Geri Dön
EkonomiFast food’da bir ‘dürüm’ var

Fast food’da bir ‘dürüm’ var

McDonald’s’ın yeni ürünü ‘Düpdürüm’ gözleri, global zincirlerin yerel hamlelerine çevirdi. 80’lerin sonunda ‘Batı’nın lezzetli yönü’ olarak ülkeye giren zincirler şimdilerde neredeyse tüketiciye hemşehri çıkacak!

Fast food’da bir ‘dürüm’ var

Dünyanın her yerinde aynı standartta hizmet vermeyi düstur edinmiş global şirketler, son dönemde “yerel dokunuşlarla” fark yaratma çabalarını artırıyor. Özellikle tüketici tepkilerini, taleplerini anlık olarak ölçebilen yeme içme sektörünün bu alanda daha hızlı manevra kabiliyeti geliştirdiği gözleniyor.

Bunun son örneğini geçen haftadan itibaren McDonald’s vermeye başladı. ‘Düpdürüm’ adıyla yeni bir ürün çıkaran zincir, bu ürünü Türkiye’deki restoranlarında satışa sundu.

30 santimlik lavaş içerisinde tavuklu ve etli seçeneği bulunan Düpdürüm, özel sosu ile servis ediliyor. Yaklaşık 33 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren global zincir daha önce de yerel lezzetlere menülerinde yer vermişti. McTurco adlı pide arası köfteli sandviç bunlar arasındaydı. Ancak McDonald’s bu yeni ürününde ilk defa yerel bir lezzette, yerel adı kullanmış oldu.

Ürünün fikirden tepsiye macerasını anlatan McDonald’s Türkiye Pazarlama Direktörü Elif Göktaş, “McDonald’s Türkiye’nin yerel marka stratejisini de yansıtan yeni kampanyamız ‘Düpdürüm’ için yoğun bir çalışma yürüttük. Öncelikle restoranlarımızda ve dijital mecralarda müşterilerimizi, sürekli dinliyoruz. Onlardan gelen talepler doğrultusunda yeni menüler hazırlıyoruz. Başta gençler olmak üzere, uygun fiyatlı ve doyurucu menüler isteyen herkesin ilgisini çekecek olan Düpdürüm menümüzle 2019’a da iddialı bir giriş yaptık” diye konuştu.

Annenizin tarifi

Sadece McDonald’s değil diğer fast food zincirlerinin menülerinde de yerel lezzetler var. Burger King, ‘Köfteburger’ adlı ürününde hem Türkçe isim kullanıyor hem de ürününü tanıtırken “Anne tarifiyle hazırlanan köfte” ifadesini kullanıyor. Burger King’in de ‘dürümlü’ menüsü var. Gerçi hem ‘Hot Wrap’ adıyla hem de Meksika lavaşı tortillaya sarılmasıyla bu ürün, Türkiye için yerellik kriterinin dışında ancak restoran onu, “Çekici bir dürüm” diye tanıtarak tüketiciye “Bu da sizden” diyor bir anlamda.

Fast food’da bir ‘dürüm’ var
Yerliler ne diyor?

‘Doğru bir hareket’

Küresel fast food zincirlerinin yerel lezzetleri menülerine eklemeleri, sektörün yerli temsilcileri tarafından olumlu karşılanıyor. Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, bu sayede hem gençlerin geleneksel yiyeceklerle tanışma, hem de yerel lezzetlerin küresel arenada boy gösterme şansının artacağı görüşünde.

Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) Başkanı ve Adanalı gurme Tayyar Zaimoğlu da olumlu görüşlerini dile getirirken, “Elbette ki Adana kebap dürümü adıyla bir menü çıkaramazlar, onun belli kriterleri var. Ama zaten onlar da böyle bir şey yapmamışlar. Sadece ürünlerine ‘dürüm’ adını vermişler ki global bir markanın ürününe yerel bir isim vermiş olması hem Türkiye için iyi bir şey hem de onlar açısından doğru bir ticari hareket” diyor.

Ankara'da 'El Turco' rüzgarı! Osmanlı'ya kadar uzanan hikaye...
Dikkat! Yenisi geliyor, AFAD uyardı
Ünlü futbolcunun ruhu karısına musallat oldu! Şok görüntü...
Dünyanın kilitlendiği an! Umut veren tokalaşma
Üç devden talep geldi! 'Herkes elini kolunu sallayarak giriyor'
O Ses Türkiye şampiyonu belli oldu! İşte büyük ödül...
Yerli üretim hamlesi! Evlerin baş köşesinde
Kartal'dan transfer talebi! Fenerbahçe'nin röntgenini çekti
Türkiye de rahatsız! 'Başkanlık sistemi olmuş olsa...'
Pilin geleceğini değiştiren proje! 1.4 milyon euro destek
Ozan Çolakoğlu'ndan Gülşen'e: Rahatsız olan mekana gelmez
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Coşkun Sabah: Sosyal medyadaki kara cahiller hiç umurumda değil!
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler