Geri Dön
EkonomiYazılım şampiyonu dev yatırımı çekti

Yazılım şampiyonu dev yatırımı çekti

Türkiye’nin yazılım ihracatı şampiyonu Etiya, Kanadalı telekom ve medya grubu Quebecor’dan stratejik yatırım aldı. Şirket unicorn olma yolunda daha hızlı koşacak.

Yazılım şampiyonu dev yatırımı çekti

Kurumsal yazılımda yurt içinde ve ihracat cephesinde etkili adımlar atan Etiya, Kanadalı Quebecor Media Inc.’den stratejik yatırım aldı. Rekabet Kurumu açıklamasında bu anlaşmaya izin verildiği duyurulurken, yüzde 28’lik hisse devrinin gerçekleştiği bildirildi. Anlaşma tutarı karşı tarafın borsaya açık olması ve regülasyonlar çerçevesinde açıklanmadı. Türkiye’nin yazılım ihracat şampiyonu olan Etiya, ABD’den Yeni Zelanda’ya, Bolivya’dan Körfez’e geniş bir coğrafyada iş yapıyor. Şirket, gelirlerinin yüzde 50’den fazlasını yurtdışına yapıyor. Grubun 2020 cirosu 40 milyon dolara işaret ediyor.

Yıldız Teknopark merkezli Etiya’nın 1.200 çalışanı bulunuyor. Bu rakamın içinde mühendis ve sayısal ağırlıklı çalışan sayısı 1.100’ü aşıyor.

‘İnancımız tam’

Etiya CEO’su ve Kurucu Ortağı Aslan Doğan, Türk yazılım sektörü için kritik bir adım atıldığını belirtirken, anlaşma sonrası çizilen yol haritasıyla önümüzdeki 3 yılda Etiya’nın unicorn (Milyar dolarlık şirket) olma yolunda koştuğunu ifade etti.

Aslan Doğan, “Bu yatırım sadece startup’lar değil, Etiya gibi Türkiye’nin kurumsal yazılım şirketlerinin de yatırım alması açısından oldukça önemli. Quebecor Media’dan aldığımız yatırım, bir yandan global marka olma yolculuğumuzu hızlandıracak, diğer yandan da uluslararası rekabette gücümüze güç katacak” dedi.

Türkiye’ye yaptıkları yatırımla ilgili konuşan Quebecor Media Yönetim Kurulu Başkanı Pierre Karl Péladeau ise, şunları söyledi: “Uzmanlığına ve vizyonuna inandığımız, başarısını uzun süredir takip ettiğimiz Etiya’ya yatırım yapmaktan heyecan duyuyoruz. Bu yatırımla Etiya’nın dijital çağın artan talepleri ışığında hızla büyüyen kurumsal yazılım sektöründe etkileyici büyüme ve inovasyon liderliğini sürdüreceğine inancımız tamdır.”

Global marka

Türkiye’nin lider kurumsal yazılım şirketi olan Etiya, kendi geliştirdiği yapay zeka destekli, müşteri deneyimini esas alan, dijital dönüşüm uygulamalarıyla öne çıkıyor. Şirket, Kanada’nın en büyük gruplarından olan telekom, medya, spor ve eğlence devi Quebecor’dan aldığı bu önemli yatırımla ‘yazılım sektörünün küresel oyuncusu’ olma hedefine bir adım daha yaklaştığını duyurdu.

Kalkınmada ‘3T’

Son yıllarda, Türkiye’nin yazdığı bütün başarı hikayelerinin ‘teknoloji’ ekseninde geliştiğine dikkat çeken Doğan, “Yıllardır üzerinde durduğum bir konu var. Türkiye’nin kalkınmasının yolu 3T’den (tarım, turizm, teknoloji) geçiyor. Teknoloji uluslararası arenaya en hızlı marka çıkarabileceğimiz, en hızlı katma değer üretebileceğimiz alan. Etiya olarak teknolojide iddialı adımlar atarak ülkemizin ve yazılım sektörünün büyümesine katkı sağlamak hedefimiz” dedi.

‘Rekabette bize güç katacak’

“Önümüzdeki döneme ilişkin ciddi hedeflerimiz var” diyen Etiya CEO’su Aslan Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“5 yıllık stratejik planımız içinde kendi alanında en iyi müşteri deneyimini sunan bir SaaS şirketine dönüşme hedefimiz bulunuyor. Kanadalı Quebecor Media’dan aldığımız bu yeni yatırım, global bir marka olma yolculuğumuzu hızlandırırken, uluslararası rekabette güç ve yeni bakış açıları kazanmamızı sağlayacak.”

Mutluluğa arabulucu! Kazan kazan modeli
Kahveleri termosta, yemekleri sefer tasında! 10 parça elbise ve tek bir çatal...
Meteoroloji tarih verdi, İstanbul dahil! Kara kış geliyor
Erdoğan'dan net mesaj: Bu milletin paraları onların cebine girmemeli
Karadeniz gazıyla ilgili flaş açıklama! 5 ay sürecek
Hatayspor - G.saray maçının tartışmalı pozisyonlarını yorumladı
Hülya'nın yüzüğü dikkat çekti: Hazır değilim, çekmeyin!
Ivanka&Ulukaya yardım kampanyası
Washington Post manşetten verdi! Yok etme görüntüleri Moskova'yı alarma geçirdi
Hatayspor maçı sonrası İsmail Çipe isyanı
Geri sayım başladı! Yol süre yarım saatten 5 dakikaya düşüyor
Erciyes'te çığ düştü: 1 kişi hayatını kaybetti
Annesini dinlemedi, pişman oldu! 'Allah belamı verdi'
Böyle komşu düşman başına! 258 ailenin yaşadığı lüks sitede...
Survivor All Star'da şoke eden sakatlık! 'Beni götürmeyin'

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler