Geri Dön
EkonomiRotatif Kredi Nedir, Nasıl Hesaplanır? Rotatif Kredi Kimlere Verilir?

Rotatif Kredi Nedir, Nasıl Hesaplanır? Rotatif Kredi Kimlere Verilir?

İnsanların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bankalar pek çok kredi türü sunuyor. Bankaların internet sitesine girdiğiniz zaman da bu çeşitliliği rahatlıkla görebilirsiniz. Bir de krediler hakkında görmediğiniz ve bilmediğiniz bir taraf da vardır. Bu krediler ise, fiziksel özellikleridir. Yani spot, dövize endeksli ya da rotatif kredi olarak adlandırılır. Rotatif kredi nedir, nasıl hesaplanır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Rotatif Kredi Nedir, Nasıl Hesaplanır? Rotatif Kredi Kimlere Verilir?

 Rotatif kredi daha çok ticari müşteriler için kullanılan bir kredi türüdür. Ticari müşterilerin ihtiyaç şekilleri, durumları ve zamanları birbirinden farklı olduğu için sunacağı hizmet seçenekleri de farklıdır. Bunlardan birisi de de rotatif kredilerdir.

 Rotatif Kredi Nedir?

 Rotatif kredi, vadesi bir yıldan az olan yani kısa vadeli olacak şekilde ticari müşterilere uygulanan ve anlık gelişen ihtiyaçlara yönelik bankalardaki limit doğrultusunda kullandırılan bir çeşit kredi türüdür.

 Bu krediyi diğerler kredilerden ayıran en önemli özellik ise, herhangi bir anapara ödemesinin yapılması için belirlenen bir vaktin bulunmamasıdır. Burada asıl önemli olan belirlenen vadenin bir yıldan uzun olmamasıdır.

 Rotatif Kredi Nasıl Hesaplanır?

 Rotatif kredi, kredi kartı ve kredi arasında çalışan bir mantığa sahiptir. Bankalar, genellikle bu kredileri masraflı gördüğü için uygulanacak faiz oranlarını daha yüksek tutar. Kredinin faizi ise, günlük olarak hesaplanır. Çünkü bu kredilerin ne zaman kapanacağı belli değildir. Rotatif kredi, spotta da olduğu gibi ödeme planı ve vadesi belli değildir. Bu kredilerde belli olan tek şey ise, faiz oranıdır. Faiz oranları güncellendikçe rotatif kredilerin de faiz oranları da güncellenir. 

 Rotatif Kredi Kimlere Verilir?

 Genellikle şirketler tarafından kullanılan rotatif krediler, yetkili kişinin talimat göndermesi ya da bankaya gitmesi ile kullanılır. Rotatif kredinin kullanılması için kullandırma talimatının yazılması ve bankaya gönderilmesi kredinin en hızlı şekilde kullanılması için kullanılacak yöntemdir. Bu sayede banka işlemleri hızlı bir şekilde yapılarak kredinin şirket hesaplarına aktarılması sağlanır. 

Çanakkale'de korkutan depremSaat 09.42 sıralarında merkez üssü Çanakkale Biga olan 4.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İstanbul'da da hissedilen deprem paniğe neden oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler