Geri Dön
DekorasyonAvrupa'nın En Yüksek Binası: Ostankino Kulesi

Avrupa'nın En Yüksek Binası: Ostankino Kulesi

Avrupa'nın En Yüksek Binası: Ostankino Kulesi

1967 yılı Moskova’sında Nikolai Nikitin isimli bir mimar tarafından tasarlanan Ostankino Kulesi, Avrupa’nın en yüksek binası olması sebebiyle yeni yerler keşfetmeyi sevenlerin ziyaret edebileceği mekânların başında geliyor. Ekim Devrimi’nin 15. yıl dönemi için inşa edilmiş olan yapı, Rus başkentinin pitoresk görüntüsünü gözler önüne seriyor. 540 metrelik silueti ile olağanüstü bir yüksekliğe sahip bina, radyo ve televizyon kulesi olarak da biliniyor.

Mimaride zambak çiçeği etkisi

Avrupanın En Yüksek Binası: Ostankino Kulesi

Seçkin bir Sovyet tasarımcı olan Nikolai Nikitin, Ostankino Kulesi projesi üzerinde çalıştığı bir gece vakti, binanın dış görünüşünü zambak çiçeğine benzetiyor ve onu ilham kaynağı olarak alıyor. Önceleri kulenin silüeti, uzun ve ince bir sapa sahip; dört yaprağının üzerinde baş aşağı duran bir zambağı andıracak şekilde tasarlanıyor.Daha sonrasında ise Nikolai Nikitin, ünlü Alman mimar Fritz Leonhardt’ın da tavsiyesi ile binayı destekleyecek sütunları dörtten ona yükseltiyor ve böylece kule, her biri 17 metre yüksekliğindeki 10 beton sütunun üstünde bugünkü şeklini alıyor.

Kalıntıların arasından gökyüzüne yükselen bir kule

[caption id="attachment_10100389" align="alignnone" width="1300"]

Avrupanın En Yüksek Binası: Ostankino Kulesi

Well known Ostankino TV tower in Moscow and night glowing of residential districts and streets around it.[/caption]Ostankino ismi Rusçada “kalıntı” anlamını taşıyan “ostanki” kelimesinden geliyor. Çok uzun yıllar öncesinde kulenin bulunduğu yerde intihar edenlerin gömüldüğü bir mezarlık olduğu biliniyor. Bu nedenle de Ruslar, şimdilerde turistler ve fotoğrafçılar tarafından rağbet gören bu görkemli kulede, bir uğursuzluk olduğunu düşünüyorlar. Binanın inşası sırasında toprağın altından kemik parçalarının çıkartıldığına dair hikâyeler, kulenin ilginç tarihine karşı merak uyandırıyor.

Dünyanın en hızlı panoramik asansörlerinden biri

[caption id="attachment_10100388" align="alignnone" width="1300"]

Avrupanın En Yüksek Binası: Ostankino Kulesi

Ostankino, Moscow, Russia. Ostankino TV Tower. Ostankino Tower viewing platform, 340 m.[/caption]Eşsiz mimarisi ile dikkat çeken Ostankino Kulesi’nin bünyesinde, 20 televizyon ve 23 radyo kanalı yer alıyor. Esas kullanım amacı bir televizyon kulesi olan bina, saatte 25 km.'lik hızıyla ve katlar arasında ulaşım sağlayan asansörü sayesinde, turistlere şehrin panoramik manzarasını seyretme olanağı da tanıyor.Kulenin ziyaretçilere açık olan 337 metre yükseklikteki gözlem güvertesi, 20 km'ye varan görüş mesafesi ile Rus başkentinin kuş bakışı görüntüsünü deneyimleme fırsatı sunuyor. Gözlem güvertesinin bulunduğu zeminin bir kısmı, şok dirençli camdan oluşuyor. Böylece gökyüzüne yaklaşabileceğiniz bu yüksek yapıda, bir yandan korkularınızla yüzleşebilir, bir yandan da havada yürüyor hissi yaşayabilirsiniz.