Ekonomi Son Dakika: Memur ve memur emeklisine yapılacak 2 yıllık zam oranı belli oldu

Son Dakika: Memur ve memur emeklisine yapılacak 2 yıllık zam oranı belli oldu

31.08.2023 - 14:26 | Son Güncellenme:

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 5'inci ve son toplantısında karar çıktı. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren 2024-2025 zam oranları belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, toplu sözleşme zammına ilişkin önemli bir açıklama yaptı.

Memur ve memur emeklilerinin 2023-2024 yılları için Zam oranı belli oldu. 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam yapılacak.

Haberin Devamı

"EN DÜŞÜK AYLIK 30 BİN TL'Yİ GEÇECEK"

Açıklanan zam oranının ardından Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın şu ifadeleri kullandı: "Enflasyon farkı toplu sözleşme kazanımıdır, müjde gibi ifade edilemez. Refah payı alamadık. Enflasyon farkıyla birlikte Ocak'ta en düşük aylık 30 bin TL'ye gelecek."

Konuyla ilgili son gelişmeleri aktaran CNN Türk Editörü Gülşen Coşkun şu ifadeleri kullandı: "Hükümetin son teklifinde bir değişiklik olmadı. Madde şöyle onaylandı 2024 için yüzde 15+10 toplamda yüzde 25’lik zam oranını görüyoruz. 2025 yılı için yüzde 6+5 yani yüzde 11’lik zam oranından bahsediyoruz.

Son Dakika: Memur ve memur emeklisine yapılacak 2 yıllık zam oranı belli oldu

Kurulun yapısından bahsedelim, 11 üye yer alıyor. Sayıştay başkanı kurulun içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakan yardımcıları yer alıyor, akademisyenler yer alıyor. 11 üyede oy çokluğunun çıkması gerekiyor. Edindiğimiz bilgilere göre oy çokluğu ile çıktı. 5’e karşı 6 oy kabulü ile geçmiş oldu.

Haberin Devamı

KESK katılmadı ve toplantıdan çıktı. Diğer sendikalar da itiraz etti ancak son tablo bu. Sadece zam oranları ele alınmıyordu. Maddeler oylanıp kabul edilmiş oluyor.

Son Dakika: Memur ve memur emeklisine yapılacak 2 yıllık zam oranı belli oldu

İLK TALEPLER NEYDİ?

Dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Kamu heyetinin vereceği karar son karar olacak demişti. Enflasyona çalışanı ezdirmedik bundan sonra da ezdirmeyeceğiz mesajını vermişti. Kamu Görevlileri Hakem Heyeti bugün 5’inci toplantısını gerçekleştiriyor. Sadece zam oranları değil diğer bazı maddeler de görüşülüyor. Daha öncesinde bazı maddelerde uzlaşı sağlanamamıştı. Peki ilk talepler neydi?

Memur Sen masada yetkili konfederasyon, 2024 için yüzde 70 zam, 2025 için yüzde 40 zam talep ediyoruz vurgusu vardı. Bu zam talebi hükümet cephesinde karşılık bulmamıştı. Bunun ardından süreç Kamu Hakem Heyeti’ne devredilmişti. Madde oylamasına geçildi ve zam oranına ilişkin süreç gerçekleşmiş oldu.

BAKAN IŞIKHAN'DAN İLK AÇIKLAMA: ÇALIŞANLARIMIZI KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, toplu sözleşme zammına ilişkin sosyal medyadan açıklama yaptı. Bakan Işıkhan'ın açıklamaları şu şekilde:

Haberin Devamı

"Memur ve memur emeklilerimizin 2024-2025 yılları kapsamındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 7. Dönem Toplu Sözleşmemiz kapsamında Hakem Heyeti; 2024 yılı için yüzde 15+10 2025 yılı için yüzde 6+5 zam oranı üzerinde karar kılmıştır.

Özellikle kamu görevlilerimiz adına talep edilen 50 maddenin aynı şekilde kabulü ve diğer sosyal haklar hususunda da önemli kazanımlara imza attığımız Toplu Sözleşmemizin, başta kamu çalışanlarımız, kamu emeklilerimiz ve aileleri olmak üzere çalışma hayatımızın tüm paydaşlarına hayırlı olmasını diliyorum.

Süreci karşılıklı anlayış, istişare ve nezaket ilkelerimiz çerçevesinde yürüten Konfederasyonlarımız ve genel yetkili sendikalarımıza, emek veren tüm komisyonlara ve müzakere heyetlerine teşekkür ediyorum. Sosyal devlet anlayışımızla çalışanlarımızı enflasyon karşısında korumaya devam edeceğiz."

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI KAÇ OLDU, BÖYLE BİR KARAR BEKLİYOR MUYDUNUZ?

Ekonomist Prof. Dr. Abuzer pınar ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Bekleniyordu, şu an bu rakamlar hükümetin son olarak teklif ettiği rakamlar. Zorlu bir dönemden geçiyoruz. Hükümet anti enflasyonist politikalar uygulamaya çalışıyor. Bunun için bütçe tarafında ve para tarafında bir miktar sıkılaşmaya ihtiyaç var. Onun etkisi ile bu konuda çok fazla cömert davranmak istemiyor. Hükümetin teklifini hakem heyeti kabul etmiş durumda.

Haberin Devamı

Memur tarafı yüksek bekliyordu enflasyon aynı zamanda gelirlerin erimesi anlamına geliyor. Önümüzdeki yıl Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini yüzde 33 civarında. Bir 8 puanlık fark oluşmuş oluyor. Şu söylenebilir. Önümüzdeki yıl artış yapılacak ama enflasyon farkı da ödenecek.

Sendika tarafı şunu söylüyor. Enflasyon farkı ödeniyor, bu fark geçmişte çalışanlar tarafından ödenmiş oluyor, daha sonra telafi edilmiş oluyor.

Ekonomist Prof. Abdulkadir Develi ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı: Hükümetin teklifi kabul edilmiş gibi görünüyor. Bu dönemi diğer dönemlerden ayrı tutmak gerekiyor. Depremin getirmiş olduğu maliyet durumu söz konusu.

Haberin Devamı

Türkiye ücretler açısından reel gelirin arttığı bir ülke durumundaydı. Bu süreçte deprem etkisi ve bütçe disiplini aynı zamanda enflasyonu yönetmek gerekiyor. Tahminleri yönlendirerek yönetmek gerekiyor.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI KAÇ OLACAK?

En düşük memur maaşı 31 bin 500 civarında oluştuğunu göreceğiz. 31 bin 32 bin bandı arasında oluştuğunu görebileceğiz."