Ekonomi Bakan Şimşek, konut ve kira fiyat artışlarını düşürecek düzenlemeyi duyurdu!

Bakan Şimşek, konut ve kira fiyat artışlarını düşürecek düzenlemeyi duyurdu!

26.05.2024 - 13:13 | Son Güncellenme:

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önünün açılacağını belirterek, "Bu sayede konut ve kira fiyat artışları düşecek" ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek, konut ve kira fiyat artışlarını düşürecek düzenlemeyi duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kentsel dönüşümün finansmanı ile konut arzının artmasında önemli bir enstrüman olacak yeni düzenlemede son aşamaya geldiklerini belirterek, "Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılacak düzenlemeyle, gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak." dedi.

Haberin Devamı

Bakan Şimşek açıklamasında, "Kurul tarafından yapılacak düzenlemeyle gayrimenkul yatırım fonlarının (GYF) gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak. Düzenlemeyle, bu fonların portföyleri uygun hale getirilip tür değişikliği yapılacak. Konut arzının artmasıyla birlikte konut fiyatlarının yukarı yönlü piyasa baskısı azalacak ve böylelikle konuta erişilebilirlik her kesim için kolaylaşacak" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Bakan Şimşek'in konuyla ilgili sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım şu şekilde: "Proje Gayrimenkul Yatırım Fonlarının kurulmasına yönelik düzenleme yapıyoruz. Böylece kentsel dönüşümün finansmanına ve konut arzının artırılmasına katkı sağlayacağız.

Bu sayede konut ve kira fiyat artışları düşecek, her kesim için konut erişilebilirliği kolaylaşacaktır."

Haberin Devamı

Bakan Şimşek, konut ve kira fiyat artışlarını düşürecek düzenlemeyi duyurdu