Geri Dön
EkonomiMilyonlarca memur ve emekli zam oranını bekliyor! Gözler yarına çevrildi

Milyonlarca memur ve emekli zam oranını bekliyor! Gözler yarına çevrildi

Milyonlarca memur ve memur emeklisi yarın açıklanacak olan haziran ayı enflasyon rakamlarına kilitlendi. Kritik verinin açıklanmasının ardından memur ve emeklilerin zam oranı netleşmiş olacak. Peki ne kadarlık bir zam bekleniyor? İşte detaylar...

Milyonlarca memur ve emekli gözünü yeni haftaya çevirdi. Yarın haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte yılın ikinci yarısında alınacak maaş artış oranı belirlenecek.

Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayı enflasyon verilerini 4 Temmuz Pazartesi günü saat 10.00'da açıklayacak. Haziran ayı enflasyonuyla birlikte yılın ilk 6 aylık enflasyon farkı belirlenecek ve memur ve emeklisinin maaşlarına yansıtılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kamu çalışanlarımızın ve emekçilerimizin maaşlarına yüzde 40'ın üzerinde enflasyon farkı artışı zaten yapılacak." dedi.

Ayrıca asgari ücretin artmasıyla birlikte yılbaşında devreye giren asgari ücret kadar gelirin vergi dışı kalması nedeniyle memur maaşlarına 300 lira ücret artışı yansımış olacak.

6 aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla, toplu sözleşmeden kaynaklı bu yılın ilk yarısında yüzde 7,5 zam alan devlet memurlarının yılın ikinci yarısında alacağı enflasyon farkı da belli olacak.

Memurlara toplu sözleşme gereği, yılın ikinci yarısı için temmuzda yüzde 7 zam verilecek. Maaşlar hesaplara 8 Temmuz'da yatırılacak. Ayrıca SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 aylık enflasyon oranı kadar zam almış olacak.

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2021 yılı ikinci altı aylık döneminde enflasyon yüzde 25,47 gerçekleşirken, kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde enflasyondan kaynaklı artış ve ilave zam ile 2022 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 30,95 iyileştirme yapıldı.

Konuyla ilgili ayrıntıları CNN Türk Muhabiri Gülşen Coşkun aktardı:

"Gözümüz kulağımız yarınki enflasyon rakamlarında. Memur ve SSK, Bağ-Kur emeklilerine yansıyacak zam oranı belli olacak. 5 aylık sürece bakıldığında yüzde 35 oranında kesinleşen bir zam oranı var zaten. Daha sonrası için 6 aylık enflasyona bakılıyordu. Yarın açıklanacak enflasyonun bunun üzerinde olması bekleniyor. 

Yüzde 40’ı aşacak bir zam beklentisi var. Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hazine Bakanı Nebati de ifade etmişti."

Milyonlarca memur ve emekli zam oranını bekliyor Gözler yarına çevrildi

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMA YAPMASI BEKLENİYOR

Konuyla ilgili gelişmeleri Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya şu şekilde anlattı:

Mayıs ayı sonu itibarıyla enflasyonun enflasyonun 34.69’a geldiğini göz önünde bulundurursak haziran ayı enflasyon rakamı yarın 10’da TÜİK tarafından kamuoyuna paylaşılacak. 

Beklenti yüzde 3.5 seviyesinde bu ne anlama geliyor. Haziran ayında enflasyon 39 seviyelerine yükselmiş olacak. Geçtiğimiz günlerde sayın Hazine Bakanı yapmış olduğu açıklamada yüzde 40 seviyesinde emeklilere zam yapılacağını ifade etmişti. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Yarın açıklanacak TÜİK rakamlarından sonra memur, memur emeklisi işçi ve Bağkur emeklilerinin maaşlarını net görmüş olacağız. Enflasyon rakamlarının ardından sayın Cumhurbaşkanı bir açıklama daha yaparak 38-39 seviyesinde değil memur maaşlarını yüzde 40 olarak açıklamasını bekliyoruz. 

Yarın saatler 10’u gösterdiğinde biz net olarak rakamı görmüş olacağız. Bunun üzerinde gelecek olan fark ise refah payı olarak değerlendirilebilir. Yasal olarak memur ve memur emeklilerimizin toplu sözleşme şartı gereğince 2022 yılının 2. 6 aylık diliminde yüzde 7 zamları ceplerindeydi. Yüzde 7’nin üzerinde gelecek enflasyon farkı artı olarak ilave edilecek. 

İşçi ve Bağkur emeklilerine haziran ayı enflasyonu maaşlarına yansıtılacak. 2022 yılının 1. enflasyonu açıklanacak dolayısıyla net rakama ulaşacağız. Bunun üzerine sayın Cumhurbaşkanı bir refah payı ilave edip memur ve memur emeklilerimize işçi ve bağkur emeklilerimize 1-2 puan ilave ederse bu sürpriz olmayacak. 

HAZİRAN ENFLASYONU TAHMİNLERİ

Pazartesi günü açıklanacak haziran ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 15 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin haziran ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 4,44 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin haziran ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 3 ve en yüksek yüzde 5,73 aralığında yer aldı.

Tüketici Fiyat Endeksi, mayısta bir önceki aya göre yüzde 2,98 artış göstermişti. Öte yandan, ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 61,2'den yüzde 65,5'e yükseldi.