Geri Dön
EkonomiKarma Ekonomi Nedir? Karma Ekonomi Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Karma Ekonomi Nedir? Karma Ekonomi Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Tarih boyunca hem bireyin hem de toplumun çıkarlarını korumak amacıyla birçok iktisadi sistem geliştirilmiştir. Bu sistemlerden biri olan karma ekonomi 20. yüzyılın ilk çeyreğinde, İngiltere'de ortaya çıktı. Liberalizm ile benzer özellikler taşıyan karma ekonomide bireyin ve toplumun çıkarları eşit derecede önemlidir. Karma ekonomi nedir? Karma ekonomi sisteminin özellikleri nelerdir? İşte, tüm detaylar.

Karma Ekonomi Nedir? Karma Ekonomi Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

 Bu iktisadi sisteme karma ekonomi denmesinin nedeni sosyalizm ile kapitalizmin belli başlı özelliklerini bünyesinde barındırmasıdır. Bu sistemde devlet, sosyalizmde olduğu gibi otoriter bir konumda değildir. Özel mülkiyete izin verildiği için karma ekonomi, kapitalist sisteme daha yakındır. 

 Karma Ekonomi Nedir? 

 Kamu yararı ile özel teşebbüslere eşit derece önem veren iktisadi sisteme karma ekonomi denir. İlk kez İngiltere ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde denenen karma ekonomi, her ülkede farklı bir şekilde uygulanır. Örneğin bir ülkede kamu yararı ve istihdam ön planda tutulurken, başka bir ülkede ekonominin en önemli kısmını özel teşebbüsler oluşturur. 

 Karma Ekonomi Sisteminin Özellikleri Nelerdir? 

 1- Ekonomik alanda, devletin temel görevi istihdam alanı yaratmak ve girişimcilere destek vermektir. Kâr oranı düşük olan girişimlerde, devlet girişimcilere destek fonu oluşturabilir ya da faizsiz kredi verebilir. 

 2- Sosyalizme oranla karma ekonomi ile yönetilen ülkelerde devletin yaptırım gücü azdır. 

 3- Liberalizmde olduğu gibi bu sistemlerde de serbest piyasa ekonomisinin kuralları geçerlidir. 

 4- Devlet tarafından üretilen çeşitli ürünler ve sunulan hizmetler, özel teşebbüs ile birlikte piyasanın içerisinde yer alır.

 5- Karma ekonomilerde hem şehir hem de köy ekonomisini kalkındırmak amacıyla, birçok fabrika ve üretim tesisi açılır. Devlet tarafından açılan bu tesislerde, kâr amacı güdülmez. 

 6- Üretim araçlarının bir kısmı devlete, bir kısmı ise özel sektöre aittir. 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İtalya'da boğulmak üzere olan genç, böyle kurtarıldıİtalya'nın Cenova iline bağlı San Fruttuoso körfezinde yüzerken akıntıya kapılan bir genç, İtalyan itfaiyesi tarafından kurtarıldı. Helikopterli kurtarma operasyonu saniye saniye kameralara yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler