Geri Dön
SözlükAnız Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Anız Yakmak Nedir?

Anız Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Anız Yakmak Nedir?

Özellikle tarım konusunda en önemli olaylar içerisinde anız gelmektedir. Mutlaka periyodik olarak yapılan uygulamalar içerisinde yer alması ile beraber, birçok kişinin de merak ettiği sözcükler arasında geliyor. Peki, anız ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Anız yakmak nedir? İşte bu kelime üzerine merak edilen bilgileri sizler için derledik.

Anız Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Anız Yakmak Nedir?


Tarımla ilgili bir anlamı olması ile beraber anız, tarlalar için uygulanan bir yöntem şeklinde öne çıkıyor. Özellikle ekim gerçekleşmeden önce yapılması gereken önemli uygulamalar içerisinde yer aldığını ifade etmek mümkün.

Anız Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumu üzerinden bakıldığı vakit anız kelimesi, ‘Hasat sonrası tarladaki bitki saplarını temizlemek üzere başvurulan, kontrollü yakma yöntemi’ olarak öne çıkmaktadır.

Anız Yakmak Nedir?

Tarlalarda sağlıklı bir şekilde ekim gerçekleştirmeden önce, önceki ekimden kalan bitki saplarının ortadan kaldırılması gerekir. İşte bunun gerçekleşmesi için ise anız yakma yöntemi ele alınır. Bu sayede çok daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde yeni ekim yapma imkanı elde edilir. Bu yüzden bitki saplarını yakmak için anız yakma işlemi gerçekleştirilir.