Ekonomi Milyonlarca emeklinin gözü zam farklarında! Ödemeler ne zaman yapılacak? İşte detaylar...

Milyonlarca emeklinin gözü zam farklarında! Ödemeler ne zaman yapılacak? İşte detaylar...

01.02.2024 - 07:38 | Son Güncellenme:

13.5 milyon emekli ek zam ödemelerini merakla bekliyor. SSK ve Bağkur emeklilerinin alacağı yüzde 11.68’lik zam farkı var. İlgili düzenleme Meclis’ten geçmişti. Peki ödemeler ne zaman yapılacak? İşte detaylar...

Ocak ayının gelmesiyle birlikte yeni dönem maaş zamları belli oldu. SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 37.57 oranında bir zam farkını hak etmişlerdi. Bu önce yüzde 42.6 seviyesine yükseltildi daha sonrasında ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın kamuoyuna duyurmasıyla yüzde 49.25’e tamamlandı.

Haberin Devamı

Böylece memur ve memur emeklileri ile SSK ve Bağkur emeklilerinin yeni dönem zam oranları eşitlenmiş oldu. Düzenleme ise Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı ile birlikte Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra emeklilere zam farkı ödemeleri yapılacak.

ZAM FARKI HESAPLARA NE ZAMAN GEÇECEK?

Peki zam farkları emeklilerin hesaplarına ne zaman geçecek? Konuyla ilgili merak edilenleri Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz ile Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram milliyet.com.tr’ye açıkladı.

Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz’ın açıklamaları şu şekilde: “Özellikle çalışma hayatını ilgilendiren önemli maddelerin de bulunduğu ilgili yasa Meclis sürecinden geçmiş bulunmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanı’nın imzası sonrası Resmi Gazete’de yayımlanacaktır ve şubat ayının ilk haftasında ödeneceğini tahmin etmekteyim. Sayın Çalışma Bakanımız Vedat Işıkhan’ın da bu yönde beyanatları mevcuttur.”

Haberin Devamı

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram’ın açıklamaları şu şekilde: “SSK ve Bağkur emeklilerinin ek zamları Meclis’te yasalaştı. Bugün itibarıyla hesaplara yatacaktır. Emekliler ocak ayında maaş zam farklarını alamadılar. Şubat ayında ise hem yüzde 49.25’lik zammı alacaklar hem de alamadıkları yüzde 11.68’lik zam farkını alacaklar. Ek ödemeler şubat ayı itibarıyla yapılacaktır. İlave ödemeler maaş dönemi beklenmeksizin yatırılır.

EK ZAM ALSA DAHİ KÖK MAAŞI 10 BİN TL’NİN ALTINDA KALANLARIN DURUMU NE OLACAK?

Zamlı kök maaşları 10 bin TL’nin altında kalanların maaşları 10 bin TL’ye tamamlandı. Kök maaş ile en düşük emekli maaşına bir düzenleme yapılması gerekiyor. Kök maaşlar en düşük emekli maaşına eşitlenmelidir.

Yaklaşık 5 milyon emeklinin en düşük emekli aylığı aldığı SGK kaynakları ile doğrulanıyor. Bu düzenleme birçok vatandaşı etkileyecektir. Ben daha sonrasında dezenflasyonist sürece girileceği için en düşük emekli maaşının kök maaşa eşitlenmesini bekliyorum.

EMEKLİLİKTE İKİ ÖNEMLİ DÜZENLEME GELİYOR

Ev hanımlarının şu anda primleri en düşük 6 bin 400 TL, en yüksek ise 48 bin TL civarında. Bu yasalaşırsa devletimiz 3’te 1’ini karşılayacak. Burada ev hanımlarının daha az prim ödeyerek emekli olabilmesinin önü açılacak.

Haberin Devamı

Esnafa erken emekliliğin de bu sene içerisinde halledileceğini düşünüyorum. Esnafın 9 bin gün ile emekli olması söz konusu. Bunun kademeli bir şekilde 7 bin 200 güne düşürülmesini bekliyoruz. Ev hanımlarına prim desteği yakın zamanda yürürlüğe girecektir. Bağkur’luların prim gün sürelerinin 7 bin 200’e düşmesinin de bu sene içerisinde yapılmasını bekliyorum.”