Geri Dön
EkonomiMerakla bekleniyordu! İşte Ankara kulislerinde konuşulan asgari ücret formülü

Merakla bekleniyordu! İşte Ankara kulislerinde konuşulan asgari ücret formülü

Milyonların gözü kulağı temmuz ayında yapılacak zamlara çevrilmiş durumda. Peki asgari ücrete ek zam ile ilgili Ankara kulislerinde hangi formüller konuşuluyor? İşte detaylar...

Asgari ücretliler, memur ve emeklilerin gözü kulağı temmuz ayındaki yapılacak zamda olacak. Hükümet cephesinden geçtiğimiz günlerde tüm çalışanların ücretlerine yönelik bir çalışma yapıldığı bilgisi paylaşılmıştı. Peki asgari ücrete ek zam ile ilgili hangi formüller konuşuluyor? Milliyet Gazetesi Yazarı Zafer Şahin milliyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

"Çalışanların ve emeklilerin gözü temmuz ayında maaşlara gelecek zamda. Temmuz ayında kim ne kadar zam alacak. Yaklaşık 13 milyon emekli SGK’lı ve memur emeklisi, bunları maaşları artacak. Bunun dışında 4.2 milyon aktif memurun maaşı artacak.

SGK ve Bağkur emekli zammı şu an itibarıyla 35.64. Buna haziran ayı enflasyon farkı eklenecek 3 Temmuz’da açıklanacak. Bunun dışında memur ve memur emeklisinin zammı ne kadar olacak? 35.14 yaklaşık rakamlar bunlar. Yine bunlara 3 Temmuz’da açıklanacak olan haziran enflasyonu eklenecek.

Bu iki grupta zam artışının yüzde 40 civarında olması bekleniyor. En düşük memur emekli maaşı 4 bin 300 liradan 6 bin 20 liraya çıkacak.

En alt gelir grubunda olan emekli maaşı 2 bin 500 lira bu maaşın da 3 bin 500 ile 4 bin lira arasında olmasına yönelik bir çalışma olduğu kulislerde konuşuluyor.

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Ocak ayında memur ve memur emeklisine yüzde 2.5 oranında bir düzeltme yapılmıştı. Benzer bir çalışmanın olabileceği söyleniyor.

Asgari ücret artışı ne olacak? O konuyla ilgili Ankara’da kapsamlı bir çalışma yürütülüyor. Formüllerden bir tanesi sigorta priminin asgari ücretli maaşına yansıtılması ve maaşın 5 bin lira civarına getirilmesi."

NUMAN KURTULMUŞ YAPILACAK ZAM İÇİN ORAN VERDİ

Öte yandan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş katıldığı yayında yaptığı açıklamada emekli zammı ve asgari ücret ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Kurtulmuş "Temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere öyle zannediyorum ki yüzde 40'lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Biraz eksik, biraz fazla olabilir" dedi. Kurtulmuş asgari ücret düzenlemesine ilişkin de konuştu.

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş katıldığı televizyon kanalında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Numan Kurtulmuş'un konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

İlk olarak döviz piyasalarında olağanüstü hareketliliğin belli bir seyre girmesini sağlayabilmek. Bu anlamda aşırı sert oynamaların kaybolmakta olduğunu görüyoruz. Enflasyonun bir şekilde dizginlenebilmesi gerekiyor.

Bunun için ilgili kurumlarımız tüm mesailerini veriyorlar. Vatandaşlarımız da hayat pahalılığına maruz kalıyor. Vatandaşımızın gelir seviyesinin artırılması için çalışılıyor. Temmuz ayıyla birlikte işçi emeklileri de dahil olmak üzere emeklilerimizin, çalışanlarımızın alım gücünü daha yukarıya çıkarmak için yüzde 40'lara yakın bir dokunuş olacak.

Vatandaşımızın gündeminde ne varsa, çarşı, pazarda hangi konu konuşuluyorsa bu konu hükümetin masasındadır. Çözerken de afaki şekilde değil eldeki imkanlar çerçevesinde, vatandaşlarımızın beklentilerine göre çözmek hükümetin siyasi önceliğidir. Memur emeklileri dahil olmak üzere enflasyon farkını üstüne koyarak yüzde 40 civarında bir artışın, biraz eksik, biraz fazla olabilir. Bunlar çalışıyor. Milletimiz 'adil oldu' diyecek bir sonucu inşallah Temmuz'u görecek. Burada ek zam talebi olduğu zaman bütün kamu görevlilerine tabii ki kapsayacaktır.

"ASGARİ ÜCRETTE BAKANLIĞIMIZIN ÖNÜNDE FARKLI SEÇENEKLER VAR"

Asgari ücretle ilgili olarak Bakanlığın önünde farklı seçenekler var. Bunlardan birisine karar verilir.

"DİNAMİK BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ"

Süreç dünya ekonomilerin dinamikleri ile ulusal ekonomilerin dinamiklerini çok yakınlaştırmıştır. Tahıl dünya piyasalarına çıkmıyorsa buradaki fiyat dalgalanmalarından hiçbir ülke kendini koruyamaz. Dinamik bir süreçten geçiyoruz. Çok olumlu tarafları da var. Beş aylık ekonomi performansına baktığımızda kamu bütçesinin fazla verdiğini görüyoruz. Hâlâ bütçe disiplinini koruyan bir ülkeyiz.

Bu yaz aylarıyla birlikte bir rahatlamayı ve ondan sonraki dönemde de baz etkisiyle birlikte kalıcı bir rahatlama hissedeceğimiz anlaşılıyor. Turizmde ciddi bir gelişme yaşanacağını öngörüyoruz. Aynı zamanda yaz aylarıyla birlikte tarımsal ürünlerdeki fiyatlar aşağı doğru seyretmeye başladı. Hiçbir şekilde biz pandeminin başından itibaren tedarik zincirini kırdırmadık. Pahalı oldu, oynaklık oldu ama birçok ülkeyle kıyasladığımızda Türkiye'de tedarik zincirleri kırılmadı.