Geri Dön
Ekonomiİklim değişikliğinde küresel işbirliği şart

İklim değişikliğinde küresel işbirliği şart

İstanbul Sanayi Odası (İSO) sürdürülebilirlik vizyonu kapsamında başlattığı ‘İSO Yeşil Gündem Sohbetleri’nin ikincisinde iklim değişikliği ile ilgili dünyanın önde gelen iki uzmanını sanayicilerle buluşturdu.

İklim değişikliğinde küresel işbirliği şart

AYLİN RANA AYDİN - İSO Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde düzenlenen ‘İklim Değişikliğine Küresel Bakış ve Krizleri Yönetmek’ paneline, Klimatolog ve Kanada Western Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Gordon McBean ve Dünya Bankası İklim Değişikliği Grubu Baş Ekonomisti Stephane Hallegatte katıldı.

Panelde, iklim değişikliği ile mücadelede sonuç almak için küresel işbirliğinin tesis edilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Yaşanabilir dünya

İSO Başkanı Bahçıvan, son yıllarda yaşanan birçok olağanüstü doğa olayı ve felaketlerin, küresel ısınma ve iklim değişikliğini geleceğe ilişkin ‘muhtemel bir senaryo’ olmaktan çıkardığına dikkat çekti. Bahçıvan “Siyasilerden bilim insanlarına, iş dünyasından sanatçılara kadar iklim değişikliğini konuşmalı, bilime kulak vermeli ve acil önlem alınması gerektiğini yaymalıyız. Kimliklerimiz, ülkelerimiz ne olursa olsun, birleşmemiz gereken tek nokta çocuklarımıza, gençlerimize, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak olmalı” dedi.

Sıfır emisyon

Stephane Hallegatte ise sıfır emisyonunu kolektif bir eylemle mümkün olduğunu belirterek, “ABD, Çin, Güney Kore gibi ülkeler sıfır karbon olma taahhüdünde bulundular. Bu dönüşümün içinde olmak bütün ülkelerin çıkarlarına hizmet eder. Son beş yılda hem dünyada hem de Türkiye’deki dönüşüm çok çarpıcı. Küresel olarak ne kadar iş birliği yaparsak, ülkelerin bir arada hareket etmesini sağlarsak, o kadar iyi sonuçlar elde ederiz. Dönüşümün sorunsuz olması için, bir arada hareket etmek elzemdir. Sadece hükümetler arası değil, endüstriler, ticaret ve sanayi odaları arasında da iş birliği yapılması önemli” dedi.

Mücadele için yatırım gerekli

Prof. Gordon McBean, doğal afetlerin önüne geçmek için harekete geçmek ve iklim kriziyle mücadeleye yatırım yapmak gerektiğini vurguladı.
McBean, “Bunun için öncelikle küresel iş birliğini tesis etmemiz gerekiyor. Uluslararası anlamda iş birliği yapmak gerekiyor. Afet yönetiminde global iş birliğinin yanında bilim ve tüm sektörler birlikte çalışmalı ve çözümleri sistematik olarak düşünmeli” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Mevlid Kandili Programı'na katıldıDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kastamonu'da düzenlenen Mevlit Kandili Programı'na katıldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler