Geri Dön
EkonomiYeni tekno oyuncaklar

Yeni tekno oyuncaklar

ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen en büyük tüketici elektroniği fuarlarından biri olan CES 2021, bu yıl sanal olarak kapılarını açtı.

Yeni tekno oyuncaklar

11-14 Ocak tarihleri arasında açık kalacak olan fuarda, şirketler sanal stantlarını açtılar. Lansmanlar başlarken, fuara ilginç teknolojiler damga vuruyor. Bunlar arasında şeffaf panelli TV, dikey ekranlı bilgisayar, güneş enerjisiyle şarj olan kumanda, robot arkadaşlar yer alıyor.

Bu televizyonun paneli şeffaf

LG’nin fuarda transparan OLED modeli ilgi görüyor. 55 inç TV’nin paneli tamamen şeffaf ve karşı tarafı gösteriyor. Ürünün yatak odası, restoran, otonom araç, uçak ve metrolarda kullanılması planlanıyor. Ekran, bir yatağın ayak ucuna eklenip istendiği anda çıkarılıp izlenebilecek şekilde sergilendi. LG, ekranda yüzde 40 oranında şeffaflık sağladığını açıkladı. Şeffaf ekrana akıllı evler ve metrolarda talebin arttığı dile getirildi. Ürünün satışa çıkacağı tarih henüz açıklanmadı.

Evler için robot arkadaşlar

Robot teknolojisi hızlı ilerliyor. Arkadaş robotların da gelişimi sürüyor. Fuarda Embodied şirketinin Moxie adlı robotu, oyun yoluyla çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerini sağlamak için geliştirildi. Robot, göz teması, mimik yapıyor, insanları adıyla çağırıp sohbet edebiliyor.

Japon Yukai firması da Bocco Emo robotunu sergiliyor. Aile sohbeti robotu olarak tanımlanan Bocco, insanların sesine karşılık veriyor, jestler ve sesle empati gösteriyor. Sesli ve mesajla iletişim kuruyor. Yaşlıların kontrol edilmesini sağlıyor.

Yeni tekno oyuncaklar

Banyolar iyice akıllandı!

Banyolar da gelişen teknolojiden nasibini alıyor. Kohler, CES 2021 kapsamında dokunmatik klozetini sergiliyor. İki modele sahip klozette yer alan bir sensör sayesinde sifonu el hareketiyle çekebiliyorsunuz. İçinde yer alan LED ışığını da Kohler mobil uygulaması üzerinden kişiselleştirebiliyorsunuz. İki modelin fiyatları 600 ve 1000 dolar olarak açıklandı. Ürünler bu yıl mart ayında satışa sunulacak.

Yeni tekno oyuncaklar

Güneş enerjisiyle çalışıyor

Samsung’un Neo QLED televizyon kumandası ilgi çekiyor. Samsung’un yeni kumandası güneş enerjisini kullanıyor. Kumandada küçük bir güneş paneli var. Bu panel ev içi ve ev dışındaki ışıkla şarj olmasını sağlıyor. Ancak tabii ki sadece güneşe bağımlı değil. Şarj portu da bulunuyor. Kumanda, güneşten elde ettiği şarjla uzun süre kullanılabiliyor.

Yeni tekno oyuncaklar

Dikey ekranlı bilgisayar

Lenovo, dikey döndürülebilen Yoga AiO 7 masaüstü bilgisayarını tanıttı. Bu bilgisayarın ekranı dikey kullanılabiliyor. Arka aydınlatmalı IPS ekranı 2160x3840 piksel çözünürlüğe sahip. AMD Ryzen 7 4800H işlemci ve NVIDIA GeForce RTX 2060 ekran kartı bulunuyor. Şubat ayında Çin’de satışa sunulacak.

Yeni tekno oyuncaklar

Yapay zekalı fitness takibi

Bosch fuarda yeni yapay zekalı ürünlerini görücüye çıkardı. Bunlardan biri fitness takibine yönelik giyilebilir ve işitilebilir teknoloji ürünlerinde kullanılan kendinden öğrenen yapay zeka sensörü. Bu sensörle egzersiz sırasında internet bağlantısına ihtiyaç duyulmuyor. Bu da enerji verimliliğini ve veri gizliliğini artırıyor. Şirket ayrıca hava kalitesi ve bağıl nem gibi faktörleri ölçen bir sensör de sunuyor. Bosch güvenlik kameraları da virüse karşı mücadeleye yardımcı olabiliyor. Vücut sıcaklığını temassız ve isimsiz ölçüyor. Bosch Vivalytic test cihazında yapılan koronavirüs PCR testi hızlı sonuç veriyor.

Yeni tekno oyuncaklar

 

 

 

Şişli’de trafik ışıklarında yaşanan hırsızlık kameradaŞişli'de 3 kadın trafik ışıklarında bebek arabasıyla bekleyen Tunuslu kadının cüzdanını çaldı. Hırsız kadınlardan biri motosikletli polislere yakalanırken, diğer ikisi kaçtı. O anlar güvenlik kameralarına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler