Geri Dön

Dünyanın işini Türk müteahhidi üstlendi!

Bakan Ruhsar Pekcan Türk müteahhitlerin bugüne dek 128 ülkede 418.7 milyar dolarlık 10525 proje üstlendiğini söyledi. 2020’de salgına rağmen 15 milyar dolarlık proje üstlenen Türk müteahhitler bu yıl da bu rakamı tutturmayı hedefliyor

Dünyanın işini Türk  müteahhidi üstlendi!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk firmalarının 2020 yılında üstlendiği projelerin bedelinin an itibarıyla 14.4 milyar dolar büyüklüğe ulaştığını belirterek, “Bugün itibarıyla müteahhitlik sektörümüz, dünyanın 128 ülkesinde 418.7 milyar dolar değerinde 10525 proje üstlenmiş bulunmakta” dedi.

Pekcan, Türkiye Müteahhitler Birliği’nde (TMB) düzenlenen ‘2020 Yılı Yurtdışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı’nda, küresel ölçekte takdir kazanmış müteahhitlik sektörünün, Türkiye’nin yüz ağartan marka sektörlerinden biri olmaya devam ettiğini söyledi.

İstihdam artacak

İnşaat sektörünün girişimciliği ve hızlı hareket kabiliyeti sayesinde Türk müteahhitlik sektörünün, dünyadaki siyasi ve ekonomik dalgalanmalar gibi konjonktürel gelişmelere rağmen güçlü performansını devam ettirdiğini belirten Pekcan, “Bugün itibarıyla müteahhitlik sektörümüz, dünyanın 128 farklı ülkesinde 418.7 milyar dolar değerinde 10525 proje üstlenmiş bulunmaktadır” dedi.

Sektörün, kümülatif olarak en fazla Bağımsız Devletler Topluluğu coğrafyası, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da iş üstlendiğine işaret eden Pekcan, toplam proje büyüklüğünün yüzde 84.4’ünün üstlenildiği bu 3 coğrafyanın Türkiye’nin geleneksel pazarları olduğunu ifade etti.
TMB Başkanı Mithat Yenigün, “Yapıcı adımlar atılması halinde yurt dışında yaklaşık 35 binlere gerilemiş olan Türk iş gücü sayısını, salgının ardından 100 binlere çıkarabiliriz” dedi.

Salgına rağmen takdirlik başarı

Bakan Pekcan, 2019’da yurt dışı müteahhitlik sektöründe 19.7 milyar doları aşan bir proje büyüklüğüne ulaşıldığının altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:

“Tüm küresel ekonomik sorunlara rağmen 2020’de 20 milyar dolarlık proje büyüklüğünü aşabileceğimizi hedefliyorduk. Ancak salgının küresel etkileri, yeni proje üstlenimi açısından oldukça zor bir yıl yaşamamıza neden oldu. Buna rağmen memnuniyetle belirtmek isterim ki firmalarımızın 2020’de üstlendiği projelerin proje bedeli an itibarıyla 14.4 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmıştır.

Yıl sonunda üstlenilmiş olan yeni projelerin eklenmesiyle, 2020 yılını 15 milyar doları aşan bir büyüklükle kapatmış olacağımızı öngörüyoruz. Bu büyüklüğün, Kovid-19 salgınının küresel ölçekte yaşattığı daraltıcı etkilere bağlı olarak takdire şayan bir başarı olduğunu düşünüyoruz. Kovid-19 salgınının etkilerini de göz önünde bulundurarak, 2021 yılında beklentimiz toplam proje büyüklüğünün 15 milyar dolar seviyesini aşmasıdır.”

124 ülkeye teknik müşavirlik

Teknik müşavirlik ve mühendislik açısından firmaların küresel ölçekte daha da fazla güçlenmesi, proje gerçekleştirmesi için ciddi oranda destek verdiklerinin altını çizen Pekcan, “Teknik müşavirlik sektörümüz, kümülatif olarak bugüne kadar 124 farklı ülkede 2.6 milyar dolar tutarında 2 bin 200’e yakın proje üstlenmiş bulunmaktadır. Salgının yıkıcı etkilerine rağmen 2020’de 140 milyon dolarlık büyüklüğe ulaşmıştır. 2021’de sektörün 150 milyon dolarlık büyüklüğü aşmasını bekliyoruz” dedi.

Çöl tozlar Trakya'dan giriş yaptıTekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, Orta Avrupa üzerinden Trakya'ya çöl tozlarının geldiğini belirterek, "Trakya bölgesinde çöl tozları diye tanımladığımız partiküllerin bir girişini sezinleyebiliyoruz ölçüm istasyonlarının sonuçlarına göre. Son birkaç gün içerisinde bir miktar artışın olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber