Geri Dön
Ekonomi‘Türk sanayicileri artık aktör olmalı’

‘Türk sanayicileri artık aktör olmalı’

Esenyurt’ta yatırımı olan sanayiciler ESİDER’in düzenlediği konferansta bir araya geldi. Konferansta Essex Üniversitesi Uluslararası İşletme Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet Demirbağ uluslararası arenadaki deneyimlerini bölge sanayicisiyle paylaştı.

‘Türk sanayicileri artık aktör olmalı’

Konferansın temel amacı “firmaların uluslararası rekabete daha donanımlı hazırlanmalarına katkıda bulunarak katma değeri yüksek üretimde dünyada söz sahibi olabilmesine katkı vermek” olarak açıklandı.

Üretmeye devam...

Demirbağ, 21. yüzyılda herkesin dünyada meydana gelen gelişmelerden istese de istemese de etkilendiğini, Türk şirketlerinin uluslararası ittifak ve çalışmalara girişerek dünya pazarının objesi olmak yerine aktörü olması gerektiğini belirtti. Toplantıda, iletişim ve ulaşım imkânlarının gelişmesi ve ucuzlamasıyla dünyanın sadece çok uluslu devasa şirketlere değil küçük ve orta ölçekli işletmeler için de bir uluslararası pazara dönüştüğü vurgulandı. Konferansın sonunda uluslararasılaşmanın artık küçük ve orta ölçekteki firmalar için de kaçınılmaz olduğu ve yabancı şirketlerle stratejik ittifaklar kurmanın gerekli profesyonel hizmetleri alan ve akıllıca kullanan taraf için büyük bir fayda oluşturacağı belirtildi.

Esenyurt ve çevresindeki bölgelerdeki sanayi yatırımları ülke sanayinin yüzde 40’na yaklaşan İSO üyelerinin yaklaşık dörtte birini teşkil ediyor. İTO verilerine göre bölgedeki 30 bin işyerinin yarısı ilçe sınırları içinde. ESİDER, çoğunluğu KOBİ’lerden oluşan bu potansiyelin dünya piyasalarında yerini alabilmesi için alternatif pazarlara seyahatler düzenliyor, iş adamlarına ilgili ülkelerde üst düzeyde temaslar sağlayarak yeni kapılar açacak bir seri organizasyonları hayata geçiriyor.

2000 yılında kurulan Esenyurt Sanayici ve İş Adamları Derneği (ESİDER) Başkanı Fevzi Torolsan, bölgenin sanayi potansiyeline değinerek KOBİ’ler için uluslararası rekabetin parçası olmanın ülke ekonomisi adına önemini belirterek, “Bölgemizde sanayinin güçlü ve üretken olması için çalışmaya kararlı bir şekilde devam edeceğiz” dedi.

Konuşmacılar iş dünyasında ülke sınırlarını aşarak uluslararası rekabete katılmanın artık kaçınılmaz olduğunu, ancak bunun son derece bilimsel fizibilite çalışmalarıyla yapılması gerektiğini ifade ederek, Esenyurt’ta gördükleri iş dinamiklerinden övgüyle bahsettiler.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na TÜİK tepkisi
Rusya kritik tarihi açıkladı! Dünya bu ana kilitlendi
Omicron izin vermedi: Bunu özleyeceğiz
İran'da korkutan ses! Nedenini canlı yayında açıkladı
Denizde panik anları! Gezi teknesi ile kargo gemisi çarpıştı
Merih Demiral sahnede! Napoli'ye büyük şok
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
NASA anbean yayınladı! Bu yıl son kez gerçekleşti
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Trabzonspor'da Cornelius şoku! Kafası yarıldı
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler