Ekonomi ‘Güneş enerjisinde 10 bin megavata ulaştık’

‘Güneş enerjisinde 10 bin megavata ulaştık’

27.05.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Son dönemde güneş enerjisinde artan yatırım ile güneşte toplam kurulu gücümüz 10 bin megavatı aştı. 10 yılda 10 bin megavata ulaştık. Bunun da büyük bir kısmı son birkaç yılda geldi. Bu da bize gösteriyor ki önümüzdeki birkaç yıl içerisinde güneş enerjisi kapasitemiz daha da hızlanarak büyüyecek” dedi.

‘Güneş enerjisinde 10 bin megavata ulaştık’

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) yeşil dönüşümü çalışmaları programına katılan Bakan Dönmez, “Bugün güneşte yüzde 75, rüzgar ve biyokütlede yüzde 65, jeotermalde yüzde 55 oranında yerli teknolojiye sahibiz. Güneş paneli üretiminde dünyada Çin ve Vietnam’dan sonra üçüncü sıradayız. Avrupa’nın toplam üretiminin iki katından daha fazla güneş paneli üretiyoruz” diye konuştu. Türkiye’nin 10 yılda güneş enerjisinde kendi teknolojilerini üretebilir hale geldiğini kaydeden Dönmez, şunları söyledi:

Haberin Devamı

“Bugün toplam kurulu gücümüzün yüzde 50’sinden fazlası yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor. Yenilenebilir kaynaklı elektrik kapasitemiz son 20 yılda 4,5 kat arttı. Son dönemde güneş enerjisinde artan yatırım ile güneşte toplam kurulu gücümüz 10 bin megavatı aştı. 10 yılda 10 bin megavata ulaştık. Bunun da büyük bir kısmı son birkaç yılda geldi. Bu da bize gösteriyor ki önümüzdeki birkaç yıl içerisinde güneş enerjisi kapasitemiz daha da hızlanarak büyüyecek. Güneş enerjisi artık maraton koştuğumuz bir alan oldu. Yavaş başladık ancak süreç içerisinde hızlanarak yeni rekorlara doğru koşuyoruz.” 

Dönmez, Türkiye’nin yenilenebilir kurulu gücünde Avrupa’da 5’inci dünyada 12’nci sırada olduğunu sözlerine ekledi.