Geri Dön
EğitimVakanüvis Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Vakanüvis Kime Denir?

Vakanüvis Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Vakanüvis Kime Denir?

Vakanüvis günlük hayatta çok sık kullanılan kelimelerden biri olsa da günümüzde pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Bu nedenle kelimenin anlamı ve kökeni birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Peki, vakanüvis ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Vakanüvis kime denir? Sizlere vakanüvis kelimesi hakkında merak edilenleri detaylıca derledik.

Vakanüvis Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Vakanüvis Kime Denir?

Vakanüvis kelimesi günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı bir kelimedir. Çok uzun yıllar boyunca dilimizde bulunan vakanüvis kelimesi pek çok alanda ön plana çıkmaktadır.

Vakanüvis Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Vakanüvis kelimesi Arapça kökenli bir kelime olup dilimize Arapçadan girmiştir. Bu nedenle günlük hayatta sıklıkla kullanılmakta ve Türk Dil Kurumu sözlüklerinde anlamı belirtilmiştir. TDK'ya göre vakanüvis kelimesinin anlamı şu şekildedir:

- Osmanlı Devletlerinde zamanın olaylarını tespit etmek ve yazmak ile görevli olan devlet tarihçisi

Vakanüvis Kime Denir?

Vakanüvis Osmanlı Döneminden dilimize kadar gelmiş bir kelimedir. Eski yıllarda sıklıkla kullanılan bu kelimeyi pek çok tarih kitabında rastlamak mümkündür. Vakanüvis Osmanlı Devletinde zamanın olaylarını hem yazan hem de tespit eden devlet tarihçilerine verilen bir isimdir.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler