Geri Dön

Google’ın otomobiline ‘güven’mek şimdilik zor!

Teknoloji devi Google’ın üzerinde çalışma ve testlerini sürdürdüğü “kendi kendisine giden” otomobillerinin, “şimdilik” de olsa güven verme konusunda “zayıf” kaldığı ortaya çıktı.

Google’ın otomobiline ‘güven’mek şimdilik zor!

Nitekim, Kaliforniya Motorlu Araçlar bölümünün isteği üzerine Google tarafından hazırlanan rapora göre “insansız” Google otoları, bir yıl içinde 272 kez hata yapmış.

Geçen yıl eylül-ekim ayları arasında gerek insansız ve özel hazırlanmış Lexus araçlar, gerekse de elektrikli “Koala” test araçlarıyla toplamda 978 bin km yol yapıldığı belirtilen raporda, bu süre içinde araçların 272 teknik hata verdiği, 13 kez de kazadan döndüğü belirtildi. Söz konusu 13 olayda, test sürücülerinin, aracın kontrolünü devralmak zorunda kaldığına da dikkat çekiliyor.

Söz konusu rapora göre yine bu sürede saptanan hatalardan 69’unun ciddi arıza olduğuna dikkat çekilirken, 56’sının ise normal hayatta karşılaşılabilecek aksaklıklar olduğu belirtiliyor. “Kazaya ramak kala” diye nitelenebilecek 13 olay ise, aynı zamanda simülatörde yürütülen testlerde karşılaşılan ve gerçek hayatta tekrarlanan senaryolardan oluşuyormuş.

Ölümden dönen doktor: Koronavirüs salgını böyle bitmezTürkiye'nin ilk Kovid vakalarından biriydi Dr. Selçuk Köse. Haftalarca yoğun bakımda yaşam mücadelesi verdi, bir kez 6 dakika boyunca kalbi durdu, virüs beynine sıçradı, mide kanaması geçirdi. Ama o, meslektaşlarının yoğun çabalarıyla 35 gün sonra sağlığına kavuştu ve taburcu oldu. Ölümden dönen ve 4 ay boyunca uzak kaldığı hastalarına nihayet kavuşan Dr. Köse, maskesiz dolaşanlara tepkili: Dr. Köse, “Hastane çevresinde bile maske takmayan vatandaşlarımızı görüyorum. Bunlar beni çok üzüyor çünkü sırf bu yüzden ben neredeyse ölüyordum. Uyulacak kurallar belli ve çok basit. Bu kadar zor olmamalı.” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber