Geri Dön
SözlükBerdel Nedir? Berdel Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Berdel Nedir? Berdel Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Doğu bölgesinde sıkça adı geçen kelimelerden biri berdel pek çok kişinin de merak konusu olmuştur. Berdel değiş tokuş anlamına gelmektedir. Bir aile içerisinde karşılıklı kız alıp verme anlamları taşır. Özellikle Doğu Anadolu bölgesinde bulunan illerde kız alıp vermek için berdel yapılmaktadır. Aynı ailelerin birbirlerine kız vermesi olarak da bilinmektedir. Berdel nedir? Berdel TDK sözlük anlamı nedir merak edilenleri tüm detayları ile derledik.

Berdel Nedir? Berdel Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Berdel kelimesi geçmişten günümüze kadar uzanan sözcüklerden biridir. Anadolu bölgesinde yaşayan ailelerin birbirlerine kız alıp vermesi olarak çevrilmektedir. Bu adet geçmiş gelenekleri günümüzde hala yansıtmaya devam etmektedir.

 Berdel Nedir?

 Berdel kelimesi Türkçe içerisinde başlık parasının yerine karşı aileden kız alma olarak bilinmektedir. Kız veren aileden kız alma olarak da çevrilmektedir. Bir nevi ailelerin kendi aralarında yaptıkları değiş tokuş işlemlerinden biridir.

 Berdel TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 Berdel kelimesi TDK sözlük anlamı karşılığı olarak, değiş tokuş, takas, kız alıp karşılığında kız alma ya da başlık parası yerine aileden bir kız alma olarak çevrilerek günümüzde kullanılmaktadır.