Geri Dön
EkonomiTOKİ 2022 Sosyal Konut | Yüzde 0.99 faizli konut kredisi başvurusu ne zaman?

TOKİ 2022 Sosyal Konut | Yüzde 0.99 faizli konut kredisi başvurusu ne zaman?

Konut kredisi başvuruları ile ilgili son dakika gelişmeleri gündemde yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son Kabine toplantısında konut sektörüne dair önemli detayları açıkladı ve müjdeyi verdi. 0.99 faizli konut kredisinin sağlanacağını belirtti. Yeni TOKİ sosyal konut projeleri için d çalışamların başladığını ifade etti. Peki, yüzde 0.99 faizli konut kredisinden kimler faydalanacak?

TOKİ 2022 Sosyal Konut | Yüzde 0.99 faizli konut kredisi başvurusu ne zaman?

TOKİ sosyal konut çalışmalarının yanı sıra aylık 0.99 fazizli konut kredisi müjdesi de duyuruldu. Öte yandan bir yıl boyunca konut fiyatlarının sabit tutulacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç ayrı paketi açıkladı. İşte, konut kredisi ve TOKİ projesi hakkında detaylar...

YÜZDE 0.99 FAİZLİ KONUT KREDİSİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs tarihli Kabine Toplantısı'nda milyonları yakından ilgilendiren bir dizi müjdeyi sıraladı. Buna göre, ''Vatandaşlarımızı konut sektöründeki arızi dalgalanmadan korumak amacıyla konut finansmanı konusunda 3 ayrı paketi milletimizin hizmetine sunuyoruz.

İlk defa konut sahibi olacaklara 2 milyon liraya kadar birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz. Mayıs başı itibarıyla yüzde 40'ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50'si satılmamış inşaat projelerinin tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık kaynak ayırdık. 1 yıl boyunca konut fiyatlarını duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalar, belli rakama kadar 36 ay vade ile finansmandan yararlanabilecek.

Düşük gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaya yönelik sosyal konut projeleri için TOKİ'ye 30 milyar liralık finans sağlayacağız. Müteahhitlere, şehir içinde küçük parsellere konut yapmaları için metrekaresi belli fiyatın üzerinde satılmama şartıyla uygun maliyetli kredi kullandıracağız."