nelerdir? 

 1- Şahmeran: 

 Türk - İslam kültürünün en önemli ve en çok bilinen efsanelerinden biridir. Başı insan gövdesi yılan şeklinde olan gizemli bir varlığın anlatıldığı bu efsanenin sinema filmi de çekilmiştir. 1993 yılında gösterime giren filmin başrolünü Türkan Şoray üstlenmiştir. 

 2- Ferhat ile Şirin: 

 Ferhat ile Şirin, ilahi aşkın anlatıldığı efsanelerden biridir. Birçok Divan şairi tarafından bu efsaneye dair gazeller yazılmıştır. 

 Gam bi-sütununda Baki mihnet taşı kesmede 

 Öyle üstat oldu ki Ferhat'a sanat gösterir. 

 Baki 

 3- Yabangülü Efsanesi: 

 Ege Bölgesine ait bir efsane olan Yabangülü Efsanesinde bir çingene kızın büyülü dansı anlatılır. Yabangülü, sadece dolunayın olduğu gecelerde dans eder. Çünkü ormanda yaşayan vahşi bir canavar vardır. Bu canavar Yabangülünün dansını izlemeye başlayınca kasabadaki insanlara saldırmaz. Ancak bir gün kasabadan iki kişi Yabangülünü esir alınca, canavar tüm kasaba halkını öldürür.

 Kısaca Milli Bir Efsanemiz 

 İstanbul ile özdeşleşmiş olan birçok efsane vardır. Bu efsanelerin başında birçok şiir de esin kaynağı olan Kız Kulesi Efsanesi geliyor. Zamanın birinde, İstanbul'da bir falcı nam salar. Bu falcının geleceğe dair söylediği her şey dediği vakit dediği şekilde çıkar. Bunu duyan kral, falcının huzuruna getirilmesini emreder. 

 Falcının kehaneti kralı hem öfkelenmesine hem de hüzünlenmesine neden olur. Çünkü kehanete göre kralın canından çok sevdiği kızı 18 yaşına geldiğinde ölecektir. Kızını genç yaşta kaybetmek istemeyen kral onun için Kız Kulesini inşa ettirir. Her gün bir sandal ile kızına yemek götüren görevli dışında kimse kızını görmez. Böylelikle kızı güvende olacaktır. 

 Ancak kızının 18. yaş gününde sandaldaki yemek sepetinin içine bir yılan girer. Kralın kızı sepeti açtığında yılan sepetten fırlar ve kızı ısırır. Falcının kehaneti doğru çıkar. Kral ne kadar hüzünlense de kızını hatırlattığı için Kız Kulesini yıktırmaz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler