Geri Dön
EkonomiTemmuz emekli ve memur zammı belli oldu mu, kaç olacak? Maaşlar ne kadar olacak?

Temmuz emekli ve memur zammı belli oldu mu, kaç olacak? Maaşlar ne kadar olacak?

Emekli ve memurun gözü temmuz ayında açıklanacak olan haziran ayı enflasyon rakamlarında... Enflasyon farkına göre maaşlar da şekillenecek. Temmuz ayına kısa bir süre kala zaman zaman "Emekli ve memur zammı ne kadar? Maaşlar ne kadar olacak?" sorusu yöneltiliyor. İşte ayrıntılar...

Temmuz emekli ve memur zammı belli oldu mu, kaç olacak? Maaşlar ne kadar olacak?

Temmuz ayı yaklaşıyor. Milyonlarca emekli ve memurun gözü enflasyon rakamlarında... 6 aylık enflasyon farkına göre maaşlar belli olacak. Şimdiden sıklıkla "Emekli ve memur zammı ne kadar? Maaşlar ne kadar olacak?" sorusuna cevap aranıyor.

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Mayıs ayı enflasyonu ile birlikte Temmuz'da yapılacak zamlarla ilgili önemli bir veri de ortaya çıkmış oldu. Zamlar 3 Temmuz'da açıklanacak Haziran enflasyonu ile kesinleşecek. Bu enflasyonun da eklenmesiyle birlikte 6 aylık oran ortaya çıkacak ve zamlar yapılacak. Mayıs ayı enflasyon verisi ile birlikte 5 aylık oran yüzde 6.39 olarak ortaya çıktı. Buna göre Haziran enflasyonu sıfır bile çıksa SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 6.39 zam alabilecek. Memur ve memur emeklileri ise yüzde 3.39 fark alacak.

Merkez Bankası'nın son açıkladığı Mayıs ayı beklenti anketinde de emeklilerin zammı için ipucu var. Ankete göre ilk 6 aylık enflasyon yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 7.66 olabilecek.

Memur ve memur emeklilerinin de yüzde 3'lük toplu sözleşme zamma ilaveten alacağı enflasyon farkı 4.66'yı bulabilecek. Ancak dediğimiz gibi kesin rakamlar Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla netleşecek. Böylece milyonlarca emekli ve memurun Temmuz ayında alacağı maaşlar zamlanmış olacak.

Bakan Kurum, yangının etkili olduğu Manavgat'ın Kalemler Mahallesi'nde incelemede bulunduÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Manavgat ilçesindeki orman yangınında çok sayıda evin zarar gördüğü Kalemler Mahallesi'nde incelemede bulundu.Kurum, mahallede evleri, ahırları, otomobilleri yanan, büyükbaş ve küçükbaş hayvanları telef olan vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler