DekorasyonDekorasyonda trend olan perde renk ve modelleri nelerdir?

Dekorasyonda trend olan perde renk ve modelleri nelerdir?

01.09.2021 - 16:29 | Son Güncellenme:

Eve girdiğimizde en çok dikkat çeken unsurlardan olan perdeler, evin dekorasyonunu tamamen değiştirebilecek kadar güçlü bir etkiye sahip. Peki, 2021-2022 dekorasyon trendlerinde hangi renk ve model perdeler öne çıkıyor? Yanıtları İç Mimar Zeynep Eyüboğlu’nun fikirleriyle desteklenen yazımızda bulabilirsiniz.

Dekorasyonda trend olan perde renk ve modelleri nelerdir

 

Yakın zamana kadar çok moda olan jaluzi ve stor perdeler, Fransız balkonlu evlerin artmasıyla birlikte yerini yeniden kumaş perdelere bıraktı. Gelelim 2021-2022 perde model ve renk trendlerine…

Haberin Devamı

İç Mimar Zeynep Eyüboğlu’na göre, keten ve yerleri süpüren uzun perdeler en öne çıkan modeller… Tüm dekorasyona hakim olan doğaya dönüş perdelerde de etkisini gösteriyor. Ve keten kendi doğal renginde perdelerde yer buluyor. Ketenlerde tercih eden ham kumaşlar açık renklere yönelimi de destekliyor.

Boncuklu perdeler, koyu renk perdeler ve storların yerini bıraktığı doğal kumaşlı ham keten perdeler ve tüller İskandinav tarzı ve minimalist dekorasyona da uyum sağlayabilir. Ayrıca yine 2022 yılına damga vurması beklenen 70’li yıllar retrosu ile de uyum sağlayabilen keten perdeler, bulundukları ortama huzur ve dinginlik kazandırabilecek özellikler taşıyor.

Yatak odalarına daha koyu perde

Salonda kullanıldıklarında, yine keten ve pastel renklerinde bir L koltuk, açık ahşap mobilyalar ya da ayışığı renginde mobilyalar ile buluştuklarında, ortamı daha da ferahlatacak olan bu perde modelleri, yatak odasında biraz fazla ışık sızmasına sebep olabilir. Loş ve mahrem olması tercih edilen yatak odalarında fazla ışık sızmalarını önlemek amacıyla daha koyu renk ketenler tercih edilebileceği gibi, ekstra fon perdesi de kullanılabilir.

Haberin Devamı

Çocuk odalarına daha renkli seçimler

Çocuk odalarına yönelik perde tasarımları geniş bir yelpazeyi içeriyor. Hem storlarda hem kumaş perdelerde, sevilen karakterler, çok renkli ve desenli tasarımlar yer alıyor. Çocuğunuzun hem zevkine, hem genel anlamda odanın dekorasyonuna uygun seçimler yaparken daha özgür davranabilirsiniz. Öte yandan, küçük bebek odalarında, pastel ve sakin tonlar her zaman daha fazla öneriliyor. Huzurlu ve güvenli bir kozada olduğunu hissetmesi için ham keten bebek odaları için de yerinde bir tercih olabilir.

Geometrik desenler

Perdelerinin dekorasyonu belirlemesini isteyenler, geometrik desenlere sahip seçimler yapabilirler. Bu baskın görüntü uygun kumaştan bir lambaderle desteklenebilir, kırlentler ile zıtlık tercih edilebilir. Bu tür perde seçiminin çok cesur bir hamle olduğu unutulmamalıdır.

 

 

Yazarlar